Bu, Type-R Rozetini Alan İlk Honda Civic’ti

Bir Honda basın açıklamasına göre, ilk Honda Civic Type-R modeli 22 Ağustos 1997’de Japon bayilerine ulaştı. Altıncı nesil Civic’in yalnızca hatchback versiyonu olarak tanıtıldı. 182 beygir gücü üreten 1.6 litrelik sıralı dörtlü ile güçlendirildi ve bu, 1997’de bir Civic’ten oldukça fazla bir güçtü. Karşılaştırma için, Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan temel bir Civic hatchback yalnızca 106 […]

Bu, Type-R Rozetini Alan İlk Honda Civic’ti

Bir Honda basın açıklamasına göre, ilk Honda Civic Type-R modeli 22 Ağustos 1997’de Japon bayilerine ulaştı. Altıncı nesil Civic’in yalnızca hatchback versiyonu olarak tanıtıldı. 182 beygir gücü üreten 1.6 litrelik sıralı dörtlü ile güçlendirildi ve bu, 1997’de bir Civic’ten oldukça fazla bir güçtü. Karşılaştırma için, Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan temel bir Civic hatchback yalnızca 106 beygir gücü üretti.

Motor, Type-R için özel olarak tasarlandı ve ilk piyasaya sürüldüğünde başka hiçbir araba aynı motoru paylaşmadı. Honda, ilk Civic Type-R’nin bir gösteri durdurucu olduğundan emin olmak için tüm engelleri kaldırdı. Modelin hala süper hızlı Civic’lerle eşanlamlı olduğu göz önüne alındığında, Honda başarılı oldu.

8.200 dev/dak’da en yüksek beygir gücüne ulaşan yüksek gerilimli motora ek olarak, Type-R standart olarak kilitlenme önleyici frenler, Potenza’dan amaca uygun olarak üretilmiş bir lastik seti ve Recaro koltuklarla birlikte geliyordu. ekstra aerodinamik bir yetenek için büyük kanat ve gövde kiti.

Teknory