Bilim İnsanları Erken Evrenin Ağır Çekimde Yürüdüğünü Nasıl Kanıtladı?

Kuasar kelimesi aslında “yarı yıldız radyo kaynakları” teriminden yapılmış bir kısaltmadır. İlk önce gökyüzünde görünür ışık yerine radyo dalgaları yayan noktalar olarak keşfedildiler, dolayısıyla “yarı yıldız” yapıları bu yüzden. O zamandan beri, x-ışınları gibi diğer ışık frekanslarını yayan kuasarlar bulundu, ancak kuasar kelimesi yine de takılıp kaldı. (Maalesef Quaxar bir kelime değil.) 20. yüzyılın ikinci […]

Bilim İnsanları Erken Evrenin Ağır Çekimde Yürüdüğünü Nasıl Kanıtladı?

Kuasar kelimesi aslında “yarı yıldız radyo kaynakları” teriminden yapılmış bir kısaltmadır. İlk önce gökyüzünde görünür ışık yerine radyo dalgaları yayan noktalar olarak keşfedildiler, dolayısıyla “yarı yıldız” yapıları bu yüzden. O zamandan beri, x-ışınları gibi diğer ışık frekanslarını yayan kuasarlar bulundu, ancak kuasar kelimesi yine de takılıp kaldı. (Maalesef Quaxar bir kelime değil.) 20. yüzyılın ikinci yarısında daha fazla gözlem yapıldığında, bu nokta benzeri nesnelerin aslında daha uzakta, çok daha büyük ve bu galaksideki herhangi bir yıldızdan çok daha güçlü olduğu belirlendi. veya herhangi bir başkası.

Bizimki de dahil olmak üzere galaksilerin merkezlerinde süper kütleli bir kara deliğin olması yaygın bir durumdur. (Gizli kara delikleri bulmamıza yardımcı olurlar.) Erken evrende, uzay bugün gözlemlediğimizden daha yoğun bir şekilde hidrojen ve helyum gibi gazlarla doluydu. Bu hazır gaz, bu ilk karadeliklere çekilecek ve bir yığılma diski adı verilen aşırı ısıtılmış bir sarmalda artan hızlarda onlara doğru düşecektir. Bir kuasar, son derece yoğun ve enerjik bir toplanma diskine sahip süper kütleli bir kara deliktir.

Bir kuasarın içine düşen maddesinin enerjisi o kadar büyüktür ki, güçlü manyetik alanlar oluşur. Maddenin bir kısmı kara deliğe girer, ancak çoğu, bir parçacık hızlandırıcı gibi ama trilyonlarca kat daha büyük manyetik alanları takip ederek kuasarın kutuplarından uzağa fırlatılır. Bu inanılmaz derecede enerjik jetler, bugün milyarlarca ışıkyılı uzaklıktan gözlemleyebildiğimiz şeylerdir ve ev sahibi galaksilerin tamamını gölgede bırakır.

Teknory