Android, bu hırsızlık önleme özelliğini iOS 17.3 beta sürümünden çalmalı

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Apple bugün ilk iOS 17.3 beta sürümünü kullanıma sunuyor. Güncelleme, “Çalıntı Cihaz Koruması” adı verilen yeni bir hırsızlık önleme özelliği içeriyor. Çalınan Cihaz Koruması, kurbanların verilerini korumasını ve hırsızları çalınan telefondan uzak tutmasını kolaylaştırır. Bugün Apple, geliştiriciler için yeni bir iOS beta sürümünü kullanıma sunuyor: iOS 17.3. Apple’ın bu […]

Android, bu hırsızlık önleme özelliğini iOS 17.3 beta sürümünden çalmalı

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Apple bugün ilk iOS 17.3 beta sürümünü kullanıma sunuyor.
  • Güncelleme, “Çalıntı Cihaz Koruması” adı verilen yeni bir hırsızlık önleme özelliği içeriyor.
  • Çalınan Cihaz Koruması, kurbanların verilerini korumasını ve hırsızları çalınan telefondan uzak tutmasını kolaylaştırır.

Bugün Apple, geliştiriciler için yeni bir iOS beta sürümünü kullanıma sunuyor: iOS 17.3. Apple’ın bu son beta sürümü, Android telefon üreticilerinin kendi cihazlarına eklemeleri gereken yepyeni bir güvenlik özelliğiyle birlikte geliyor.

Bu yılın başlarında, Wall Street Dergisi Hırsızların, cihazı çalmadan önce şifreleri çalmak için iPhone kullanıcılarını gözetlemelerinin son zamanlarda arttığını vurguladı. Hırsızlar ellerinde bulunan telefon ve parolayla kurbanın Apple Kimliği parolasını sıfırlayabilir, Bul’u kapatabilir, parolaları görüntüleyebilir ve daha fazlasını yapabilir.

Apple’ın iOS 17.3 beta sürümü, iPhone’a “Çalıntı Cihaz Koruması” adı verilen yeni bir özellik getiriyor. Bu özellik, hırsızların çalınan mülkle yapabileceklerini sınırlandırarak bu sorunların önlenmesini amaçlıyor.

Bir cihaz sahibi Çalıntı Cihaz Korumasını seçtiğinde, cihaz, ev veya iş gibi tanıdık bir yerin dışındaysa kullanıcıdan Face ID veya Touch ID kimlik doğrulaması isteyecek. Face ID veya Touch ID taraması sağlanmadığı takdirde telefonu kullanan kişinin hassas bilgilere erişimi veya hassas eylemler gerçekleştirmesi engellenecek. Örneğin hırsız, iCloud Anahtar Zinciri’nde saklanan şifreleri veya geçiş anahtarlarını görüntüleyemeyecek, Apple Kartı başvurusunda bulunamayacak, Safari’de saklanan ödeme ayarlarını kullanamayacak ve benzeri işlemler yapamayacaktır.

Ayrıca bu özellik, Apple Kimliği parolasının değiştirilebilmesi için bir saatlik bir gecikme olmasını sağlar. Bu, mağdurun telefonunu kayıp olarak bildirmesini ve kilitlemesini kolaylaştırır.

Beta sürümde bu özellik Ayarlar’da Yüz Kimliği ve Parola altında bulunur. Geliştiriciler, özelliğin önizlemesini test etme istemi görecek olsa da, bu istem genel sürümde görünmeyecek.

Android’in benzer bir özelliği benimseyip benimsemeyeceğini bekleyip görmemiz gerekecek olsa da Google, bir sonraki güvenlik düzeltme ekinde aralarında çok sayıda kritik ve yüksek önem derecesine sahip güvenlik açıklarının da bulunduğu 85 kadar güvenlik açığını ele alacak.

Android, bu hırsızlık önleme özelliğini iOS 17.3 beta sürümünden çalmalı

Teknory