Apple Watch özelliği, yeni davada ırksal önyargı suçlamalarıyla karşı karşıya

Apple Watch, ırksal önyargıları sürdürmek için eleştirilen en son tüketici teknolojisi ürünüdür ve etrafında dönen daha geniş bir teknoloji endüstrisi sorununun bir parçasını temsil eder. ırkçı ve cinsiyetçi yapay zekalar ve ırksal olarak duyarsız uygulamalar. A yeni toplu davabir grup New York sakini ve Apple kullanıcısı adına 24 Aralık’ta dosyalanmış, giyilebilir teknolojinin kan oksijen ölçüm […]

Apple Watch özelliği, yeni davada ırksal önyargı suçlamalarıyla karşı karşıya

Apple Watch, ırksal önyargıları sürdürmek için eleştirilen en son tüketici teknolojisi ürünüdür ve etrafında dönen daha geniş bir teknoloji endüstrisi sorununun bir parçasını temsil eder. ırkçı ve cinsiyetçi yapay zekalar ve ırksal olarak duyarsız uygulamalar.

A yeni toplu davabir grup New York sakini ve Apple kullanıcısı adına 24 Aralık’ta dosyalanmış, giyilebilir teknolojinin kan oksijen ölçüm özelliğinin doğru bir şekilde hesap vermediğini iddia ediyor cilt tonlarındaki farklılıklar için, daha koyu tenli kullanıcılar için yanlış okumalar sağlamak ve hem sağlık hem de tıpta yaygın bir ırksal önyargıyı sürdürmek.

Tıp alanında bir oksimetre veya nabız oksimetresi olarak bilinen araç, cihazı giyen kişinin cildine ışık tutarak kandaki oksijen doygunluk seviyelerini okur. O zamanlar, bir dizi kırmızı, yeşil ve kızılötesi LED’ler ve ışık sensörleri kullanarakmonitör bir kırmızı kan hücresindeki oksijen yüzdesini tahmin edebilir.

AYRICA BAKINIZ:

2022’nin en büyük teknoloji ölümleri

Ancak, sensörler cilt tonu değişimi için kasıtlı olarak ayarlanmadığı ve izlenmediği sürece, bu ölçüm süreci uzun süredir yetersiz bir sistem olarak görülüyor. 2020’de, COVID-19 virüsüne yakalananların nabzını ve oksijen seviyelerini doğru bir şekilde izlemek için hayat kurtaran ihtiyaca yanıt veren tıp uzmanları (ve hatta viral TikTok hesapları) konuyu kamuoyunun dikkatine sundu ve bilimsel inceleme. Son iki yılda, bu yerleşik ırksal önyargı sürekli olarak not edildi, evde sağlık izleme sırasında bu cihazları kullananlar için geçerli endişe ile. Dava, hasta kayıtlarının “‘hastaları triyaj etmek ve ek oksijen seviyelerini ayarlamak için nabız oksimetresine güvenmenin Siyah hastaları hipoksemi riskini artırabileceğini’ gösterdiğini iddia ediyor.”

Apple, Eylül 2020’de Apple Watch Series 6’da kan oksijen ölçümünü tanıttı ve bu, elde taşınan nabız oksimetresi satın alımlarındaki küresel artışla aynı zamana denk geldi. 2021’e kadar milyar dolarlık bir pazara fırladı. Saatin en son versiyonu şu anda 400 ila 800 dolar arasında satılıyor; bu, davaya göre kan oksijen aracı gibi benzersiz özelliklere dayanan bir “premium fiyat”. Bu ölçümlerin her kullanıcı için işe yaramadığı iddia edildiğinden, bu saatlerin satışının tüketici dolandırıcılığına eşit olduğunu savunuyor.

Saat tabanlı oksimetre ilk duyurulduğunda, şirket aynı zamanda aracı şu şekilde kullanacağını açıkladı: COVID-19 ve influenza tespiti üzerine bir çalışma için bir veri seti, Brotman Baty Institute for Precision Medicine ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki Seattle Gribi Çalışması ile ortak. Çalışma, benzer teknoloji araçlarının solunum koşullarını nasıl işaret edebileceğini incelemek için yeni kan oksijen ölçümünü cihazın kalp atış hızı izlemesiyle birlikte kullanacak.

Apple’ın sağlık araçlarının birleşik gücü, tüm sağlık ihtiyaçlarını tek bir dijital merkezde birleştirme eğiliminde olan birçok iPhone ve Apple Watch kullanıcısı için bir satış noktası oldu, ancak iOS sağlık özelliklerinin tümü Apple repertuarına eleştirisiz girmedi.

2019’da Apple Watch Series 4 için yeni sağlık araçları lejyonunu tanıtan şirket, “sağlığınızın nihai koruyucusu” olmaya zorluyor. O yıl Mashable ile konuşurken, tıp uzmanları, kullanıcıları saatin tıbbi bir cihaz değil, sadece “havalı bir araç” olduğu konusunda uyardı, çok miktarda rastgele verinin (çok az tıbbi yorumla sunulan) ne kullanıcı ne de doktor için yararlı olmayacağına dair endişelerini dile getirdi. Piyasaya sürüldüğü sırada FDA onaylı bir cihaz da değildi, ancak belirli özellikler için federal kurum tarafından izin alındığından berionun gibi EKG (elektrokardiyogram) aracı.

Daha sonra 2022’de yeni tanıtılan doğurganlık izleme aracı da Roe sonrası dönemde üreme sağlığını izleyen şirketlere karşı temkinli olmaya devam eden gizlilik uzmanlarından uyarılar geldi.

Bu katmanlı gizlilik endişeleri, istilacı veri takibi ve Apple’ın sağlık izlemesinde ırksal önyargı iddiasıyla, şirket bazı kullanıcıların güvenlik ve güven duygusunu kaybediyor olabilir. Ancak bu tüketici/şirket dinamiğinin ötesinde, Apple Watch’ın oksimetre sorunları, birçok kişinin politik olarak en tarafsız olduğunu düşündüğü alanlarda kökleşmiş bir ırksal üstünlük sorununa ışık tutuyor. tıp alanı ve veri tahmin algoritmaları gibi. Bu bildirim, umarız bireyleri, yalnızca ürünlerin değil, tüm endüstrilerin yalnızca tek bir tür insan düşünülerek tasarlandığını düşünmeye sevk eder ve bu gerçeğin çoğu zaman yaşamı tehdit eden sonuçları olabilir.

Apple’ın, toplu dava çağrılarına yanıt vermek için başvuru tarihinden itibaren 21 günü vardır.

Teknory