Apple, AB’de ana ekran web uygulamalarını kaldırma kararını tersine çevirdi

AB’deki iOS kullanıcılarına müjde! Apple’ın sahip olduğu duyuruldu ki onun geri çevirme daha önce açıklanan karar artık iPhone’da Aşamalı Web Uygulamaları (PWA) olarak da bilinen ana ekran web uygulamalarını desteklemeyecek. 1 Mart 2024 Cuma gününden itibaren AB kullanıcıları, iOS’ta ana ekran web uygulamalarını yükleyip kullanmaya devam edebilecek. AYRICA BAKINIZ: Apple EV arabası öldürüldü: söylentili projenin […]

Apple, AB’de ana ekran web uygulamalarını kaldırma kararını tersine çevirdi

AB’deki iOS kullanıcılarına müjde!

Apple’ın sahip olduğu duyuruldu ki onun geri çevirme daha önce açıklanan karar artık iPhone’da Aşamalı Web Uygulamaları (PWA) olarak da bilinen ana ekran web uygulamalarını desteklemeyecek. 1 Mart 2024 Cuma gününden itibaren AB kullanıcıları, iOS’ta ana ekran web uygulamalarını yükleyip kullanmaya devam edebilecek.

AYRICA BAKINIZ:

Apple EV arabası öldürüldü: söylentili projenin hurdaya çıkarılmasının 5 nedeni

Ana ekran web uygulaması özelliği, kullanıcıların belirli web sitelerini iOS cihazlarına bağımsız uygulamalar olarak yüklemelerine olanak tanır. Bu, kullanıcıların iOS uygulaması olmayan web sitelerine ve diğer uygulama işlevlerine hızlı erişim sağlamasına olanak tanır.

AB’de iOS’un en son beta sürümünü yüklemiş olan bazı geliştiriciler ve kullanıcılar, bu sürümün ana ekran web uygulaması özelliklerini kaldırdığını görünce şaşırdılar. Ancak yakında bu özelliği cihazlarına geri yükleyecek bir güncelleme bekleyebilirler. Apple, Mart ayı başlarında piyasaya sürülecek olan iOS 17.4’ün bu kullanıcılara işlevselliği geri getireceğini söylüyor.

Apple neden başlangıçta AB’deki ana ekran web uygulamalarını kaldırdı?

Dijital Piyasalar Yasası (DMA), büyük teknolojinin ezici güç ve etkiye sahip olduğu pazarlarda rekabeti teşvik etmek için Apple gibi şirketlerin ana platformlarını açmasını gerektiren yeni bir AB düzenlemesidir.

Örneğin, DMA kapsamında Apple, konu iPhone’da uygulama dağıtmak olduğunda alternatif pazar yerlerinin App Store ile rekabet etmesine izin vermek zorunda kaldı.

Apple şu anda Dijital Pazarlar Yasası’nın (DMA) bu ay AB’de resmi olarak yürürlüğe girmesine hazırlanıyor. Gerekli App Store değişikliğinin yanı sıra Apple, DMA’nın zorunlu kıldığı başka ayarlamalar da yaptı. Ancak Apple’ın bu yeni düzenlemeleri yorumlaması, şirketin diğer büyük teknoloji şirketlerinin eleştirilerine yol açan tartışmalı kararlar almasına neden oldu.

Meta, Microsoft, Spotify ve diğerleri patlatılmış Apple, DMA’dan ilham alan uygulama dağıtım şeması için. Örneğin geliştiriciler, uygulamalarını alternatif bir pazara sunmak için Apple’a, resmi App Store’da çalışmaya devam etmeleri halinde ödeyebileceklerinden daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabileceklerini öğrendiklerinde buna karşı çıktılar.

Microsoft ve Meta’nın her ikisi de var lobicilik yaptı Apple’ın yeni politikalarına karşı harekete geçmek için AB’ye Apple’ın “kötü niyetli uyumluluk” DMA düzenlemelerinin asıl amacını desteklememektedir.

Ana ekran web uygulamaları söz konusu olduğunda Apple daha önce DMA’nın Apple’ı ana ekran web uygulaması kurallarını da değiştirmeye zorlayacağını iddia etmişti. Şirket, güvenlik açıkları ve olası kötü amaçlı kullanımlar nedeniyle bu özelliğin kullanımdan kaldırılacağını söyledi.

Apple, “Daha önce Apple, DMA’ya uyum çabalarımızın bir parçası olarak AB’deki Ana Ekran web uygulamaları özelliğini kaldırmayı planladığını duyurmuştu” dedi. yeni açıklama iOS’ta PWA’ları durdurma kararının geri alınmasıyla ilgili. “Bu yeteneğin kaldırılması ihtiyacı, şu anda iOS’ta bulunmayan yeni bir entegrasyon mimarisi oluşturmayı gerektiren alternatif tarayıcı motorlarını desteklemek için web uygulamalarıyla ilgili karmaşık güvenlik ve gizlilik kaygılarından kaynaklandı.”

Apple’dan yapılan açıklamada şöyle devam edildi: “iOS’ta Ana Ekran web uygulamaları için destek sunmaya devam etme yönünde talepler aldık, bu nedenle mevcut Ana Ekran web uygulamaları özelliğini AB’de sunmaya devam edeceğiz.” “Bu destek, Ana Ekran web uygulamalarının doğrudan WebKit ve güvenlik mimarisi üzerine oluşturulmaya devam ettiği ve iOS’taki yerel uygulamalar için güvenlik ve gizlilik modeliyle uyumlu hale getirilmeye devam ettiği anlamına geliyor.”

Apple’ın son tepkisi dikkate değer çünkü şirket daha önce sadece ana ekran web uygulamalarını kaldırma kararının “kullanıcı tarafından benimsenmesinin çok düşük olması” nedeniyle olduğunu belirtmişti. Görünüşe göre geri tepme şirketin yeniden düşünmesine yetecek kadar önemliydi.

Bu nedenle Apple, bir zamanlar yeni AB düzenlemeleri nedeniyle gerekli olduğunu iddia ettiği popüler olmayan bir karardan resmen vazgeçti. Apple’ın karar verip vermeyeceğini zaman gösterecek zoraki — popüler olmayan alternatif pazar yeri politikalarını da değiştirin.

Teknory