Android telefonunuz yakında yapay zeka görüntülerini saniyeler içinde üretebilir

TL;DR Qualcomm, 15 saniyenin altında bir AI görüntüsü oluşturmak için bir Android telefon kullandı. Görev, internet bağlantısı olmadan cihazda tamamlandı. Şirket, Snapdragon 8 Gen 2 ve Stable Diffusion tarafından desteklenen bir telefon kullandı. Qualcomm, Android telefonların basit metin istemlerini kullanarak saniyeler içinde AI görüntüleri oluşturma yeteneğini gösterdi. Yonga üreticisi, bir Android telefon ve popüler bir […]

Android telefonunuz yakında yapay zeka görüntülerini saniyeler içinde üretebilir

TL;DR

  • Qualcomm, 15 saniyenin altında bir AI görüntüsü oluşturmak için bir Android telefon kullandı.
  • Görev, internet bağlantısı olmadan cihazda tamamlandı.
  • Şirket, Snapdragon 8 Gen 2 ve Stable Diffusion tarafından desteklenen bir telefon kullandı.

Qualcomm, Android telefonların basit metin istemlerini kullanarak saniyeler içinde AI görüntüleri oluşturma yeteneğini gösterdi. Yonga üreticisi, bir Android telefon ve popüler bir metinden görüntüye üretken yapay zeka modeli olan Stable Diffusion kullanarak zırh giyen bir savaşçı kedinin 512 x 512 piksel görüntüsünü oluşturmayı başardı.

Qualcomm diyor İnternete bağlı olmayan telefonda Stable Diffusion 1.5’i çalıştırmak için AI yığınını kullandı. Esasen telefon, görüntüyü cihazda oluşturmak için gerekli tüm AI işlemlerini gerçekleştirdi. Şirket tarafından paylaşılan bir videoda, Kedi’nin AI görüntüsü 15 saniyenin biraz altında oluşturuluyor.

Stable Diffusion şu istemi kullanarak görüntüyü oluşturdu: “Zırhlı süper sevimli tüylü kedi savaşçı, fotogerçekçi, 4K, ultra ayrıntılı, vray işleme, gerçek dışı motor.”

AI görüntüsünü saniyeler içinde oluşturan telefon, Galaxy S23 serisi gibi amiral gemilerinde bulunan Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 yonga setini kullanıyordu. Kullanılan Kararlı Difüzyon modeli, testten önce “niceleme, derleme ve donanım hızlandırması” için optimize edilmiştir.

Bu, bir Android telefonda görüntü oluşturan Stable Difüzyon’un ilk örneği değil. Gibi Sınır Ivon Huang adlı bir geliştiricinin, daha önce Qualcomm Snapdragon 865 ve 8 GB RAM ile çalışan bir Sony Xperia 5 II’de Stable Diffusion kullandığına dikkat çekiyor. Ancak Huang’ın 512 x 512’lik bir görüntü oluşturması bir saat sürdü. Yani Qualcomm’un tekniği kesinlikle geliştiricinin kullandığından çok daha hızlı.

Android telefonlarda çalışan bu tür yapay zeka modellerine sahip olmak, geliştiriciler için maliyet tasarrufu sağlayabilir, mobil bağlantı ihtiyacını ortadan kaldırabilir ve ayrıca veriler telefonunuzda kalırken kullanıcı gizliliğini koruyabilir.

Müşterilerin bu modellerin amiral gemisi Android telefonlarda yaygın olarak çalışmasını ne zaman bekleyebilecekleri konusunda Qualcomm’dan bir açıklama yok. Şirket, teknolojiyi MWC 2023’te tanıtacak, bu nedenle önümüzdeki günlerde hakkında daha fazla şey duyabiliriz.

Android telefonunuz yakında yapay zeka görüntülerini saniyeler içinde üretebilir

Teknory