Apple Watch ABD’de potansiyel ithalat yasağıyla karşı karşıya

Jimmy Westenberg / Android Otoritesi TL;DR Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun kararının ardından ABD’de Apple Watch ithalatı yasaklanabilir. Yasaklama kararı şimdi Cumhurbaşkanlığı incelemesiyle karşı karşıya. Apple’ın tıbbi şirket Masimo’nun patentini ihlal ettiği tespit edildi. Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Apple’ın ABD’ye Apple Watch ithal etmesini potansiyel olarak yasaklayabilecek bir karar yayınladı. ITC’nin bulgularına göre Apple, tıbbi teknoloji şirketi […]

Apple Watch ABD’de potansiyel ithalat yasağıyla karşı karşıya

Jimmy Westenberg / Android Otoritesi

TL;DR

  • Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun kararının ardından ABD’de Apple Watch ithalatı yasaklanabilir.
  • Yasaklama kararı şimdi Cumhurbaşkanlığı incelemesiyle karşı karşıya.
  • Apple’ın tıbbi şirket Masimo’nun patentini ihlal ettiği tespit edildi.

Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Apple’ın ABD’ye Apple Watch ithal etmesini potansiyel olarak yasaklayabilecek bir karar yayınladı. ITC’nin bulgularına göre Apple, tıbbi teknoloji şirketi Masimo’ya ait bir patenti ihlal ediyor.

Komisyon, Masimo’nun lehine karar veren ABD’li bir yargıcın önceki kararını onadı. Söz konusu patent, Apple Watch’larda ışık tabanlı nabız oksimetre teknolojisi veya kandaki oksijen takibine yöneliktir.

ITC’nin son kararı Apple’ın ihlalini doğruluyor ve potansiyel olarak şirketin Apple Watch’ları ABD’ye getirmesini engelleyebiliyor ancak bu karar hemen yürürlüğe girmeyecek. Karar şu anda Başkanlık incelemesiyle karşı karşıya ve bunu Apple’ın olası itirazları izleyebilir.

Biden yönetiminin Apple Watch’lara yönelik ithalat yasağını veto etmek için 60 günü olacak. Ancak şu şekilde Reuters ABD başkanlarının geçmişte yasakları nadiren veto ettiğini belirtiyor.

Bir Apple sözcüsü Reuters’e verdiği demeçte, “Masimo, Apple’ı kopyalayan kendi saatine yer açarken, milyonlarca ABD’li tüketicinin hayat kurtaran potansiyel ürününü elinde tutmak için yanlışlıkla ITC’yi kullanmaya çalıştı.” “Bugünkü kararın Apple Watch satışları üzerinde hemen bir etkisi olmasa da, bunun tersine çevrilmesi gerektiğine inanıyoruz ve itiraz etme çabalarımızı sürdüreceğiz.”

Bu arada Masimo CEO’su Joe Kiani, ITC’nin kararının “dünyanın en büyük şirketinin bile kanunların üstünde olmadığına dair güçlü bir mesaj gönderdiğini” söyledi.

Yasak yürürlüğe girerse Apple Watch’un hangi modellerinin bundan etkileneceği belli değil. Ancak Masimo’nun şikayetinde, kandaki oksijen takibi özelliğine sahip ilk Apple Watch 6’nın patentini ihlal ettiği iddia edildi.

Apple Watch ABD’de potansiyel ithalat yasağıyla karşı karşıya

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow