Bir sonraki akıllı telefonunuzun ekranı ahşaptan yapılabilir mi?

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Araştırmacılar, cam ve plastiğe alternatif olabilecek şeffaf ahşap üzerinde çalışıyor. Testler şeffaf ahşabın Pleksiglas’tan üç kat, camdan 10 kat daha güçlü olduğunu göstermiştir. Şeffaf ahşap, akıllı pencereler gibi diğer uygulamalarda da faydalı olabilir. Çoğu cihaz ekranı için uzun süredir cam ve plastik varsayılan olarak kullanılıyor ancak bu durum yakın […]

Bir sonraki akıllı telefonunuzun ekranı ahşaptan yapılabilir mi?

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Araştırmacılar, cam ve plastiğe alternatif olabilecek şeffaf ahşap üzerinde çalışıyor.
  • Testler şeffaf ahşabın Pleksiglas’tan üç kat, camdan 10 kat daha güçlü olduğunu göstermiştir.
  • Şeffaf ahşap, akıllı pencereler gibi diğer uygulamalarda da faydalı olabilir.

Çoğu cihaz ekranı için uzun süredir cam ve plastik varsayılan olarak kullanılıyor ancak bu durum yakın gelecekte değişebilir. Araştırmacılar şu anda akıllı telefon ekranları ve diğer kullanımlar için iki malzemeye potansiyel bir alternatif olarak şeffaf ahşap üzerinde çalışıyor.

Bir rapor Bilimsel amerikalı İsveç’teki KTH Kraliyet teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacı Lars Berglund’un ve Maryland Üniversitesi’ndeki (UM) araştırmacıların şeffaf ahşap üzerine çalışmalarını ayrıntılarıyla anlatıyor. Yıllar süren deneylerden sonra araştırmacılar şeffaf ahşabın çeşitli uygulamalarda ümit verici bir geleceğe sahip olduğunu görüyorlar.

Ahşabın içini nasıl yaptıklarını merak ediyorsanız, bu, lignin adı verilen bir maddenin değiştirilmesini veya çıkarılmasını içeren bir işlemdir. Bu tutkal benzeri madde, ağaçta su ve besin maddelerini taşıyan tüp benzeri hücreleri bir arada tutan ve ağaca kahverengi rengini vermeye yardımcı olan maddedir. Araştırmacılar, rengi gidermek için lignini çıkardı veya ağarttı, ardından şeffaf hale getirmek için epoksi reçineyle doldurdu.

Şeffaf ahşap

Berglund ve UM’deki baş bilim adamı Liangbing Hu’ya göre, milimetre kalınlığındaki şeffaf ahşap tabakalar ışığın %80 ila %90’ının geçmesine izin veriyor. Ancak levha kalınlığı bir santimetreye yaklaştıkça bu ışık geçirgenliği düşmeye başlıyor. Ayrıca ahşabın basınç altında ne kadar kolay kırıldığını veya kırıldığını ölçen testler, şeffaf ahşabın Pleksiglas’tan üç kat, camdan 10 kat daha güçlü olduğunu ortaya çıkardı.

Ahşap levhaların ince profili nedeniyle malzeme, ekranlar için cam ve plastiğe potansiyel olarak harika bir alternatif olarak görülüyor. Aynı zamanda pencereler için camın yerini alacak uygun bir aday olarak da görülüyor. Ancak şeffaf ahşap pencereler buzlu cam gibi bir şeye daha yakın olacaktır. Ayrıca bu pencerelerin şeffaftan renkliye geçiş yapan akıllı pencereleri taklit etmek için kullanılabileceği de keşfedildi.

Rapora göre şeffaf ahşap, epoksi reçinenin petrol türevi bir plastik ürün olması nedeniyle henüz cam kadar çevre dostu değil. Ancak iki araştırma grubu, UV radyasyonlu hidrojen peroksit ve narenciye kabuklarından oluşturulan biyo bazlı bir polimer gibi çevresel açıdan daha sürdürülebilir ikameler üzerinde çalışıyor.

Bir sonraki akıllı telefonunuzun ekranı ahşaptan yapılabilir mi?

Teknory