Asana’da Form Nasıl Oluşturulur

Bugünlerde iş akışı yönetimi araçları, başarılı ekip işbirliğinin ayrılmaz bir parçası ve Asana mükemmel bir temsilci. Bu bulut tabanlı yazılım, kullanıcıların görevleri takip etmesine ve atamaları düzenlemesine olanak tanıyan sayısız mükemmel özellik sunar. Asana, yazılımın ücretsiz bir sürümünü sunarken, ücretli aboneler özel formlar oluşturma seçeneğine sahiptir. Bu işlevsellik, iş projeleri talep etmek veya değerli geri […]

Asana’da Form Nasıl Oluşturulur

Bugünlerde iş akışı yönetimi araçları, başarılı ekip işbirliğinin ayrılmaz bir parçası ve Asana mükemmel bir temsilci. Bu bulut tabanlı yazılım, kullanıcıların görevleri takip etmesine ve atamaları düzenlemesine olanak tanıyan sayısız mükemmel özellik sunar.

Asana, yazılımın ücretsiz bir sürümünü sunarken, ücretli aboneler özel formlar oluşturma seçeneğine sahiptir. Bu işlevsellik, iş projeleri talep etmek veya değerli geri bildirimler göndermek için inanılmaz derecede kullanışlıdır. Asana formları 2019’dan beri mevcut olsa da, belki de hala bundan en iyi şekilde yararlanmadınız.

İşte bir Asana formu oluşturma ve onu diğer ekip üyeleri ve dışarıdan ortak çalışanlarla paylaşma hakkında bilmeniz gerekenler.

Form Oluşturma

Asana’daki her projenin, belirli bir çalışma projesiyle ilgili bir giriş formunu hızlı bir şekilde oluşturmanıza olanak tanıyan, belirlenmiş bir Formlar sekmesi vardır.

Örneğin, bir beyin fırtınası oturumu için her ekip üyesini dahil etmeniz gerekebilir. Bir form oluşturarak tüm fikirleri tek bir yerde toplayabilir ve düzenli tutabilirsiniz. Peki bu nasıl çalışıyor?

Bir Asana formu oluşturmak için atmanız gereken adımlar şunlardır.

 1. git Asana ve hesabınıza giriş yapın.
 2. “Proje” bölümüne gidin ve “Formlar” sekmesine gidin.
 3. “Form oluştur” veya “Form ekle” seçeneğini seçin. Projenin adının varsayılan olarak formun adı olduğunu fark edeceksiniz. Ama değiştirmek için tıklayabilirsiniz.

 4. Ekip üyesinin veya ortak çalışanın adını ve e-posta adresini girin.
 5. Sağ taraftaki bölmede, “Sorular” sekmesini seçin. Formda görmek istediğiniz tüm soruları girin.
 6. Formu alan kişinin her soruyu yanıtladığından emin olmak için her sorunun yanındaki “Gerekli” alanı seçin.
 7. Form alıcısının bir PDF, resim veya Word dosyası eklemesi gerekiyorsa, “Sorular” sekmesinden “Ek” seçeneğini seçin.
 8. “Bitti”yi tıklayın.

Hepsi bu kadar. Asana formunu başarıyla oluşturdunuz.

Asana Formunda Takip Sorusu Nasıl Eklenir?

Asana formunuz, ihtiyacınız olduğu kadar basit veya kapsamlı olabilir. Ekipteki diğer kişilerden bilgi isterken, “Form Dallandırma” olarak anılan takip soruları eklemeniz gerekebilir.

Bu sayede belirli bir konu veya proje ile ilgili daha doğru ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Yapmanız gereken her şey “Sorular” sekmesinde olduğu için adımlar oldukça basittir.

İşte yapmanız gerekenler.

 1. Asana hesabınıza gidin ve belirli bir projeye git’e tıklayın ve “Formlar” sekmesini seçin.
 2. “Form oluştur” veya “Form Ekle”yi seçin ve “Sorular” sekmesini açın.
 3. Aynı sekmeden “Açılır” seçeneğini seçin.
 4. Açılır kümedeki tüm soruları girin.
 5. Daha fazla takip sorusu sormanız gerekiyorsa, her sorunun yanındaki “Dal ekle”yi seçin.
 6. Takım arkadaşlarının açılır menüden birden fazla seçenek seçme şansına sahip olmasını istiyorsanız, “Sorular” sekmesindeki “Çoklu seçim” seçeneğine tıklayın.

Ayrıca, formu gönderdiğiniz kişilerin formu doldurma seçeneğine sahip olmaları için aktif bir Asana hesabına sahip olmaları gerekmediğini de belirtmek gerekir.

Bir Asana Formu Nasıl Önizlenir

Asana formunuzu oluştururken, onu bitirdiğinizde nasıl görüneceğini takip etmeniz çok önemlidir. Ancak son dakika değişiklikleri yapmak için işlemin bitmesini beklemeniz gerekmez.

Bunun yerine, ilerledikçe form önizlemesini kontrol edebilir ve profesyonel ve okunması kolay görünmesini sağlamak için ayarlamalar yapabilirsiniz.

Asana, “Formlar” bölümünde o ana kadar yaptıklarınıza hızlı bir genel bakış sağlayan “Formu görüntüle” adlı yerleşik bir düğmeye sahiptir.

Nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Asana’yı açın ve “Formlar” bölümüne gidin.
 2. “Form oluştur” seçeneğini seçin ve formu özelleştirmeye başlayın.
 3. Sürecin herhangi bir noktasında, pencerenin sağ üst köşesinde bulunan “Önizleme” düğmesine gidin.

Anında, formu gönderenlerin istenen bilgileri girmeye başladıklarında tam olarak ne göreceklerini görebileceksiniz.

Asana Formu Nasıl Paylaşılır?

Platformun kullanıcı dostu bir arayüzü olduğu için bir Asana formu oluşturmak oldukça basit bir işlemdir. Artık mükemmel formu yaptığınıza göre, onu başkalarıyla paylaşma zamanı.

Formu tamamladıktan sonra Bitti düğmesine tıkladığınız anda, pencerenin sağ üst köşesinde “Form bağlantısını kopyala” düğmesi görünecektir. Paylaşmak için iki adım atmanız yeterli.

 1. “Form bağlantısını kopyala” düğmesine tıklayın ve panonuza kopyalayın.
 2. Bağlantıyı bir e-postaya veya tüm Asana takım arkadaşlarına yapıştırın.

Bir başvuru sahibi formu doldurduğunda, ekranda formun başarıyla gönderildiğini bildiren bir onay mesajı görür.

SSS

Asana ücretsiz mi?

Asana’nın ücretsiz bir sürümü mevcuttur ve portföyler, başlangıç ​​tarihleri, görev atama ve diğerleri gibi en önemli özelliklerin birçoğunu sunar. Ancak, Asana’nın bu versiyonu bir özellik olarak “Formlar” sunmamaktadır.

Özel formlar oluşturmaya erişim elde etmek için ücretli bir abonelik planına kaydolmanız gerekir. Premium plan kişi başı aylık 13,49 ABD Doları ve İş planı kişi başı aylık 30,49 ABD Dolarıdır. Kurumsal plan için doğrudan Asana ile iletişime geçmeniz ve fiyat teklifi istemeniz gerekir.

Asana’da proje başına birden çok formunuz olabilir mi?

Evet, Asana’da tek bir proje için birden fazla form oluşturabilirsiniz, ancak bu özelliğe erişmek için bir İşletme veya Kurumsal planınızın olması gerekir.

Bu işlevsellik, bir proje için farklı girdi türlerini birleştirmenize ve en değerli bilgileri oluşturmanıza olanak tanır.

Asana biçimlerinin en yaygın kullanımları nelerdir?

Asana formları çeşitli şekillerde kullanılabilir, ancak belirli bir konuda geri bildirim istemek muhtemelen en yaygın olanıdır.

Formun amacı işletmenin türüne göre değişiklik gösterebilir. Asana formları, yaratıcı istekler göndermek, hata raporları göndermek, müşteri geri bildirimi almak veya BT hatalarını takip etmek için yararlıdır.

Asana’da özel bir form kapağı ekleyebilir misiniz?

Evet yapabilirsin. Asana formunuz, özel bir kapak ekleyerek istediğiniz gibi görünebilir. “Form oluştur” düğmesine tıkladığınız anda formun üst kısmında “Kapak resmi ekle” seçeneğini göreceğiniz için işlem çok basittir.

Cihazınızdan bir şirket logosu veya belirli bir projeyle ilgili bir resim yükleyerek gönderenlerin form hakkında anında bir ipucu almasına olanak tanıyabilirsiniz.

Bir Profesyonel Gibi Asana Formlarında Gezinmek

Form oluşturmak, sahip olabileceğiniz en eğlenceli şey gibi görünmeyebilir, ancak Asana ile nispeten eğlenceli bir iştir. Birçok özelleştirme seçeneği ve form dalı, formlarla yaratıcı olmanızı ve projeyi ilerletmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri tam olarak almanızı sağlar.

Asana formlarının yalnızca ücretli aboneliği olanlar için mevcut olduğunu unutmayın, bu nedenle değerli formlar oluşturmak istiyorsanız bir plan seçmeniz gerekecek.

Asana formlarınızı hızlı bir şekilde paylaşabileceksiniz ve hatta çoğaltılabilirler, böylece takım arkadaşlarınıza belirli bir soru sormanız gerektiğinde her seferinde sıfırdan başlamak zorunda kalmazsınız.

Asana formlarını nasıl kullanırsınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory