Apple yakında ‘batarya kapısı’ sınıf aksiyon ödemelerine başlayacak

Gary Sims / Android Yetkilisi TL;DR Apple, “batterygate”ten etkilenen kullanıcılara ~500 milyon dolar ödeme yapmaya başlayacak. Yıllar süren bu süreç, Apple’ın uzun süreli pil sağlığı uğruna iPhone işlemcilerini kasıtlı olarak kısıtlamasından kaynaklandı. Bir talepte bulunmanız için çok geç, ancak 2020’de yapanların yaklaşık 65 $ alması gerekiyor. 2017 yılına kadar hatırlarsanız, “batterygate” hakkında bilgi sahibi olacaksınız. […]

Apple yakında ‘batarya kapısı’ sınıf aksiyon ödemelerine başlayacak

Gary Sims / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Apple, “batterygate”ten etkilenen kullanıcılara ~500 milyon dolar ödeme yapmaya başlayacak.
  • Yıllar süren bu süreç, Apple’ın uzun süreli pil sağlığı uğruna iPhone işlemcilerini kasıtlı olarak kısıtlamasından kaynaklandı.
  • Bir talepte bulunmanız için çok geç, ancak 2020’de yapanların yaklaşık 65 $ alması gerekiyor.

2017 yılına kadar hatırlarsanız, “batterygate” hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Temel olarak, Geekbench’teki kıyaslama uzmanları, Apple’ın pil ömrünü korumaya yardımcı olmak ve bazen kendiliğinden kapanmaları da içeren çeşitli sorunların ortaya çıkmasını önlemek için iPhone’ların performansını kasıtlı olarak kıstığını keşfetti. Bunu Apple’ın yaptığı yıllardır spekülasyon yapılıyordu, ancak Geekbench’in raporu, Apple’ı olay yerine ilk kez koyan nesnel kanıt oldu.

Yanıt olarak şirket, uygulamayı zımnen kabul eden bir bildiri yayınladı. Bununla birlikte, hiçbir kabul, öfkeyi azaltamazdı ve Apple’ın çok sayıda toplu dava açması çok uzun sürmedi. Bu davalardan biri şimdi, 2023’te nihayet sona eriyor.

Buna göre Merkür Haberleri, bu özel davaya başkanlık eden yargıç, yeterince ilginç bir şekilde Apple’ın daha ağır bir para cezası görmesini isteyen davacıların iki itirazını reddetti. Bu iki itiraz kapandıktan sonra, bir sonraki adım neredeyse altı yıldır beklediğiniz adım: postada bir çek.

Apple tarafından sağlanan ~ 500 milyon dolarlık bir havuzdan gelecek olan davacı başına ortalama ödeme yaklaşık 65 dolar gibi görünüyor. Her zamanki gibi, bu toplu dava, Apple’ın pil kapağıyla ilgili herhangi bir yanlış yaptığını kabul etmesi gerekmediği anlamına gelir. Aslında, hepimizin bildiği şeyi yaptığını yasal olarak kabul etmeye gerek duymamak için yarım milyar dolar ödüyor.

Ne yazık ki, pil kapağının kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız, ödeme alma zamanınız gelip geçmiştir. Bu özel dava için kapanış tarihi Ekim 2020’ydi, yani o zaman geri dönmediyseniz, o çeki alamayacaksınız. Yine de, talebinizi aldıysanız, nakit paranızı yakında görmelisiniz. Henüz kesin bir son tarih yok, ancak işlerin önümüzdeki birkaç ay içinde tamamlanmasını bekliyoruz.

Apple yakında ‘batarya kapısı’ sınıf aksiyon ödemelerine başlayacak

Teknory