Akıllı giysiler: Dijital giyim etiketleri modada sürdürülebilirliği nasıl teşvik edebilir?

bu yılki Londra Moda Haftası(Yeni bir sekmede açılır)moda ve teknoloji arasındaki büyüyen kesişme yenilikçi bir biçim aldı: dijital giyim etiketleri. sahne arkası Ahluwalia gösterisi(Yeni bir sekmede açılır) Şubat ayında, Microsoft ve yazılım platformuyla ortaklaşa İngiliz markasının en son koleksiyonundaki parçalara iliştirilmiş bu etiketleri gördüm. EON(Yeni bir sekmede açılır). Ortalama, dayanıksız giyim etiketi yerine (genellikle bir […]

Akıllı giysiler: Dijital giyim etiketleri modada sürdürülebilirliği nasıl teşvik edebilir?

bu yılki Londra Moda Haftası(Yeni bir sekmede açılır)moda ve teknoloji arasındaki büyüyen kesişme yenilikçi bir biçim aldı: dijital giyim etiketleri.

sahne arkası Ahluwalia gösterisi(Yeni bir sekmede açılır) Şubat ayında, Microsoft ve yazılım platformuyla ortaklaşa İngiliz markasının en son koleksiyonundaki parçalara iliştirilmiş bu etiketleri gördüm. EON(Yeni bir sekmede açılır). Ortalama, dayanıksız giyim etiketi yerine (genellikle bir ürün satın alındıktan sonra hızla çıkarılır), bu sürümlerin her biri bir QR koduna sahiptir. Etiketler tarandığında, giysi hakkında bir dizi bilgi açığa çıkarır: Ahluwalia’nın onu nasıl ürettiği, tedarik zincirine ilişkin içgörü, öğenin yaşam döngüsü ve hatta müzik tasarımcısının türü de dahil olmak üzere yaratıcı süreç. Priya Ahluwalia(Yeni bir sekmede açılır) yapılırken dinlendi.

EON’un misyonu, izlenebilirliği iyileştirmek ve giysilerin döngüselliğini sağlamaktır. A bir sürü lüks marka(Yeni bir sekmede açılır)Prada dahil, Koç(Yeni bir sekmede açılır)ve Ralph Lauren, sürdürülebilir ve teknolojik olarak gelişmiş uygulamaları işletmelerine daha sağlam bir şekilde dahil etmeye yönelik daha büyük bir hedefin bileşeni olarak bir tür dijital ürün kimliği sunmaya çalışıyor veya bunu çoktan yaptı. Amazon Tarzı(Yeni bir sekmede açılır)Geçen yıl Kaliforniya’da ilk fiziksel mağazasını açan , benzer şekilde, Amazon’un üretim süreci hakkında bilgiden ziyade ürünlerinin bedenleri ve müşteri puanları gibi ayrıntılara daha fazla eğilen QR yüklü etiketleri kıyafetlerine ekledi.

Ahluwalia LFW’de sunulan dijital kimlik etiketleri.
Kredi: Microsoft.

Dairesel moda, genellikle moda bir kelimeye indirgenen bir kavram(Yeni bir sekmede açılır), markaların sunmaya giderek daha fazla çabaladığı bir şey. Dairesellik, bu bağlamda, giysileri yeniden kullanma ve yeniden kullanma yeteneğidir. Moda arasında en kirletici endüstriler(Yeni bir sekmede açılır) gezegende, üreten Küresel atık suyun yüzde 20’si(Yeni bir sekmede açılır) Ve yüzde 10(Yeni bir sekmede açılır) tüm sera gazı emisyonlarının Kolektif bir baskı bu itibarı atmak(Yeni bir sekmede açılır) ve artan sürdürülebilirlik geçmiş yıllarda güçlendirildi – bahsetmeye bile gerek yok gelişen ikinci el giyim pazarı(Yeni bir sekmede açılır) 2027 yılına kadar 350 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

A BM İklim Değişikliği ve CDP’nin yakın tarihli raporu(Yeni bir sekmede açılır) moda endüstrisinin sürdürülebilirliği sağlamak ve iklim değişikliğine karşı önlem almak için nihayet somut değişiklikler yaptığını gösteriyor. Ancak yapılacak işler var: ana cadde etiketleri söz konusu olduğunda yeşil yıkama hala yaygın; hızlı moda muazzam zorluklar sunar. Modayı giyip bir kenara atmak hala önemli bir sorun: 92 milyon ton(Yeni bir sekmede açılır) tekstil ürünleri her yıl düzenli depolama alanlarına gidiyor. 2030 yılına kadar tahmin ediliyor(Yeni bir sekmede açılır) bu sayının yılda 134 milyon ton atığa çıkacağını söyledi.

Moda endüstrisindeki pek çok kişi, dijital kimlikler gibi teknolojilerin etkili bir değişim potansiyeli taşıdığına inanıyor. Bu durumda etiketler, bir giysi için bir tür pasaport görevi görerek ürün için bütünsel, uçtan uca bir genel bakış sağlar. Nihayetinde imrenilen bir üçlemenin taslağını sunarlar: yeniden satış (en Çevre dostu(Yeni bir sekmede açılır) taktik), onarın ve geri dönüştürün.

AYRICA BAKINIZ:

Karlie Kloss, Roblox’un modanın geleceği olduğunu düşünüyor

EON’un kurucusu ve CEO’su Natasha Franck için, dijital kimlikler – QR kodları veya NFC etiketleri(Yeni bir sekmede açılır) – “basit ürünleri” “izlenebilir ve değerli varlıklara” dönüştürme potansiyeline sahip olun.

Mashable’a “Ürünler, markaları talep üzerine doğrudan müşterilerine bağlayan sürükleyici medya kanalları haline geliyor” diyor. “Müşteriler, ürünlerini telefonlarıyla tarayabilir ve nerede ve nasıl yapıldıkları hakkında derinlemesine bilgi keşfedebilir veya stil, bakım, onarım, yeniden satış ve daha fazlası gibi hizmetlere erişebilir.”

Franck’in ifadesiyle bu “gömülü bilgi” parçaları, giysi parçalarını, özellikle yeniden satış pazarına giren markaları ve insanları büyük ölçüde destekleyebilecek akıllı giysilere dönüştürür. EON geliştiriyor Anında Satış(Yeni bir sekmede açılır) kullanıcıların ürünlerinin dijital kimliğini tarayabilecekleri ve anında yeniden satabilecekleri program. Başlangıç şu anda Fransız lüks markası Chloé ve moda satış sitesi Vestiaire Collective ile çalışıyor(Yeni bir sekmede açılır) bu girişimde.

Microsoft küresel ortaklıklar direktörü Maruschka Loubser, şirketin Ahluwalia ve EON ile ortaklığındakiler gibi Mashable dijital kimlik etiketlerinin döngüselliği yaratıcı bir şekilde teşvik etme yetenekleri nedeniyle “modanın geleceğinin önemli bir parçası” olduğunu söylüyor.

Loubser, “Dijital kimlikler, kimliği doğrulanmış yeniden satış, kiralama ve hizmet iş modellerini etkinleştirerek ürünleri bir hizmete dönüştürür” diye açıklıyor. “Genel olarak, eğer bir giysi akıllıysa, onu doğrusal bir iş modelinden döngüsel hale getirerek çoklu etkileşime izin verir – aynı zamanda yeniden satılırken, kiralanırken, geri dönüştürülürken veya ileri dönüştürülürken giysinin şeffaflığını sağlar.”

“Dijital kimlikler, kimliği doğrulanmış yeniden satış, kiralama ve hizmet iş modellerini etkinleştirerek ürünleri bir hizmete dönüştürür.”

– Maruschka Loubser, Microsoft

Bu, Microsoft’un son zamanlarda modaya daldığı ilk sefer değil. yapay zekanın tasarımla buluştuğu kavşak(Yeni bir sekmede açılır) Portekiz merkezli şirket Fashable ile “orijinal giyim tasarımları üretebilen, moda şirketlerinin müşteri talebini karşılamasına, pazara daha hızlı girmesine ve giysi israfını azaltmasına yardımcı olan bir AI algoritması” oluşturmak için.

Ahluwalia LFW'de sahne arkası.

Londra Moda Haftası’nda sahne arkası: Ahluwalia x Microsoft.
Kredi: Microsoft.

Bu etiketlerin yaygınlığı artıyor. Aslında, Avrupa Birliği, tekstil ürünleri için standartlaştırılmış bir dijital pasaport uygulaması önerdi(Yeni bir sekmede açılır) Geçen Mart, onun bir yönü Döngüsel Ekonomi Eylem Planı(Yeni bir sekmede açılır) AB’nin daha geniş olan 2050 iklim nötrlüğü hedefinin bir parçası olan ve Avrupa Yeşil Anlaşması(Yeni bir sekmede açılır).

Yine de, tüketici tutumlarının değişmesi gerekebilir. Sürdürülebilirlik Konsorsiyumu(Yeni bir sekmede açılır)tüketim malları endüstrisine odaklanan, kâr amacı gütmeyen küresel bir kuruluş olan 2020 çalışması(Yeni bir sekmede açılır) “Dijital etiketler, giysi kullanımının sıklığını ve süresini makul bir güvenilirlikle ölçebilir.” Kuruluş, fikri daha geniş bir şekilde ölçeklendirmek için bazı kısıtlamalar olduğunu fark etti, ancak bu etiketlere yönelik tüketici tutumları giderek daha olumlu hale geldi. Yoox Net-A-Porter Grubu(Yeni bir sekmede açılır)“döngüselliği hızlandırmak için” EON ile de çalışan küresel bir çevrimiçi perakendeci araştırmasında(Yeni bir sekmede açılır) müşterilerin, etiketler aracılığıyla sağlanan bilgilerle aşamalı olarak etkileşime geçmesi. 2021’de şirket, alışveriş yapanların yüzde 39’unun bir ürünün bakımıyla ilgili bilgileri, yüzde 47’sinin şeffaflıkla ilgili ayrıntıları incelediğini tespit etti.

AYRICA BAKINIZ:

‘Queering teknolojisi’: Meta’nın karma gerçeklik sürükle gösterisi VR, tasarım ve modayı harmanlıyor

Franck, teknolojiyi bu şekilde benimseyen markaların sürdürülebilirlik alanında “diğerlerini geride bırakabileceğini” söylüyor. Ayrıca, ürünleri “dijital dolaplar, oyun ve metaverse uygulamaları, NFT’ler ve daha fazlası gibi gelişmekte olan teknolojilerle” bağlama potansiyeline sahip olan bu teknolojinin diğer alanlarda geliştirilmesi için çok büyük olanaklara sahip olduğuna inanıyor.

“Başarılı olan markalar, ‘basit ürünler’ satmanın ötesine geçerek ‘akıllı varlıklar’ satmaya geçecek” diyor. “Olasılıklar sonsuz ve daha yapılacak çok yenilik var.”

Teknory