Apple, hataları ortadan kaldırmak için iOS 18’in geliştirilmesinde nadiren duraklıyor

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Apple, iOS 18, iPadOS 18, macOS 15 ve watchOS 11 üzerinde çalışmaya başladı. Ancak, geliştirmede önemli bir aşamanın ardından beta testinden kaçamayacak kadar çok hata tespit edildi. Sonuç olarak Apple, özellik geliştirmeyi duraklattı ve kaynaklarını bu hataları düzeltmeye odakladı. Bu duraklatmanın, güncellemelerin tüketicilere yayınlanma planını etkilemesi pek olası değildir. […]

Apple, hataları ortadan kaldırmak için iOS 18’in geliştirilmesinde nadiren duraklıyor

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Apple, iOS 18, iPadOS 18, macOS 15 ve watchOS 11 üzerinde çalışmaya başladı.
  • Ancak, geliştirmede önemli bir aşamanın ardından beta testinden kaçamayacak kadar çok hata tespit edildi. Sonuç olarak Apple, özellik geliştirmeyi duraklattı ve kaynaklarını bu hataları düzeltmeye odakladı.
  • Bu duraklatmanın, güncellemelerin tüketicilere yayınlanma planını etkilemesi pek olası değildir.

iPhone 15 serisinin lansmanı, ilk benimseyenlerin deneyimini bozan ısınma sorunlarıyla gölgelendi. Apple, sonuçta sorunu çözen bir iOS 17 güncellemesi yayınlamak zorunda kaldı. Apple ayrıca pil tüketimi sorunlarını düzeltmek için watchOS 10’a yönelik bir güncelleme yayınlamak zorunda kaldı. Muhtemelen tüm kullanıcıları etkileyen daha fazla hata var ve görünen o ki Apple da bunlardan bıkmış durumda.

tarafından hazırlanan bir rapora göre BloombergApple, bir sonraki büyük yazılım güncellemelerinin geliştirilmesini geçici olarak duraklattı. Bu nadir hareketle çalışanlar, güncellemelere yeni özellikler eklemek yerine öncelikli olarak hataları gidermeye ve Apple’ın ürün portföyü genelindeki yazılım performansını iyileştirmeye yeniden odaklandı.

Apple’ın, iOS 18 ve iPadOS 18 (dahili olarak “Crystal” olarak anılır), macOS 15 (“Glow”) ve watchOS 11 (“Moonstone”) adlı yeni sürümleri için ilk geliştirme aşamasını tamamladığı bildirildi. Ancak görünüşe göre dahili testlerde tespit edilemeyen çok fazla hata vardı. Sonuç olarak, Apple’ın yazılım mühendisliği yönetim ekibi ikinci geliştirme aşamasına geçmek yerine yeni özelliklerin geliştirilmesini bir haftalığına durdurmaya ve hataları düzeltmeye odaklanmaya karar verdi.

Bu duraklamanın, Mart 2024’te piyasaya sürülmesi beklenen iOS 17.4’ü de etkilediği belirtiliyor. VisionOS’un gelecek sürümünü de etkileyeceği söyleniyor.

Raporda, özellik geliştirmenin durdurulmasının gerçek tüketici sürümünü etkileme ihtimalinin düşük olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla yeni sürümlerin WWDC 2024’te ilk kez görücüye çıkmasını bekleyebilirsiniz.

Apple, hataları ortadan kaldırmak için iOS 18’in geliştirilmesinde nadiren duraklıyor

Teknory