Apple, Veri Koruma Yasasını İhlal Ettikten Sonra 8,5 Milyon Dolar Para Cezasına çarptırıldı

A CNIL’den basın açıklaması Apple’ın para cezasına çarptırılmasına neden olan olayları ayrıntılarıyla anlatıyor. 2021’de kuruluş, bir Apple kullanıcısından şirketi App Store’da kişiselleştirilmiş reklamlar göstermekle suçlayan bir şikayet aldı. Bu reklamlar, şirketin akıllı telefon işletim sisteminin eski bir sürümünü (iOS 14.6) çalıştıran bir iOS cihazında yayınlandı. CNIL şikayet üzerine harekete geçti ve bir soruşturma başlattı ve […]

Apple, Veri Koruma Yasasını İhlal Ettikten Sonra 8,5 Milyon Dolar Para Cezasına çarptırıldı

A CNIL’den basın açıklaması Apple’ın para cezasına çarptırılmasına neden olan olayları ayrıntılarıyla anlatıyor. 2021’de kuruluş, bir Apple kullanıcısından şirketi App Store’da kişiselleştirilmiş reklamlar göstermekle suçlayan bir şikayet aldı. Bu reklamlar, şirketin akıllı telefon işletim sisteminin eski bir sürümünü (iOS 14.6) çalıştıran bir iOS cihazında yayınlandı.

CNIL şikayet üzerine harekete geçti ve bir soruşturma başlattı ve sonunda Apple’ın verilerini toplamadan önce kullanıcılardan izin almadığı sonucuna vardı. İşleri daha da kötüleştiren düzenleyici, Apple’ın bu verileri hedefli reklamlar sunmak için kullandığını da tespit etti. CNIL ayrıca, Apple’ın kullanıcılardan veri toplama iznini, onlara izin verme seçeneğinin zaten işaretli olduğu bir ayarlar menüsü aracılığıyla topladığını ve bunun da söz konusu 8,5 milyon dolar para cezasına çarptırıldığını iddia ediyor.

Apple henüz internet sitesinde bu gelişmeyle ilgili resmi bir açıklama yayınlamazken, bir Apple sözcüsü gazeteci Patrick McGhee’nin sorularını yanıtladı. Şirket hayal kırıklığını dile getirdi CNIL’in kararı ile ve şirketin karara itiraz etme niyetinde olduğunu doğruladı. Gizlilik konusundaki duruşunu da yineleyen şirket, kullanıcı gizliliğini her şeyin üzerinde tuttuklarını savunmaya devam ediyor.

İlginç bir şekilde, bu, Apple’ın Fransız düzenleyiciler ve milletvekilleri ile ilk kez yasal bir hesaplaşması değil. Aralık 2022’de bir Fransız Mahkemesi şirkete 1 milyon dolar para cezası verdi ( Reuters) mahkemenin “taciz edici ticari hükümler” olarak tanımladığı Fransız uygulama geliştiricilerine Apple App Store’a erişmeleri için dayattığı için.

Teknory