4 Mumya filminin tümü en kötüden en iyiye doğru sıralandı

388583 03: Rick O”Connell (Brendan Fraser’ın canlandırdığı, solda) ve Imhotep (Arnold Vosloo’nun canlandırdığı) “Mumya Geri Dönüyor”da yeni bir tehditle karşı karşıya. (Fotoğraf: Keith Hamshere/Universal Studios) 10 yaşınızdan beri taktığınız arkeolog şapkalarının tozunu alın, günümüz Mumya filmleri sıralamamızla Mısır’ın kumlarının derinliklerine ve ötesine dalıyoruz. Kadim lanetlerden bayılmaya layık kahramanlara kadar, Mumya franchise bize heyecan, ürperti ve […]

4 Mumya filminin tümü en kötüden en iyiye doğru sıralandı

388583 03: Rick O”Connell (Brendan Fraser’ın canlandırdığı, solda) ve Imhotep (Arnold Vosloo’nun canlandırdığı) “Mumya Geri Dönüyor”da yeni bir tehditle karşı karşıya. (Fotoğraf: Keith Hamshere/Universal Studios)

10 yaşınızdan beri taktığınız arkeolog şapkalarının tozunu alın, günümüz Mumya filmleri sıralamamızla Mısır’ın kumlarının derinliklerine ve ötesine dalıyoruz.

Kadim lanetlerden bayılmaya layık kahramanlara kadar, Mumya franchise bize heyecan, ürperti ve hatta birkaç sızıntı yaşattı. İster antik çağa duyulan aşk için, ister Brendan Fraser’ın ikonik cazibesi için, ister Ardeth Körfezi’nin muhteşem varlığı için, ya da sadece birisinin kaç kez “RIIIIIIIIIICK!” diye bağırdığını görmek için burada olun, bu liste tam size göre.

Bu ikonik seri, onlarca yıl önce siyah-beyaz klasiklerle başladı, ancak 1999’da sinematik başyapıtla yeniden başlatılarak yepyeni bir hayata kavuştu. Mumya Brendan Fraser ve Rachel Weisz’in yer aldığı film, o zamandan beri bizi mumyalanmış kollarına sardı (tee hee), bize o zamandan beri başka hiçbir seride görmediğim bir aksiyon, korku ve mizah kombinasyonunu verdi. Lahitlerinde kalmayı reddeden mumyalar, zamana direnen aşk hikayeleri ve sadece altın ve mücevherlerden oluşan hazineler değil, aynı zamanda unutulmaz ve gerçekten alıntılanabilir anlarla bu filmler dünya çapında pek çok kalpte özel bir yer edindi.

En büyüleyici unsurlardan biri Mumya franchise, antik mitlerle günümüzün maceralarının kusursuz karışımıdır. Lanetli rahipleri, kükreyen kum fırtınalarını ve asırlık büyüleri arsız mizah, modern zeka ve yürek hoplatan aksiyon sahneleriyle bir araya getiren başka nerede bulabilirsiniz? Bu filmler seyirciyi geçmişle bugünün çarpıştığı bir dünyaya götürüyor, bize kadim masalların zamansız cazibesini ve keşfetmenin heyecanını hatırlatıyor.

Büyüleyici hikayelerin ve özel efektlerin ötesinde serinin gücü karakterlerinde yatıyor. Mumyalarla ve yaşayan ölülerle olan dayanıklılıkları, yakınlıkları ve beklenmedik derecede komik karşılaşmaları onları sevimli ve bağ kurulabilir kılıyor. Mumya franchise sadece antik mezarların ortaya çıkarılmasıyla ilgili değil, aynı zamanda insan ruhunun ve macerasının hazinelerini de konu alan bir seri olarak kalıyor.

Peki bu filmler birbirleriyle nasıl karşılaştırılıyor? Hangisi serinin en iyisi olarak yükselecek ve hangisi çıtayı kaçırdı? Sıralamaya girmek üzereyiz Mumya gömülü bırakılması daha iyi olabilecek olanlardan Hamunaptra’nın hazineleri gibi gerçekten parıldayanlara imtiyaz.

Not: Mumya’nın birden fazla yinelemesi olsa da, bu liste, serinin 1999’da yeniden piyasaya sürülmesinden sonra Brendan Fraser liderliğindeki üçleme de dahil olmak üzere ünlü ve kötü şöhretli günümüz taksitlerine bir göz atacak.

Teknory