Apple, 2023’ün 4. çeyreğindeki sevkiyatların çoğunda ilk kez Samsung’u yendi

Oliver Cragg / Android Yetkilisi TL;DR Dünya çapındaki akıllı telefon sevkiyatlarıyla ilgili bir rapor, segmentin 2023’ün 4. çeyreğinde yıllık %8 büyüdüğünü gösteriyor. Veriler, Apple’ın yeni iPhone’lar sayesinde dünya çapındaki sevkiyatların %24’ünü gerçekleştirerek pazara liderlik ettiğini söylüyor. Apple bu konuda ilk kez Samsung’u yendi. 2023’ün dördüncü çeyreğine ilişkin dünya çapındaki akıllı telefon sevkiyatlarına ilişkin yeni veriler […]

Apple, 2023’ün 4. çeyreğindeki sevkiyatların çoğunda ilk kez Samsung’u yendi

Oliver Cragg / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Dünya çapındaki akıllı telefon sevkiyatlarıyla ilgili bir rapor, segmentin 2023’ün 4. çeyreğinde yıllık %8 büyüdüğünü gösteriyor.
  • Veriler, Apple’ın yeni iPhone’lar sayesinde dünya çapındaki sevkiyatların %24’ünü gerçekleştirerek pazara liderlik ettiğini söylüyor.
  • Apple bu konuda ilk kez Samsung’u yendi.

2023’ün dördüncü çeyreğine ilişkin dünya çapındaki akıllı telefon sevkiyatlarına ilişkin yeni veriler geliyor. Apple’ın, teknoloji devi için bir ilk olan iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesinin ardından pazarın en büyük satıcısı haline geldiği bildiriliyor.

tarafından yeni bir rapor Kanallar dünya çapındaki akıllı telefon sevkiyatlarının 2024’ün 4. çeyreğinde nasıl bozulduğunu inceliyor. Araştırmaya göre, dünya çapındaki akıllı telefon sevkiyatları bu çeyrekte yıllık bazda %8 artarak 320 milyon adet oldu. Ancak çalışmanın en şaşırtıcı yanı Apple’ın performansı oldu.

Çalışma, dünya çapındaki sevkiyatlar açısından ilk beş satıcıyı listeledi. Artan sırayla pazar liderleri arasında vivo, Transsion, Xiaomi, Samsung ve Apple 1 numaralı sırada yer aldı. Bu, Apple’ın pazar lideri olarak Samsung’u ilk kez geride bırakması ve sevkiyat payının %24’ünü Samsung’un %17’sine kaptırması oldu.

Canalys Araştırma Müdürü Amber Liu’ya göre iPhone 15 serisi Apple’ın bu seferki başarısının katalizörü olmuş gibi görünüyor. Ancak Liu, üst düzey yenileme talebinin dengelenmesi ve Huawei’nin büyümesinin Çin’deki Cupertino firmasına meydan okuması nedeniyle Apple’ın gidişatını sürdürmek için yeni pazar büyüme fırsatları araması gerektiği konusunda uyardı.

Bu ayın başlarında Counterpoint’in bir raporu, 2023’te premium akıllı telefon satışlarında yıllık bazda %6’lık bir iyileşme göreceğimizi iddia ediyordu. Bu raporda da Apple lider olurken, Apple’ın pazar payı %4 düştü ve Samsung’unki %1 arttı.

Apple, 2023’ün 4. çeyreğindeki sevkiyatların çoğunda ilk kez Samsung’u yendi

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow