Apple Silicon Mac’inizde Windows’u çalıştırmak ister misiniz? Microsoft tamam diyor

Kris Carlon / Android Yetkilisi TL;DR Microsoft, ağırlığını Mac’lerde Windows 11 Arm çalıştırmanın arkasına attı. Şirket, Masaüstü için Parallels 18’in “yetkili bir çözüm” olduğunu söylüyor. Bu çözüm bir süredir ortalıkta olduğu için bu pek değişmiyor. Parallels sanallaştırma yazılımı aracılığıyla Apple Silicon donanımlı Mac bilgisayarınızda Windows’un Arm sürümlerini çalıştırmak mümkündür, ancak bu tam olarak basit bir […]

Apple Silicon Mac’inizde Windows’u çalıştırmak ister misiniz?  Microsoft tamam diyor

Kris Carlon / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Microsoft, ağırlığını Mac’lerde Windows 11 Arm çalıştırmanın arkasına attı.
  • Şirket, Masaüstü için Parallels 18’in “yetkili bir çözüm” olduğunu söylüyor.
  • Bu çözüm bir süredir ortalıkta olduğu için bu pek değişmiyor.

Parallels sanallaştırma yazılımı aracılığıyla Apple Silicon donanımlı Mac bilgisayarınızda Windows’un Arm sürümlerini çalıştırmak mümkündür, ancak bu tam olarak basit bir işlem değildir. Neyse ki Microsoft, Windows 11 Arm için bu yöntemin arkasında sessizce ağırlığını ortaya koydu.

Microsoft bir yayınladı destek belgesi web sitesinde, Parallels 18 for Desktop yazılımını M1 ve M2 serisi Mac’lerde Windows 11 Arm çeşitlerini çalıştırmak için “yetkili bir çözüm” olarak adlandırıyor. Öyleyse bu ne anlama geliyor? Yazılımın bu sürümü geçen yıldan beri olduğu için burada işler her zamanki gibi görünüyor.

Paralellikler yapımcısı Alludo diyor güvenlik uyumluluğu için sanal bir TPM çipi ile tamamlanan Windows 11 Arm’ı tek bir tıklamayla indirmek, yüklemek ve yapılandırmak için gerçekten bu sürümü kullanabilirsiniz. Bu çözüm, M1 Mac’lerde işletim sisteminin bir önizleme sürümünü sağlamanızı gerektiren orijinal yaklaşımdan daha modern bir süreçtir.

Windows 11 Arm’ı çalıştırmanın mükemmel bir yolu değil

Bunu söylerken, bu sanallaştırma tabanlı çözümle ilgili hala birkaç sınırlama var. Birincisi, Microsoft, daha fazla sanallaştırma katmanı gerektiren özelliklerin çalışmayacağına dikkat çekiyor (örn. Android uygulama desteği, Linux için Windows alt sistemi). Diğer sınırlamalar arasında DirectX12 desteği ve 32 bit Arm uygulaması desteği yoktur.

Windows 11 Arm’ı sanallaştırma yoluyla çalıştırmanın, yerel desteğe kıyasla bir performans cezası taşıdığını da belirtmekte fayda var. Ancak Windows Arm bilgisayarlarına güç veren Snapdragon Arm işlemcileri, Apple’ın şirket içi yongalarının çok gerisinde kalıyor, bu nedenle performansın Mac’lerde gerçekten daha iyi olması bizi şaşırtmaz.

Apple Silicon Mac’inizde Windows’u çalıştırmak ister misiniz? Microsoft tamam diyor

Teknory