Android Sim Kart Algılanmadı [Try These Fixes]

Android cihazlarla ilgili en sık bildirilen sorunlardan biri, korkunç “SIM kart yok” hata mesajıdır. Bu sorun, bu durumdayken arama yapamayacağınız, metin gönderemeyeceğiniz ve hatta internete erişemeyeceğiniz için oldukça sinir bozucu olabilir. Telefonunuzu yeniden başlatmayı ve ayarlar menünüzde ipuçları aramayı denemiş olabilirsiniz, ancak hiçbir şey işe yaramıyor. Hata mesajı birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir, ancak ne yazık […]

Android Sim Kart Algılanmadı [Try These Fixes]

Android cihazlarla ilgili en sık bildirilen sorunlardan biri, korkunç “SIM kart yok” hata mesajıdır. Bu sorun, bu durumdayken arama yapamayacağınız, metin gönderemeyeceğiniz ve hatta internete erişemeyeceğiniz için oldukça sinir bozucu olabilir.

Telefonunuzu yeniden başlatmayı ve ayarlar menünüzde ipuçları aramayı denemiş olabilirsiniz, ancak hiçbir şey işe yaramıyor. Hata mesajı birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir, ancak ne yazık ki tek bir çözüm sorunu herkes için çözemez.

Bu makalede, hızlı bir şekilde yeniden çalışmaya başlamak için durumunuzu giderecek birkaç işlem bulacaksınız.

SIM Kart Algılanmadığında Önerilen Çözümler

1. Çözüm: Cihazınızı Yeniden Başlatın

Sorunu çözmenin ilk adımı telefonunuzu yeniden başlatmaktır. Android sistemleri, her açılışınızda onarım yapmaya ve yazılım sorunlarını çözmeye çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Telefonunuzu yeniden başlatmak için:

 1. aşağı basın “güç” düğme ( “Bixby+Ses Düzeyi” bazı Samsung modellerinde düğme) ve seçin “Tekrar başlat” veya “Yeniden başlat” açılır menüden.
 2. Açılır ekranda seçiminizi onaylayın.
 3. Cihazınıza tekrar güç vermesi için zaman tanıyın.

Başlattığınızda, telefonunuz, SIM kartınız için yeni bir arama başlatarak şebeke sağlayıcınızla yeniden bağlantı kurmaya çalışacaktır.

Yeniden başlattıktan sonra, operatörünüzden gelen ve sorunu çözmeye yönelik talimatlar içeren herhangi bir mesaj olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Sağlayıcıların ağ arızasıyla sonuçlanan teknik aksaklıklar yaşaması alışılmadık bir durum değildir.

2. Çözüm: Yeniden Başlatma Başarısız Olursa Telefonunuzu Kapatın

Çoğu durumda, cihazınızı yeniden başlatmak sorunu çözer. Ancak, her zaman hile yapmaz. Bazı Android kullanıcıları, telefonlarını yeniden başlattıklarında bile “SIM Kart Yok” hata mesajının devam ettiğini bildirdi. Bu sana olursa, üzülme. Cihazınızı kapatıp tekrar açmadan önce en az 30 saniye beklemek çözüm olabilir. Cihazınızı kapatmak için:

 1. aşağı basın “güç” veya “Bixby+Ses Düzeyi” bazı Samsung modellerinde ve ardından “Kapamak” veya “Kapat” kullandığınız cihazın türüne bağlı olarak açılır menüden
 2. Açılır ekranda seçiminizi onaylayın.

Ayrıca cihazınızı herhangi bir güç kaynağından çıkarmanız gerekebilir. Daha da kapsamlı olmak istiyorsanız, cihazınızı kapatır kapatmaz pilinizi çıkarın, ardından kalan gücü boşaltmak için güç düğmesini basılı tutun.

Telefonunuzu kapattığınızda baz istasyonları ile tüm bağlantıları kesilir ve telsizleri kapanır. Yeniden açtığınızda, sisteminiz bağlantı dizilerini yeniden başlatır. Bu süreçte, herhangi bir geçici aksaklık veya ağ hatası çözülebilir.

Çözüm 3: SIM Kartı Ayarlayın

Telefonunuz, SIM kartınızı yalnızca SIM kart yuvasına sıkıca oturduğunda okuyabilir. Telefonunuzu yanlışlıkla düşürmenizden sonra kart yerinden çıkarsa veya yanlış hizalanırsa, operatörünüze bağlanamazsınız. Veya cihazınız yeniyse, SIM kartı doğru takmamış olabilirsiniz. Bu nedenle, bir sonraki sorun giderme adımı, SIM kartı çıkarıp tekrar takmak olmalıdır.

Profesyonel ipucu: SIM patlatma aracınız yoksa, bir küpe veya küçük bir ataç kullanın ve baskı uygulayın.

Bunu yaparken, SIM kartın cihazınıza güvenli bir şekilde oturduğundan emin olun. Gevşek görünüyorsa daha sıkı oturması için tepsiye bir parça bant, karton veya kağıt yerleştirin. Alışılmadık bir düzeltme gibi görünse de, SIM kartı bu şekilde ayarlamak birçok Android kullanıcısı için işe yarar.

Genel bir kural olarak, telefonunuzun iç kısımlarını tutarken çok fazla baskı uygulamaktan kaçınmalısınız. Aşırı güç, cihazınızın donanımına zarar verebilir ve yeni sorunlar yaratabilir.

4. Çözüm: SIM Kartınızı Çıkarın, Temizleyin ve Yeniden Takın

SIM tepsisi kirle doluysa, SIM kartınızı ayarlamak “SIM Kart Yok” hatasını çözmez. En iyi sonuçlar için, SIM kartınızı ve SIM kart yuvasını şu şekilde temizlemeniz gerekir:

 1. Cihazınızı kapatın.
 2. Cihazınızın içindeki SIM kart tepsisini bulun.
 3. SIM kart tepsisini açın ve SIM kartınızı çıkarın. Bunu yaparken aşırı güç kullanmamaya dikkat edin. Ayrıca, bazı cihazlarda SIM kart tepsisine erişilemeyebilir. Cihazınızın tepsisinin nasıl çalıştığından emin değilseniz cihazınızın belgelerine bakın.
 4. Sim kart yuvasını küçük bir fırça veya mendille temizlemek isteyeceksiniz. Hangi fırçayı kullanacağınızdan emin değilseniz, küçük, yumuşak bir mikrofiber bez bulun. Elinizde varsa bir airbrush temizleyici de kullanabilirsiniz. İlk nazik fırçalama turundan sonra temizleyici, SIM kart tepsisinde kalmış olabilecek her türlü kir ve kiri çıkarmak için en iyi şekilde çalışır. Ayrıca, içine sokulabilecek hiçbir şeyin (kürdan veya ataş gibi) SIM kart montaj alanınızı engellemediğinden emin olun.
 5. Yumuşak bir mikrofiber bez kullanarak SIM kartınızı temizleyin. Kumaşı tuvalet ispirtosuna veya başka bir iletken olmayan spreye batırabilirsiniz. Tüm kir ve kiri temizledikten sonra, SIM kartı tekrar takmadan önce fazla sıvıyı kurutun.

SIM kartınızı temizleyip tekrar taktıktan sonra cihazınızı tekrar açmalı ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmelisiniz.

5. Çözüm: Önbellek Verilerini Temizleyin

Önbellek verilerinin temizlenmesi genellikle hatalı çalışan bir uygulama olduğunda tavsiye edilse de, SIM kart hatalarını da çözebilir. Bazen önbellek verileri bozulur ve bu da cihazınız için birçok performans sorununa neden olabilir. Önbelleğe alınmış verilerinizi temizlemek, ağ çökme hatalarını düzeltebilir veya cihazınızı bellek kaynaklarını yeniden tahsis etmeye zorlayarak operatörünüze yeniden bağlanmanıza neden olabilir.

Android cihazlarda önbellek verilerini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Açık “Ayarlar.”
 2. Şu yöne rotayı ayarla “Depolamak.”
 3. Açık “Dahili depolama.”
 4. Üzerine dokunun “Önbelleğe Alınmış Veriler.”
 5. Görünen iletişim kutusunda önbelleğe alınmış verileri temizlemek istediğinizi onaylayın.

6. Çözüm: Uçak Modunu Açın

“SIM Kart Yok” hata mesajının SIM kartınızla hiçbir ilgisi olmama ihtimali her zaman vardır. SIM kartın çalışıp çalışmadığını belirlemek için farklı bir telefona takmayı denemelisiniz. Yeni telefonda sinyal alıyorsa, sinyal sorununuz yakındaki baz istasyonları ile orijinal cihazınız arasındaki iletişimsizlik olabilir. Bu durumda Uçak modu çözüm olabilir.

Uçak modunu etkinleştirdiğinizde, hücresel radyo, Wi-Fi ve Bluetooth dahil cihazınızdaki tüm kablosuz radyoları kapatırsınız. Hücre kuleleri ile iletişim derhal kesilir. Uçak modundan çıktığınızda cihazınız yeniden bağlantı kurmaya zorlanır.

Cihazınızda Uçak modunu etkinleştirmek için,

 1. Bildirim ekranını açmak için aşağı (veya yukarı) kaydırın.
 2. Üzerine dokunun “Uçak modu” veya “Uçuş modu.”
 3. Görünen iletişim kutusunda Uçak modunu etkinleştirmek istediğinizi onaylayın.
 4. Bir veya iki dakika sonra Uçak modundan çıkın ve SIM kartınızın artık okunabilir olup olmadığını kontrol edin.

7. Çözüm: Ağ Operatörünü Seçin

Algılanamayan bir SIM kart son derece sinir bozucu olabilir. İş toplantılarını ve randevuları kaçırabilir veya ortaya çıkan konularda saatlerce geride kalabilirsiniz. Yeni bir SIM kart almadan önce, şebekenizi manuel olarak seçmelisiniz.

Cihazınız seçtiğinizden farklı bir şebeke operatörüne ayarlanmışsa, “SIM Kart Yok” hatası kaçınılmazdır. Doğru ağ ayarlarına sahip olduğunuzdan nasıl emin olacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Açık “Ayarlar.”
 2. Şu yöne rotayı ayarla “Mobil ağlar.”
 3. Musluk “Arama Ağları.” Cihazınızın mevcut tüm ağları araması ve sonuçları göstermesi birkaç dakikanızı alacaktır.
 4. Tercih edilen ağ olarak ayarlamak için mevcut operatörünüze dokunun.

Çözüm 8: Fiziksel Hasarı Kontrol Edin

Telefonunuzda nem hasarı varsa veya çerçeve bükülmüşse, ana kart muhtemelen artık SIM kartı okumuyor olabilir.

İlk olarak, telefonunuzu düz bir yüzeye (ekran tarafı aşağı gelecek şekilde) yatırın. Sallanırsa, çerçeve bükülebilir. Bu durumda kalan çözümleri deneyebilirsiniz, ancak donanım SIM kartın işlevselliğini etkileyebilir.

Ardından, telefonunuz neme veya sıvıya maruz kaldı mı? Sıvı hasarı yıllar önce oluşmuş olsa bile, zamanla paslanma meydana gelebilir ve “SIM Kart Yok” hatasına neden olabilir.

Son olarak, SIM tepsisini kontrol edin. Kolayca kayıyor mu? Direnç hissederseniz, SIM yuvasının hasar görmediğinden ve içinde pislik olmadığından emin olmak için bir el feneri kullanın.

9. Çözüm: SIM Kartınızı Değiştirin

“SIM Kart Yok” hatası alıyorsanız, bunun nedeni SIM kartınızın fiziksel olarak hasar görmesi olabilir. Tercih ettiğiniz operatörden yeni bir SIM kart almalısınız. Telefon numaranızı yine de saklayabilirsiniz ancak verilerinizi kaybedebilirsiniz. Önce önemli dosyaları yedeklemek isteyebilirsiniz.

10. Çözüm: Cihazı Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Yukarıdaki çözümlerin hiçbiri işe yaramadıysa, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünün. Ancak telefonunuzun sıfırlanması, zaman içinde biriken tüm verileri silecek ve tüm özelleştirilmiş ayarları kaybedecektir. Bu nedenle, sıfırlamayı başlatmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.

Sim Kart Çalışmıyor SSS

Telefonum neden sim kartımı düzgün algılayamıyor?

Bu birkaç nedenden dolayı olabilir:

1. Cihazınız ile tercih ettiğiniz operatörün baz istasyonları arasında bağlantı sorunları olabilir. Durumun böyle olup olmadığını belirlemek için Uçak modunu etkinleştirin, cihazınızı yeniden başlatın, önbellek verilerini temizleyin veya cihazlarınızı birkaç dakikalığına kapatın.

2. SIM kartınız yerinden çıkmış olabilir. Sorunu çözmek için cihazınızı kapatın, SIM kartı çıkarın ve ardından tekrar yerine kaydırın.

3. SIM kart tepsiniz kir ve pislikle tıkanmış olabilir. Yumuşak bir mikrofiber bezle veya ovma alkolüyle temizlemeyi deneyin.

4. Cihazınız doğru şebeke operatörüne ayarlanmamış olabilir. Ayarlar’da doğru operatörü seçtiğinizden emin olmalısınız.

5. SIM kartınızdaki fiziksel hasardan kaynaklanıyor olabilir. Operatörünüzden yeni bir çip sorunu çözmelidir.

Sinyal Sorunlarını Uzakta Tutun

Birkaç nedenden dolayı, telefonunuzda “SIM Kart Yok” mesajı görüntülenebilir. Bu makalede, tekrar yolunuza devam etmenize yardımcı olacak bazı sorun giderme adımlarını özetledik. Sinyal sorunları nedeniyle hiçbir aramayı veya görüntülü sohbeti kaçırmak zorunda kalmamalısınız.

Android cihazınızda sinyal sorunları yaşadınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory