Knockout City Geliştiricisi Velan Studios Potansiyel Olarak Önemli İşten Çıkarmalarla Karşılaşabilir

Knockout City’nin arkasındaki ekip Velan Studios, muhtemelen işten çıkarmalarla sonuçlanacak bir yeniden yapılanmaya gireceğini duyurdu. İçinde X’e gönderi gönderme (eski adıyla Twitter)Stüdyonun kurucu ortakları Guha ve Karthik Bala, ekibin dışarıdan bir ortağın aniden iptal ettiği büyük bir proje üzerinde çalıştığını açıkladı. Sonuç olarak mevcut ekip büyüklüğünü koruyamayabilir; 121 çalışandan 46’sına önümüzdeki 60 gün içinde işten […]

Knockout City Geliştiricisi Velan Studios Potansiyel Olarak Önemli İşten Çıkarmalarla Karşılaşabilir

Knockout City’nin arkasındaki ekip Velan Studios, muhtemelen işten çıkarmalarla sonuçlanacak bir yeniden yapılanmaya gireceğini duyurdu.

İçinde X’e gönderi gönderme (eski adıyla Twitter)Stüdyonun kurucu ortakları Guha ve Karthik Bala, ekibin dışarıdan bir ortağın aniden iptal ettiği büyük bir proje üzerinde çalıştığını açıkladı. Sonuç olarak mevcut ekip büyüklüğünü koruyamayabilir; 121 çalışandan 46’sına önümüzdeki 60 gün içinde işten çıkarılabilecekleri bildirildi.

Velan, gönderisinde “Bu, birçok bağımsız stüdyo için zor bir ortam ve onlar gibi biz de çok zor seçimlerle karşı karşıyayız” diye yazıyor. En kötüsü gerçekleşirse Velan, etkilenen personeli desteklemek için elinden geleni yapacağını belirtiyor. Yazının tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Velan Studios, 2020’nin Mario Kart Live: Home Circuit’ini, 2021’in rekabetçi çok oyunculu yakartop oyununu, Knockout City’yi ve 2023’ün Hot Wheels Rift Rally’sini geliştirdi. Bir EA Originals oyunu olan Knockout City, belki de stüdyonun en bilinen oyunu olup genel olarak olumlu tepkiler aldı ve birçok sezon boyunca desteklendi. Velan daha sonra EA ile yayıncılık ilişkisini sonlandırdıktan sonra bunu ücretsiz bir oyun deneyimine dönüştürdü. Maalesef oyun bu geçişten yaklaşık bir yıl sonra ve lansmandan yalnızca iki yıl sonra kapanacaktı.


Bu potansiyel işten çıkarmalar, 2024’teki diğer cesaret kırıcı işten çıkarmalara katılıyor. 8.000’den fazla yılın sadece ilk iki ayında. EA, tüm departmanlarda yaklaşık 670 çalışanını işten çıkardı ve bunun sonucunda Respawn’ın Star Wars FPS oyunu iptal edildi. PlayStation, Insomniac, Naughty Dog, Guerrilla ve daha fazlasında 900 çalışanını işten çıkardı ve bu süreçte London Studio’yu da kapattı. Bir gün önce Until Dawn geliştiricisi Supermassive Games, 90 çalışanını işten çıkardığını duyurdu.

Ocak ayının sonunda Embracer Group’un Eidos-Montréal’de geliştirilmekte olan yeni bir Deus Ex oyununu iptal ettiğini ve bu süreçte 97 çalışanını işten çıkardığını öğrendik. Yine Ocak ayında, Destroy All Humans’ın yeniden yapım geliştiricisi Black Forest Games’in 50 çalışanını işten çıkardığı bildirildi ve Microsoft, Xbox, Activision Blizzard ve ZeniMax ekiplerinde de 1.900 çalışanı işten çıkaracağını duyurdu. Outriders stüdyosu People Can Fly Ocak ayında 30’dan fazla çalışanını işten çıkardı ve League of Legends şirketi Riot Games de 530 çalışanını işten çıkardı.

Lords of the Fallen Yayıncısı CI Games, personelinin yüzde 10’unu işten çıkardı, Unity Mart ayı sonuna kadar 1.800 kişiyi, Twitch ise 500 kişiyi işten çıkaracak.

Ayrıca Discord’un 170 çalışanı işten çıkardığını, işten çıkarmaların Blizzard ve Capcom gibi şirketlerle çalışan bir destek stüdyosu olan PTW’de gerçekleştiğini ve SteamWorld Build şirketi Thunderful Group’un yaklaşık 100 kişiyi işten çıkardığını öğrendik. Dead by Daylight geliştiricisi Behavior Interactive’in de 45 kişiyi işten çıkardığı bildirildi.

Teknory