5G modem yapmak Apple için bile çok zor

Gary Sims / Android Otoritesi TL;DR Apple’ın 5G modem geliştirme çabaları, 2025 sonu-2026 başı gibi bir sürüm hedefinden bahseden yeni bir raporla birlikte daha da geride kaldı. Apple, iPhone’larda Qualcomm’un modemlerini kullanmaktan vazgeçmek istiyor ancak mevcut geliştirme çabaları mmWave desteği gibi rekabetçi özelliklerden yoksun. Qualcomm, bir telefonun içinde bulunan çeşitli akıllı bileşenler konusunda iyi bir […]

5G modem yapmak Apple için bile çok zor

Gary Sims / Android Otoritesi

TL;DR

  • Apple’ın 5G modem geliştirme çabaları, 2025 sonu-2026 başı gibi bir sürüm hedefinden bahseden yeni bir raporla birlikte daha da geride kaldı.
  • Apple, iPhone’larda Qualcomm’un modemlerini kullanmaktan vazgeçmek istiyor ancak mevcut geliştirme çabaları mmWave desteği gibi rekabetçi özelliklerden yoksun.

Qualcomm, bir telefonun içinde bulunan çeşitli akıllı bileşenler konusunda iyi bir kaleye sahip. Hepimiz Android amiral gemilerine güç sağlayan Snapdragon SoC’lere aşina olsak da Qualcomm ayrıca telefonun içinde ve hatta diğer tüketici ve kurumsal ürünlerde kullanılan birçok başka bileşeni de üretiyor. Apple, iPhone’un içinde Qualcomm modemleri kullanıyor, ancak Cupertino firması uzun süredir şirket içi modemlere geçmeyi istiyordu. Yeni raporlar, modem planlarının teknik karmaşıklık nedeniyle engellerle ve gecikmelerle karşı karşıya kalmaya devam ettiğini öne sürdüğü için Apple’ın daha da uzun süre beklemesi gerekebilir.

tarafından hazırlanan bir rapora göre BloombergApple’ın iPhone için modem çipi geliştirme konusundaki milyarlarca dolarlık çabası daha da geride kaldı. Eylül ayında, 2025 yılına kadar Qualcomm’un 5G modemlerinden Apple’ın 5G modemlerine geçişi göreceğimiz bildirilmişti, ancak sürüm en azından 2025’in sonuna veya 2026’nın başlarına ertelenmiş gibi görünüyor.

Rapor, 2018’den bu yana Apple’daki modem projesinde binlerce çalışanın çalıştığını ve yaklaşık 3 trilyon dolarlık şirketin Qualcomm’un başarısını tekrarlamaya hala birkaç yıl uzakta olduğunun söylendiğini yineliyor. Hatta Apple, Intel’in modem işini 1 milyar dolara satın aldı ve aralarında Qualcomm ve MediaTek çalışanlarının da bulunduğu çok sayıda başka kablosuz teknoloji uzmanını işe aldı. Ancak şu ana kadar kamuya açıklanacak hiçbir şey olmadı.

Apple’ın 5G modeminin iPhone SE 2024’te piyasaya sürülmesi bekleniyordu. Şirket, SoC’ye entegre ikinci bir sürüm üzerinde çalışmaya devam ederken, bu modem bağımsız bir çip olacak. Ancak bu iPhone SE 2024, 2026 yılına kadar ertelendi ve entegre modemin ne zaman çıkacağını kim bilebilir?

Projede çalışan çalışanlara atıfta bulunulan raporda, Apple’ın modeminin ilk versiyonunun rakiplerinin yıllarca gerisinde kalabileceği vurgulanıyor. İlk modem versiyonlarından biri, ABD’de ağırlıklı olarak Verizon tarafından kullanılan mmWave’i bile desteklemiyor.

Geliştirme sırasında karşılaşılan diğer zorluklar arasında Intel’in bazı kodlarını sıfırdan yeniden yazmak ve Apple’ın teknolojisini geliştirirken Qualcomm’un patentlerini ihlal etmekten kaçınmak yer alıyor. Apple’ın halihazırda patentli teknolojisini dahil etmek için her iPhone için Qualcomm’a 9 dolar ödediği bildiriliyor ve yeni modemin Qualcomm’un patentlerini ihlal ettiği tespit edilirse bu iyi olmaz.

Apple’ın ayrıca kendi kablosuz ve Bluetooth yarı iletkenini tasarlamaya çalıştığı söyleniyor. Bu, sonunda iPhone’un içindeki Broadcom bileşenlerinin yerini alacak. Ancak bu proje de kendi aksaklıklarıyla karşı karşıya. Bize modern akıllı telefonu vermek için ne kadar çok karmaşık teknolojinin bir araya geldiğini gösteriyor.

5G modem yapmak Apple için bile çok zor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow