Yetişkinler veya Çocuklar için PS5’te Oynanan Saatleri Görüntüleme

Günümüzde birçok video oyun konsolu, sahip olduğunuz her oyun için kaç saat oynadığınızı takip edecek. En yeni nesil konsolların bir parçası olarak PS5, oyunlara ne kadar zaman harcadığınızı da kaydedecektir. Ancak, ana menüde oynanan süreyi görmezsiniz. Toplam oyun sürenizi görmek için farklı bir pencere açmanız gerekecek. Neyse ki, bunu yapmak çok basittir. En son oyununuza […]

Yetişkinler veya Çocuklar için PS5’te Oynanan Saatleri Görüntüleme

Günümüzde birçok video oyun konsolu, sahip olduğunuz her oyun için kaç saat oynadığınızı takip edecek. En yeni nesil konsolların bir parçası olarak PS5, oyunlara ne kadar zaman harcadığınızı da kaydedecektir. Ancak, ana menüde oynanan süreyi görmezsiniz. Toplam oyun sürenizi görmek için farklı bir pencere açmanız gerekecek. Neyse ki, bunu yapmak çok basittir. En son oyununuza kaç saat ayırdığınızı keşfetmek için okumaya devam edin.

Dahili Zaman İzleyiciyi Kullanarak PS5’te Oynanan oyun Saatlerini Kontrol Edin

Sık oyun oynayan biriyseniz ve Call of Duty oynamak için ne kadar zaman harcadığınızdan emin değilseniz, konsolda yerleşik bir izleyici bulunur. Bir oyunu başlattığınızda ve çalışır durumda bıraktığınızda, PS5 saymaya başlar. Sonunda, bilmeden binlerce saat harcayacaksınız.

Genellikle, oyunlarınızı oynamak istediğinizde toplam oynanan saat görülmez. Bu nedenle, bu kullanıcı bilgilerini bulmak için doğru yere gitmeniz gerekecek. Yapmanız gerekenler:

 1. aç senin “PS5.”
 2. tıklayın “profil simgesi” sağ üst köşede
 3. aç senin “Profil.”
 4. Gitmek “Oyunlar” sekme.
 5. oyun listenizi görüntülemek için aşağı kaydırın.
 6. Her oyunun başlığının altında oyunu en son ne zaman oynadığınız ve kaç saat harcadığınız yazıyor.
 7. Kontrol etmeyi bitirdiğinizde, profil menüsünden çıkabilirsiniz.

Her oyunun başlığının sağında oyun ilerleme yüzdeleri ve kazanılan kupalar bulunur. Tamamlayıcı biriyseniz, bu menüye girebilir ve %100’e ulaşmadan önce ne kadar ilerleme kaldığını belirleyebilirsiniz.

Pek çok kullanıcının göremediği bir başka ayrıntı da, PS4’ünüzde oyun kaydı olan eski PSN hesabınızı kullanıyorsanız, bu bilgileri PS5’inizde de bulabilmenizdir. Evet, PS4’ünüzü çöpe attıktan sonra bile eski istatistiklerinizi koruyabilirsiniz.

Böylece, PS4 için Minecraft’ta 2.000 saatiniz olduğunu kanıtlamaya çalışıyorsanız, PS5’te PSN hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Her iki konsolda da aynı hesap altında oynadıysanız yukarıdaki adımlar işe yarayacaktır. Minecraft daha yeni konsolda kurulu olmasa bile, oynadığınız saatleri bulmak yine de mümkündür.

PS5 Oyununda Bir Arkadaşınızın Oynama Süresini Kontrol Etme

PS5 aynı zamanda oyuncuların arkadaşlarının oyunlarını ne kadar oynadığını kontrol etmelerini sağlar. Adımlar, kendinizinkini bulmaya oldukça benzer. Bu sefer başka bir menü açacaksınız.

Arkadaşlarınızın oyunlarında kaç saat kaldığını öğrenmek için şu talimatları deneyin:

 1. aç senin “PS5.”
 2. İmlecinizi sağ üst köşeye getirin ve “profil simgesi.”
 3. şuraya git: “Arkadaşlar” sekme.
 4. Karşılaştırmak istediğiniz arkadaşınızı seçin.
 5. arkadaşının yanına git “Oyunlar” sekme.
 6. Aşağı kaydırın ve kontrol etmek istediğiniz oyunu ne kadar süre oynadıklarına bakın.

Arkadaşınızın oyun süresini kontrol etmek, merakınızı gidermenin ötesinde pek bir işe yaramaz. Yine de bir oyunda neden iyi olduklarını açıklıyor.

Bir Çocuk İçin PS5 oyun Süresi Kontrolleri Nasıl Ayarlanır?

Bir ebeveynseniz, çocuğunuzun bir video oyununda çok fazla saat geçirmesi durumunda muhtemelen endişe duyacaksınız. Neyse ki, Çocuğunuz bir çocuk hesabı kullanıyorsa oyun süresini sınırlayabilirsiniz.. Bunun için birkaç şart var:

 • Kendi PSN hesabınıza ihtiyacınız var.
 • Çocuğunuzun hesap yöneticisi veya vasisi olmalısınız.
 • Çocuğun hesabı aile üyenize ait olmalıdır.
 • Hesap önceden ayarlanmış saat dilimlerine sahip olmalıdır.

Çocuğunuzun oyun süresini sınırlamanın üç yolu vardır:

 • Çalma süresi kısıtlamalarını ayarlayın.
 • Çalma süresinin ne zaman biteceğini ayarlayın.
 • Süreyi ve oynanabilir saatleri belirleyin.

Çalma süresini ayarlamanın da iki yolu vardır. Biri tarayıcınızda, diğeri ise PS5 ile çalışır.

Bir Web Tarayıcısı Kullanarak Çocuğun PS5 oyun Süresi Sınırını Ayarlayın

Bir web tarayıcı kullanarak, çocuğunuzun oyun limiti aynı anda PS4 ve PS5 için geçerlidir. Yani PS4’te bir saat, PS5’te iki saat oynuyorlarsa toplam oynama süresi belirlediğiniz maksimum sürenin üç saati oluyor. PS4 için de çalışan PS5 için oyun limitlerini nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. hesabınızda oturum açın PlayStation aile yöneticisi hesap.
 2. Aile hesabınızdaki listeden çocuğunuzu seçin.
 3. Tıklamak “Düzenlemek” “Oynatma Süresi Ayarları”nın yanında.
 4. Çocuğunuzun ne kadar süreyle oyun oynayabileceğini ayarlayın ve ardından “TAMAM.”
 5. Tıklamak “Kaydetmek” Yeni ayarları etkinleştirmek ve korumak için.

Konsolunuzu Kullanarak Bir Çocuğun PS5 Oynama Süresi Sınırını Nasıl Belirlersiniz?

PlayStation 4’ü de birleştiren ve sınırlayan bir PlayStation 5’te oyun sürelerini sınırlamak için bir web tarayıcısı kullanmanın yanı sıra, konsolu kullanarak PS5 oynatma süresini düzenleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. PS5’inizde, aileyi yöneten profilde oturum açın.
 2. Gitmek “Ayarlar” Menü.
 3. Seçme “Aile ve Ebeveyn Denetimleri” ve sonra seç “Aile Yönetimi.”
 4. Listeden çocuğunuzun hesabını açın.
 5. Doğru saat dilimini ayarlayın veya sağlayın, ardından oyun Süresi Ayarları.”
 6. Çocuğun oyun süresi sınırını yönettikten sonra, düğmesine basarak değişiklikleri uygulayın. “Kaydetmek.”

Bu kısıtlamalar etkinken, çocuklarınızın video oyunlarını çok uzun süre oynamasını engelleyebilirsiniz. Yukarıda belirtilen yöntemlerle çocuğunuzun oyun saatlerini kontrol etmek, bunu daha doğru bir karar haline getirebilir.

Hesap, oyun süresinin sonuna geldiğinde, süre dolmadan kaydetmeleri ve hesaptan çıkmaları için bir bildirim alacaklar. Yönetici veya veli olarak, PS5’i oyun süresi sona erdikten sonra oturumlarını kapatacak şekilde ayarlayabilirsiniz.


Kendinize başka bir oyun oynamayı hatırlatabileceğiniz veya her gün çok fazla oynamayı bırakabileceğiniz için oyun sürenizi kontrol etmek çok önemlidir. Bir oyuna çok fazla zaman harcadığınızı fark ettiğinizde, o saatleri başka bir şeye harcamanın zamanı gelmiştir.

PS5’in boşta kalmayı oyun süresi olarak sayıp saymadığı belli olmasa da, bir oyunda yüzlerce veya binlerce saat harcadığınızı öğrenmek yardımcı olabilir. Ebeveynler, çocuklarının sınırlı oyun süresine ihtiyacı olup olmadığına karar vermek için bu bilgileri kullanabilir. Yetişkinlere gelince, onlar da bir süre oyun oynamayı bırakabilirler.

Bir oyunda ne kadar zaman harcadığınızı bilmekle pek bir şey yapamasanız da, öğrenmek sizi rahatlatabilir. Öte yandan, 3.000 saatinizi övünme hakkı olarak da kullanabilirsiniz.

PlayStation 5 Çalma Süresi SSS

Oyunları diğer oyunculardan gizleyebilir misiniz?

Evet yapabilirsin. Bunu, gizlilik menüsüne gidip seçeneği belirleyerek yapabilirsiniz. Yüklü tüm oyunlarınızın bir listesini göreceksiniz.

Listeyi gördüğünüzde, geriye kalan tek şey anahtarları açık konuma getirmek. Bunu yapmak, arkadaşların veya diğer oyuncuların, oynanan saatler de dahil olmak üzere oyunla ilgili herhangi bir etkinliği görmesini engelleyecektir.

Teknory