Chrome OS, bu Windows 95 özelliğini yeni aldı

Kris Carlon / Android Yetkilisi TL;DR Google nihayet Chrome OS 108’e bir çöp tenekesi özelliği ekledi. Özellik daha önce bir bayrak aracılığıyla değiştirilebilirdi, ancak artık varsayılan bir seçenek. Chrome OS, on yılı aşkın bir süredir ortalıkta dolaşıyor ve çok sayıda uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar için kapıyı açıyor. Ancak Google, bazı yönlerden Apple ve Microsoft’un platformlarını […]

Chrome OS, bu Windows 95 özelliğini yeni aldı

Kris Carlon / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Google nihayet Chrome OS 108’e bir çöp tenekesi özelliği ekledi.
  • Özellik daha önce bir bayrak aracılığıyla değiştirilebilirdi, ancak artık varsayılan bir seçenek.

Chrome OS, on yılı aşkın bir süredir ortalıkta dolaşıyor ve çok sayıda uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar için kapıyı açıyor. Ancak Google, bazı yönlerden Apple ve Microsoft’un platformlarını yakalamaya devam ediyor. Şimdi, Google’ın nihayet onlarca yıllık bir özelliği platforma getirdiği ortaya çıktı.

Chrome OS 108, Dosyalar uygulamasında bir çöp kutusu sunar (h/t: 9to5Google), Windows 95 ve masaüstü platformunun sonraki sürümlerindeki Geri Dönüşüm Kutusu gibi davranır. Bu, silinen dosyaların 30 gün sonra tamamen silinecekleri bir çöp kutusu klasörüne taşındığı veya çöp kutunuzu manuel olarak boşaltabileceğiniz anlamına gelir.

Bu, bir şeyi yanlışlıkla silmeniz veya silme konusundaki fikrinizi değiştirmeniz durumunda kullanabileceğiniz kullanışlı bir güvenlik önlemidir. Chrome OS 108’den önce, Dosyalar uygulamasında bir dosyanın silinmesi, dosyanın kalıcı olarak silindiği anlamına geliyordu.

Çöp kutusu seçeneğinin, Chrome OS 89’dan bu yana bir Chrome OS bayrağı tarafından etkinleştirilebileceğini belirtmekte fayda var. Ancak, Windows 95 veya sonraki sürümlerde geri dönüşüm kutusunda olduğu gibi, bu seçenek varsayılan olarak ilk kez kullanılabilir. Apple, onlarca yıldır bir çöp kutusu seçeneği de sunuyor.

Her iki durumda da, Google’ın sonunda bu uzun süredir devam eden masaüstü özelliğini Chrome OS’de varsayılan bir seçenek olarak uyguladığını görmekten memnunuz.

Chrome OS, bu Windows 95 özelliğini yeni aldı

Teknory