Bir Android Cihazda Nasıl Daha Fazla Depolama Alanı Elde Edilir?

Telefonlarımız çok fonksiyonludur. Kamera doğum günü fotoğrafları çeker ve çalar saat sizi sabah uyandırır. Ardından, gününüzü planlamanıza yardımcı olan takvim, yemek tarifi kitabı, fitness rutini, arabuluculuk uygulaması ve çok daha fazlası var. Cihazınız, depolama alanı tükendiği için arızalanmaya başlarsa, rutininizde açıklanamayan aksamalara neden olabilir. Burada, Android cihazınızda nasıl daha fazla depolama alanı alacağınıza ve en […]

Bir Android Cihazda Nasıl Daha Fazla Depolama Alanı Elde Edilir?

Telefonlarımız çok fonksiyonludur. Kamera doğum günü fotoğrafları çeker ve çalar saat sizi sabah uyandırır. Ardından, gününüzü planlamanıza yardımcı olan takvim, yemek tarifi kitabı, fitness rutini, arabuluculuk uygulaması ve çok daha fazlası var.

Cihazınız, depolama alanı tükendiği için arızalanmaya başlarsa, rutininizde açıklanamayan aksamalara neden olabilir. Burada, Android cihazınızda nasıl daha fazla depolama alanı alacağınıza ve en yüksek performansı nasıl geri getireceğinize bakacağız.

Android Telefonda Daha Fazla Depolama Alanı Nasıl Elde Edilir

Android telefonunuzdaki depolama alanının bitmesi eğlenceli değil. Video indirmenizi engelleyecek, fotoğraf çekmenizi zorlaştıracak ve temel olarak telefonunuzun en iyi şekilde çalışmasını engelleyecektir. Kendinizi bu çıkmazda bulursanız, durumu düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

SD Kart Olmadan Android’de Daha Fazla Depolama Alanı Nasıl Elde Edilir

Modern akıllı telefonlar, birçok modelin 128 GB’a kadar belleğe sahip olduğu çok sayıda depolama alanıyla birlikte gelir. Ancak, özellikle videoları ve diğer medya içeriklerini indirme eğilimindeyseniz, alanınızın tükenmesi yine de mümkündür. Bir microSD kart kullanarak depolamayı genişletmenize izin veren telefonlar olsa da, diğerleri bu seçeneği sunmaz.

Genişletmeyi desteklemiyorsa, Android telefonunuzda nasıl yer açacağınız aşağıda açıklanmıştır.

WhatsApp Medyasını Sil

WhatsApp, milyonlarca kullanıcının mesaj alışverişinde bulunmasına ve içerik paylaşmasına olanak tanıyan harika bir platformdur. En sevdiğiniz kuzeninizden sonsuz bir mem akışı almak eğlenceli olsa da, bu dosyalar çok yer kaplayabilir. WhatsApp’ın depolama alanınız üzerindeki etkisini sınırlamanın kolay bir yolu var. Mesajlaşma uygulamasının içeriği telefonunuza otomatik olarak indirmesini engelleyebilirsiniz.

 1. Açık Naber ve sağ üst köşedeki üç noktalı menüye tıklayın.
 2. “Ayarlar”a basın, ardından “Depolama ve veriler”e gidin.
 3. “Medya Otomatik İndirme”ye gidin.
 4. “Mobil veri kullanırken” üzerine dokunun.
 5. Açılır pencerede seçilen tüm seçeneklerin seçimini kaldırın.
 6. Değişiklikleri uygulamak için “Tamam”a dokunun. “Wi-Fi’ye Bağlandığında” ve “Mobil Veri Kullanırken” için aynı şey.

Artık mesajlaşma uygulaması üzerinden gönderilen diğer içeriklerle ilgilenmeye devam edebilirsiniz. Mesajlarınızı yönetmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. WhatsApp’ı başlatın ve sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun.
 2. “Ayarlar”a, ardından “Depolama ve veriler”e gidin.
 3. “Depolamayı Yönet”i tıklayın.
 4. “Sohbetler” seçeneği altında silmek istediğiniz sohbete dokunun.
 5. “Tümünü Seç” seçeneğindeki kutuyu işaretleyin.
 6. En fazla yer kaplayan tüm medya mesajlarını seçtikten sonra, bunları ortadan kaldırmak için sağ üst köşedeki “Çöp Kutusu” simgesine basın.

Listeden seçimini kaldırarak kurtulmak istemediğiniz içeriği her zaman kaydedebileceğinizi unutmayın.

İstenmeyen Uygulamaları Sil

Uygulamaları indirip unutmak oldukça yaygındır. Elinizden bırakamadığınız ama birkaç hafta sonra sıkıldığınız bir oyun olabilir. Veya belki de yalnızca bir kez kullandığınız ve bir daha asla açmadığınız bir tema uygulamasıydı. Durum ne olursa olsun, çoğumuzun telefonunda artık kullanmadığımız uygulamalar var.

Bunları bulmanın ve silmenin en iyi yolu şu şekildedir:

 1. Telefonunuzda “Ayarlar”ı açın ve “Uygulamalar”a tıklayın.
 2. Uygulamalar arasında gezinin ve silmek istediğiniz uygulamayı seçin.
 3. Silmek istediğiniz uygulamaya dokunun ve ekranın altındaki “Kaldır” düğmesine basın.

Telefonunuzdaki istenmeyen uygulamalar artık silinecek ve cihazınızda daha fazla alan açılacaktır.

İndirmeleri Sil

İndirilenler, genellikle belirsiz klasörlerde unutulan sinsi dosyalardır. İndirilen bir belgeyi görüntülediğinizde, onu kapatacak ve nerede depolandığını asla düşünmeyeceksiniz. Bu nedenle, arada bir İndirme klasörünü gözden geçirmeniz ve artık ihtiyacınız olmayan dosyaları temizlemeniz çok önemlidir. Bu klasör genellikle Android cihazınızın “Dosyalarım” bölümünde bulunur.

Hiçbir Şeyi Silmeden Android’de Daha Fazla Depolama Alanı Nasıl Elde Edilir

Elinizden bırakmak istemediğiniz çok sayıda değerli fotoğraf ve belge nedeniyle depolama alanınız muhtemelen dolmuştur. Bu nedenle, bu önemli öğeleri silmek muhtemelen bir seçenek değildir. Neyse ki, tatil fotoğraflarınızı veya bebeğinizin ilk adımlarının videosunu silmek zorunda kalmadan cihazınızda biraz yer açmak için kullanabileceğiniz yöntemler var.

Fotoğrafları ve Videoları Bulut Depolamaya Taşıyın

Fotoğraflar ve videolar cihazınızda önemli miktarda yer kaplar. Durumu daha da kötüleştiren şey, “para vuruşunu” yaptığımızdan emin olmak için genellikle aynı şeyin birden fazla fotoğrafını çekmemizdir. Bu nedenle, muhtemelen yığından budanması gereken tonlarca görüntü vardır.

SD kartınız yoksa bu fotoğraflar hafızanızı hızla doldurabilir. Bunları Google Fotoğraflar gibi bulut depolamaya taşımak, bu değerli alanı boşaltmak için en iyisi olacaktır. Bulut hizmetini kullanmanın bir başka avantajı da bu değerli anıları saklamak için daha güvenli bir yer olmasıdır. Aşağıdaki adımları izleyerek Google Fotoğraflar’ı indirebilirsiniz:

 1. Google Fotoğraflar’ı açın ve sağ üst köşedeki “Profil” simgenize gidin.
 2. “Fotoğraf Ayarları”na dokunun.
 3. “Yedekle ve Senkronize Et”e gidin ve ona dokunun.
 4. Tool’un açık olduğundan emin olun.

Önemli resimleriniz güvenli bir şekilde bulut depolama alanınıza girdikten sonra, onları telefonunuzdan silerek değerli alanı boşaltabilirsiniz.

Dosyaları Google Drive’a Taşıyın

Android cihazınız, Google’a ait bir işletim sisteminde çalışır. Bu nedenle, dosyalarınızın bazılarını Google Drive’da depolamanız mantıklı olacaktır. Bu, telefonunuzda yer açacak ve kullanılabilir depolama alanını artıracaktır. Dosyalar fotoğraflar kadar büyük olmayabilir, ancak onları taşımak yine de bellek durumunu çözmeye yardımcı olur.

 1. Açık Google sürücü ve “Artı” düğmesine basın.
 2. “Yükle”ye dokunun ve taşımak istediğiniz dosyalara tıklayın.

Dosyanız şimdi Google Drive’a yüklenecek. Ardından, daha fazla alan oluşturmak için belgeyi telefonunuzdan silebilirsiniz.

Android’in Boş Alan Aracını Kullanın

Kullanıcıların depolama alanlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için Android, Boş Alan olarak bilinen yerleşik bir araç geliştirmiştir. Kullanılmayan uygulamalardan, önemsiz dosyalardan, yedeklenmiş medyadan ve artık kullanışlı olmayan diğer öğelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. “Ayarlar”ınızı açın ve telefonunuzda “Cihaz Hakkında” bölümüne gidin.
 2. “Depolama” üzerine dokunun.
 3. Dosyadan kurtulmak için “Temizle” ye basın.

Önemsiz dosyalarınız artık silinerek telefonunuzda daha fazla alan açıldı.

Daha Düşük Çözünürlüklü Videolar Çekin

Günümüzün ileri teknoloji telefonları 4K video çekebiliyor. Sosyal medyanın patlamasıyla, insanların neden mümkün olan en kaliteli videoları çekmek istedikleri anlaşılır hale geldi. Instagram veya TikTok’ta ellerinden gelenin en iyisini yapmak istiyorlar. Ancak bu videolar full HD içerikten bile çok daha fazla yer kaplıyor. 4K videolar, amaçlarınız için kesinlikle gerekli değilse, depolama alanından tasarruf etmek için daha düşük bir çözünürlükte çekim yapmayı düşünmelisiniz.

Ücretsiz Android Telefonda Daha Fazla Depolama Alanı Nasıl Elde Edilir

Birçok harika uygulama var Google oyun mağazası, her biri farklı bir amaca hizmet ediyor. Sizi eğlendirmek, size yeni bir dil öğretmek, harcamalarınızı takip etmek vb. için bunlardan bazılarını indirebilirdiniz. Bu programların çoğu ücretsiz olsa da, iyi olanlar genellikle birkaç dolara mal olur. Ayda 5 dolarlık bir abonelik çok fazla görünmese de, birden fazla ücretli uygulamanız varsa maliyetler artabilir. Biraz tasarruf etmek için, Android depolama kapasitenizi ücretsiz olarak artırmanın yollarını arıyor olabilirsiniz.

İşte bunu yapmanızı sağlayacak örnek bir program.

Dosyalar Git

Google’ın Dosyalar Git uygulaması, cihazınızda hızlı bir şekilde yer bulmanızı ve boşaltmanızı sağlar. Depolama sınırınıza ulaşmadan önce hangi dosyaların silinmesi gerektiğini önerecektir. Nasıl kullanılacağına bakın.

 1. Google Play Store’a gidin ve Files Go uygulamasını indirin ve uygulamayı “Aç”.
 2. “Uygulamalar”ı bulmak için kaydırın ve üzerine dokunun.
 3. “Kullanılmayan Uygulamalar” bölümünü bulun.
 4. Silmek istediğiniz uygulamaları bulun.
 5. Silmek istediğiniz uygulamalardaki üç noktayı seçin.
 6. Ardından “Kaldır”a basın.

Files Go şimdi uygulamaları kaldıracak ve bir miktar depolama alanı boşaltacaktır.

Telefonunuzdan En İyi Şekilde Yararlanın

Android cihazınızda yer açmak, telefonunuzu daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır. Sonuç olarak, kullanılmayan uygulamalar onu engellemediğinde cihazınız daha verimli çalışacaktır. Ayrıca gelecekte başvurmak üzere saklamak istediğiniz güzel anılardan daha fazlasını saklayabilecektir.

Android cihazınızda hiç yer açtınız mı? Nasıl bir yöntem kullandınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory