Aynı Anda Facebook ve YouTube’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Facebook ve YouTube, dünya çapında açık ara en popüler sosyal medya platformlarından ikisidir. Facebook kullanıcıları aylık 2,85 milyar aktif kullanıcıya karşılık gelirken, YouTube 2,29 milyar ile ikinci sırada yer alıyor. Her iki site de canlı yayın hizmetleri sunarak insanlara potansiyel olarak milyonlarca kişiye ulaşma fırsatı veriyor. nasıl yapılır?”/> Ancak aynı anda iki platformda nasıl canlı […]

Aynı Anda Facebook ve YouTube’da Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Facebook ve YouTube, dünya çapında açık ara en popüler sosyal medya platformlarından ikisidir. Facebook kullanıcıları aylık 2,85 milyar aktif kullanıcıya karşılık gelirken, YouTube 2,29 milyar ile ikinci sırada yer alıyor. Her iki site de canlı yayın hizmetleri sunarak insanlara potansiyel olarak milyonlarca kişiye ulaşma fırsatı veriyor.

nasıl yapılır?”/>

Ancak aynı anda iki platformda nasıl canlı yayın yaparsınız?

İşlem nispeten basittir. Bu makale, farklı yazılım ve akış hizmetlerini kullanarak aynı anda birden çok platformda nasıl yayın yapacağınızı gösterecektir.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Başlarken

Facebook ve YouTube’da canlı yayın yapmayı planlıyorsanız, ihtiyacınız olan en önemli şey her iki platformda da kayıtlı bir hesaptır. Bu bir kez ortadan kalktıktan sonra, canlı yayın özelliklerinizi ayarlamaya başlayabilirsiniz.

Facebook, doğrudan profilinize veya grubunuza canlı yayın yapma seçeneği sunar. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Seçtiğiniz cihazdan Facebook hesabınıza giriş yapın.

 2. Akış yapmak istediğiniz sayfaya, profile veya gruba gidin.

 3. I vur “Canlı” gönderi oluşturucunun altında bulunan düğme ve bir açıklama ekleyin.

 4. Seçme “Canlı videoyu başlat.”

 5. Seçmek “Sona ermek” yayınınızı sonlandırmaya hazır olduğunuzda.

YouTube’da canlı akış özelliğini etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Seçtiğiniz cihazdan YouTube’u açın.

 2. Tıklayın veya üzerine dokunun “Yaratmak.”

 3. Seçme “Canlı Yayına Geç.”

İki platformu birleştirmek için çoklu akış yetenekleri sunan bir yazılımın yardımına ihtiyacınız olacak. Bunu yapabilen birçok ücretsiz hizmet var. Esasen, seçtiğiniz tamamen kişisel tercihinize bağlıdır.

Hizmetin seçtiğiniz cihazla uyumlu olduğundan emin olmanız da önemlidir. İstediğiniz çoklu akış yazılımını seçtikten sonra, onu sosyal medya platformlarınıza bağlamanız gerekir.

PC’nizi Kullanarak Facebook ve YouTube’da Canlı Akış nasıl yapılır?

Not Stüdyosu videoları aynı anda birden fazla platformda yayınlamanıza olanak tanıyan bir eklenti sunan ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımdır. OBS Studio’yu hem Mac’lerde hem de PC’lerde kullanabilirsiniz, ancak eklenti yalnızca Windows’ta mevcuttur.

Web sitesinde bir hesap oluşturduktan sonra, “Birden Çok RTMP Çıkışı” eklentisini indirmeniz gerekecek.

Bu hizmeti kullanmadan önce, internet bağlantısının ek bant genişliğini kaldıracak kadar güçlü olduğundan emin olmak önemlidir.

PC’nizden OBS’yi kullanarak hem Facebook hem de YouTube’da akışa nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. OBS’yi başlatın.

 2. Sol üst çubuktan seçin, “Görüş” Daha sonra “Rıhtım” ve Seç “Birden Çok Çıktı.” Kolay erişim için tuvalinizin yanına görünen ayarlar panelini yerleştirebilirsiniz.

 3. Sağ alt kontrol panelinden, “Ayarlar.”

 4. seçin “Aktarım” sol taraftaki seçenek. Facebook’tan yayın anahtarınızı girmeniz istenecektir.

 5. Facebook’ta tıklayın “Canlı” Daha sonra “Yayın Anahtarını Kullan.”

 6. Akış Anahtarını kopyalayıp OBS’ye yapıştırın. Artık doğrudan Facebook’ta yayın yapabileceksiniz.

 7. YouTube’u eklemek için ana OBS sayfanıza dönün ve “Yeni Hedef Ekle.”

 8. Görünen Akış Ayarları sekmesinde, klasörü adlandırın (Örn. YouTube), ardından ayrı bir tarayıcıda YouTube hesabınızda oturum açın.

 9. Tıklamak “Canlı Yayına Geç” ardından akış sayfanıza gidin.

 10. Akış URL’nizi kopyalayıp OBS’ye yapıştırın. “RTMP Sunucusu.” Yayın Anahtarınız için de aynısını yapın; sadece yazdığı yere yapıştır “RTMP Anahtarı.”

 11. Seçme “Akışa Başla” Facebook’ta akış yapmanıza izin vermek için sağ alt kontrol panelinden.

 12. Basmak “Başlangıç” yazdığı yerin yanında “Youtube” Ayarlar panelinde. Daha sonra her iki platformda aynı anda yayın yapabileceksiniz.

Restream Studio Kullanarak Facebook ve YouTube’da Canlı Yayın nasıl yapılır?

Yeniden Akış Stüdyosu aynı anda Facebook, YouTube ve diğer platformlarda canlı yayın yapmanızı sağlayan güvenilir bir yazılımdır. Yazılım, çoklu akış deneyiminizi geliştirmek için HD canlı akışlar, ekran paylaşımı, özel grafikler ekleme ve çok daha fazlasını içeren birçok özellikle birlikte gelir.

Restream Studio’nun harika yanı, hem PC’den hem de Mac’ten verimli bir şekilde çalışması ve ister profesyonel ister acemi olun, kullanımının kolay olmasıdır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Masaüstünüzden Restream sitesine gidin ve bir hesap oluşturun.

 2. Giriş yaptıktan sonra, seçin “Kanal Ekle” düğme.

 3. Facebook Live ve YouTube Live hesaplarınızı Restream’e bağlayın.

 4. Sol taraftaki menüde “Canlı Stüdyo.”

 5. İçinde “Ayarlar” mikrofonunuzun ve kameranızın ayarlı olduğundan emin olun.

 6. Seçme “Canlı Yayına Geç” ve hem Facebook’ta hem de YouTube’da yayın yapmaya başlayın.

Ek SSS

Canlı Yayın İçin Hangi Ekipmanlara İhtiyaç Var?

Canlı yayın yapmayı planlıyorsanız, doğru donanıma sahip olmanız çok önemlidir. Buna çalışan bir kamera, mikrofon ve elbette çoklu akış hizmeti veya yazılımı dahildir.

Bunun için mobil cihazınızı veya bilgisayarınızı kullanmanız mümkün ancak kaliteli içerik için daha gelişmiş, ayrı ekipmanlara yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Birden Fazla Platformda Canlı Akışın Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda canlı akış içeriğinde önemli bir büyüme görüldü. Sürekli büyüyen çevrimiçi video pazarı için daha fazla insan kablolu TV aboneliklerinden vazgeçiyor. Aynı anda birden fazla platformda yayın yaparak, yayıncılara daha geniş bir kitleye erişim sağlar.

Sadece bu da değil, aynı zamanda Facebook ve YouTube’da canlı akış, kullanıcıların işletmeleri tanıtmasına, takipçileri artırmasına ve ağ oluşturma ve para kazanma fırsatları sağlamasına olanak tanır.

Life Is but a Livestream

Canlı akış, çevrimiçi pazarlama ve yayıncılığın önemli bir parçası haline geldi. Canlı yayın endüstrisinin 2021’in sonuna kadar yıllık gelirinin 70 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. 2020 salgını, canlı yayın izleyicileri ve yaratıcılarının hızlı yükselişinde de önemli bir rol oynadı.

Canlı akışın giderek daha popüler hale gelmesiyle, Facebook ve YouTube gibi birden çok küresel platformda başarılı bir şekilde nasıl yayın yapılacağını bilmek önemlidir. Bunu yapmak, kitle erişimini artırmaya, marka bilinirliğini artırmaya ve zamandan tasarruf etmeye yardımcı olur.

Canlı yayından hoşlanıyor musunuz? Aynı anda Facebook ve YouTube’da canlı yayın yapmayı denediniz mi? Deneyimi nasıl buldunuz? Sizden haber almak isteriz. Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Teknory