Android 14 beta 5 burada, kararlı lansmandan önceki son beta

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google bugün Android 14 beta 5’i yayınladı. Sürümün, önümüzdeki haftalarda kararlı lansmandan önceki son beta olduğu onaylandı. Google Pixel 8 serisi, kutudan Android 14 ile çıkan ilk telefonlar olacak. Şubat ayından bu yana, dünyanın en popüler işletim sisteminin bir sonraki büyük yinelemesi olan Android 14’ün geliştirici önizlemelerini ve betalarını […]

Android 14 beta 5 burada, kararlı lansmandan önceki son beta

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google bugün Android 14 beta 5’i yayınladı.
  • Sürümün, önümüzdeki haftalarda kararlı lansmandan önceki son beta olduğu onaylandı.
  • Google Pixel 8 serisi, kutudan Android 14 ile çıkan ilk telefonlar olacak.

Şubat ayından bu yana, dünyanın en popüler işletim sisteminin bir sonraki büyük yinelemesi olan Android 14’ün geliştirici önizlemelerini ve betalarını görüyoruz. Bugün, Google bu sürümleri son beta ile kapattı – neyse, nihayet planlanan beta.

Android 14 beta 5 Temmuz ayının sonlarına doğru gelen Android beta 4.1’i takip ediyor. Beklenildiği gibi, bu son beta düzeltmeler ve hata düzeltmelerle dolu. Dahil edilen yeni veya güncellenmiş özellikler olabilir, ancak resmi değişiklik günlüğü hiçbirinden bahsetmez. Betayı yükledikten sonra, kendimiz araştırabileceğiz.

Google, muhtemelen bu ayın sonunda veya Eylül başında Android 14’ün kararlı sürümünü başlatacak. Kayıt için, Android 13’ü 15 Ağustos 2022’de kararlı bir sürüm olarak piyasaya sürdü. Google’ın bu beşinci betayı ve ardından kararlı sürümü yalnızca günler sonra başlatacağı şüpheli, ancak bunun mümkün olduğunu düşünüyoruz. Eylül’de görme ihtimalimiz daha yüksek. Android 12, 4 Ekim 2021’de kararlı biçimde kullanıma sunuldu, dolayısıyla bu kadar uzun sürebilir.

Android 14’ü istikrarlı bir biçimde başlatmanın ortalama tüketici üzerinde pek bir etkisinin olmadığını unutmayın. Üreticilerin kendi Android 14 sürümlerini telefonlara aktarması haftalar hatta aylar alacak.

Kutudan Android 14 ile çıkmasını beklediğimiz ilk telefonlar Google Pixel 8 ve Pixel 8 Pro. Öngörülemeyen herhangi bir değişikliğin dışında, bu telefonların Ekim ayı başlarında piyasaya sürülmesini bekliyoruz.

Android 14 beta 5 burada, kararlı lansmandan önceki son beta

Teknory