Android’in Finder Network’ü üçüncü taraf izleyicileri bulacak

TL;DR Android’in Finder Ağı, ultra geniş bant bağlantısını kullanabilir. En az üç şirket, izleyici etiketlerini Finder Network ile uyumlu hale getirmek için çalışıyor. Samsung ve Tile ağın bir parçası olabilir, ancak şu anda bir kanıt yok. Geçen ay, Google’ın Cihazımı Bul özelliğinin Android telefonları kapalıyken bile bulmasını sağlayacak bir yöntem üzerinde çalıştığını öğrendik. Şimdi yeni […]

Android’in Finder Network’ü üçüncü taraf izleyicileri bulacak

TL;DR

  • Android’in Finder Ağı, ultra geniş bant bağlantısını kullanabilir.
  • En az üç şirket, izleyici etiketlerini Finder Network ile uyumlu hale getirmek için çalışıyor.
  • Samsung ve Tile ağın bir parçası olabilir, ancak şu anda bir kanıt yok.

Geçen ay, Google’ın Cihazımı Bul özelliğinin Android telefonları kapalıyken bile bulmasını sağlayacak bir yöntem üzerinde çalıştığını öğrendik. Şimdi yeni bir rapor, Android’in “Finder Network”ünün mevcut izleyici etiketleriyle uyumlu olacağını iddia ediyor.

Google, henüz yerleşik bir ekosisteme sahip olmasa da, Apple’ın Find My hizmetine eşdeğer bir hizmet üzerinde çalışıyor. Find My’a benzer şekilde, Android’in Finder Network’ü, kullanıcıların kayıp telefonları, Bluetooth etiketlerini ve yerleşik konum belirleme desteğine sahip cihazları bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Sızıntılar bu amaçla Google’ın “Grogu” kod adlı kendi takip etiketi üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı. Ağın, Pixel 7 Pro, Galaxy S23 Ultra ve daha fazlasında bulabileceğiniz ultra geniş bant (UWB) bağlantısını kullanabileceği de bildirildi. Bu, Google sunucularının bir cihazın konumunu yüksek düzeyde doğrulukla tam olarak belirlemesine olanak tanır.

Google’ın kendi Bluetooth etiketini geliştirdiği bildirilirken, Finder Network’ün üçüncü taraf izleyicilerle de çalışacak gibi görünüyor. Buna göre 9to5Google, en az üç şirket, etiketlerini Google’ın hizmetiyle uyumlu hale getirmek için çalışıyor. Bu liste Pebblebee, eufy ve Chipolo’yu içerir.

Şu anda, Android kullanıcılarının bu izleyicileri kullanmak için özel bir uygulama kullanmaları gerekmektedir. Ancak Finder Network, eşlik eden bir uygulamaya ihtiyaç duymadan bu cihazları bulmayı mümkün kılabilir.

Diğer markaların da Android ağına katılacağını varsayıyoruz. Ancak şu an herhangi bir bilgi yok. Raporda eksik olan iki önemli isim Samsung ve Tile. Bu iki pazar liderinin de ağa katılıp katılmayacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Android’in Finder Network’ü üçüncü taraf izleyicileri bulacak

Teknory