Chromebook İçin GarageBand Alternatifleri

Chromebook’lar (“Chromebook”, ana kullanıcı arabirimi olarak Chrome tarayıcıyı kullanan Linux’un bir çeşidi olan Chrome OS’yi çalıştıran bir dizüstü bilgisayar form faktörü cihazı için kullanılan genel bir terimdir) ilk olarak 2011’de piyasaya sürüldü ve o zamandan bu yana geçen yıllarda platform nişini bulmak ve tanımlamak için oldukça mücadele etti. Bu mücadele, çoğunlukla Chromebook’ların PC’ler ve Mac’ler […]

Chromebook İçin GarageBand Alternatifleri

Chromebook’lar (“Chromebook”, ana kullanıcı arabirimi olarak Chrome tarayıcıyı kullanan Linux’un bir çeşidi olan Chrome OS’yi çalıştıran bir dizüstü bilgisayar form faktörü cihazı için kullanılan genel bir terimdir) ilk olarak 2011’de piyasaya sürüldü ve o zamandan bu yana geçen yıllarda platform nişini bulmak ve tanımlamak için oldukça mücadele etti. Bu mücadele, çoğunlukla Chromebook’ların PC’ler ve Mac’ler için yapılmış yazılımları çalıştıramamasından kaynaklanmaktadır.

Chrome OS, kaynak yönetiminde Windows veya Mac işletim sistemlerinden çok daha verimli olduğundan, Chromebook’lar daha hafif donanımlarda çalışabilir ve bu da onları maliyet açısından rekabetçi hale getirir. Ancak platformun önemli sınırlamaları vardır ve Chromebook’ların kesinlikle iyi olmadığı şeyler vardır.

Bilgi işlem dünyasında medya oluşturmanın bu şeylerden biri olduğuna dair genel bir kanı var ve Chromebook’un video düzenleme ve hatta ciddi görüntü işleme yapmak isteyen biri için kötü bir seçim olduğu doğru.

Makineler, bu tür işlemci yoğun işleri yapmak için donanım parçalarına sahip olmama eğilimindedir. Chromebook’lar bu görevleri gerçekleştirme gücüne sahip olsa bile, yazılım sınırlamaları nedeniyle Photoshop veya Final Cut Pro gibi uygulamaları kullanamazsınız.

Ama müzik yaratmaya ne dersiniz? Müzik yapmayı düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk cihaz bir Chromebook olmayabilir, ancak platformun aslında müzik geliştirmeye yönelik bazı iyi uygulamaları var.

Elbette, Mac’ler için popüler müzik yapma uygulaması GarageBand Chromebook’larda mevcut değildir. Ancak bu, tamamen şanssız olduğunuz anlamına gelmez.

Chromebook için bir GarageBand eşdeğeri var mı? Yüksek kaliteli müzik yaratma yeteneğine sahip mi?

Bu makalede, Chromebook’ta çalışacak önde gelen müzik oluşturma uygulamalarından bazılarına göz atacağım. Artık Chromebook için birkaç güvenilir GarageBand eşdeğeri var.

Chrome OS’de GarageBand’e Alternatifler

GarageBand gibi popüler programları kullanamayabilirsiniz ancak Chromebook kullanıcılarının yararlanabileceği bazı iyi alternatifler vardır.

Chromebook için çoğu müzik programı bulut tabanlıdır. Bu, müzik eserlerinizin çevrimiçi olarak saklandığı anlamına gelir (yine de genellikle istediğiniz zaman yerel bir kopyayı aşağı çekebilirsiniz). Bu, kreasyonlarınıza her yerden, her zaman erişilebilir olma avantajına sahiptir.

Bununla birlikte, Chrome OS için GarageBand’in en iyi alternatiflerinden bazılarına göz atalım.

Web siteleri

Chromebook’lar çoğunlukla çevrimiçi olarak çalıştırılmak üzere tasarlandığından, Chromebook ile müzik yapmaya yönelik açık bir yaklaşım, web tabanlı bir uygulama kullanmaktır. Web tabanlı uygulamalar, ağır işlemlerin çoğunu sunucu tarafında yapma avantajına sahiptir, bu nedenle Chromebook’unuzun hafif donanımı daha az sorun teşkil eder.

Ayrıca doğası gereği çok platformlu olacaklar, yani cihazınızda bir web tarayıcısı varsa, bu uygulamaları muhtemelen Windows, Mac, Linux ve tabii ki Chromebook’unuzdan kullanabilirsiniz.

ses tuzağı

Soundtrap standart olarak birkaç çeşide sahiptir ses tuzağı Ve Eğitim için Soundtrap. Program bulut tabanlıdır ve müzik yapma, vuruşlar ve döngüler oluşturma, enstrümanları sentezleme ve kendi gerçek enstrümanlarınızı bağlama yeteneği sağlar. Ayrıca başkalarıyla işbirliği yapabilir ve sosyal araçları kullanabilirsiniz.

Arayüz nispeten basittir ve müzik üretimi için iyi bir temel sağlar. Ana görünüm, her olasılığı kapsayan menülere sahip çok kanallı bir görünümdür. Yüzlerce önceden tanımlanmış döngü kullanabilir veya sesiniz veya enstrümanlarınızla kendinizinkini kaydedebilirsiniz.

Şarkı söylemeniz benimki gibiyse, düzgün otomatik ayar özelliği kesin bir kazanandır!

Sonuç olarak Soundtrap, müzik yaparken birçok ihtiyacınızı karşılaması gereken çok güçlü bir web tabanlı uygulamadır.

Ses aracı

Ses aracı Chromebook için kesinlikle göz atmaya değer başka bir GarageBand eşdeğeridir. Soundtrap gibi bulut tabanlıdır ve tamamen çevrimiçi çalışır. Audiotool modüler bir platformdur, yani yeni özellikleri ihtiyaç duyduğunuzda veya piyasaya çıktıkça kullanabilirsiniz. Çekirdek ürün çok yeteneklidir ve sentezlenmiş enstrümanları kullanarak veya kendinizinkini bağlayarak müzik oluşturmanıza izin verir.

Kullanıcı arabirimi, Soundtrap’ten biraz daha karmaşıktır, ancak nettir ve kavraması kolaydır. Çok kanallı kayıtları görüntülemenize, döngüler oluşturmanıza, örneklemenize ve daha fazlasına olanak tanır. Yerleşik 250.000’den fazla örnek ve denenecek binlerce enstrüman ön ayarı vardır. Tüm kreasyonlarınız çevrimiçi olarak saklanacak, ancak bunları ihtiyacınıza göre indirebilir veya yayınlayabilirsiniz.

sondaj

sondaj standart versiyonu ve eğitici versiyonu olan başka bir programdır. Bir ton özelliğe sahip çok başarılı bir müzik oluşturma aracıdır. Bu uygulamanın çeşitli seviyeleri vardır, ücretsiz sürüm 700’den fazla döngü ve çok sayıda sanal enstrüman sunarken, premium abonelikler canlı ses kaydı, çevrimiçi depolama, daha fazla döngü, efekt ve ses seti gibi daha fazla özelliği etkinleştirir.

Arayüz, bir enstrüman görünümü veya çok kanallı bir miksaj görünümü ile Soundtrap ve Audiotool’a benzer. Menüler basit ve mantıklı ve her şey olmasını beklediğiniz yerde. Her şeyin nerede olduğunu anladığınızda ve yaratma sürecinin önüne hiçbir şey çıkmadığında müzik yaratmak nispeten basittir. İster ev kullanımı ister okul arıyor olun, Soundation güvenilir bir seçenektir.

Döngü laboratuvarları

Döngü laboratuvarları nihai GarageBand eşdeğeri web sitemizdir. Esas olarak bir beatmaker ama ağır bir sosyal yönü var. Yaratıcı sürecin kendisi kadar yaratıcılığınızı paylaşmakla da ilgilidir. Bazıları bununla iyi geçinirken, bazıları bunu dikkat dağıtıcı bulabilir. Her iki durumda da, müzik oluşturmak basittir. Bu listedeki diğerleri kadar tam özellikli değil ama müziği bir araya getirmekle uğraşmak için fazlasıyla yetenekli.

Kullanıcı arabirimi basittir ve diğerlerinin olabileceğinden biraz daha az meşguldür. Karma görünüm, döngülerinizi oluşturmanıza veya sağlananları kullanmanıza olanak tanır. Tempoyu, kesmeyi ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm araçları değiştirirken efektler, enstrümanlar, vuruşlar ve her türden ekleyebilirsiniz. GarageBand’in karmaşıklığına bağlı değildir, ancak yeni başlayanlar için fazlasıyla yeteneklidir.

Bağımsız Uygulamalar

Chromebook, standart Android uygulama ekosisteminin büyük bir bölümünü çalıştırabilir ve müzik uygulamaları da bir istisna değildir. İşte keşfedebildiğim en iyi GarageBand alternatif uygulamalarından birkaçı:

Müzik Yapıcı JAM

Music Maker JAM, zengin özelliklere sahip Android’deki lider müzik oluşturma uygulamasıdır. Uygulama, 500.000’den fazla döngü içeren 300’den fazla mix paketine (ücretli) erişim sunar, canlı kayıt için sekiz kanallı bir miksere ve kullanımı kolay kontrollere sahiptir. Music Maker JAM, parçaların YouTube, SoundCloud, Facebook, WhatsApp ve diğer sosyal medya ağlarına doğrudan yüklenmesini destekler. Uygulama ayrıca, içerik oluşturucuların müzik göndermesi için küresel zorluklara sahiptir ve anında maruz kalma ve bir takipçi geliştirme potansiyeli sunar.

BandLab

BandLab, bir araya getirilmiş bir müzik stüdyosu ve sosyal ağdır. Uygulamayı kullanan ve tüm dünyada müziklerini paylaşan milyonlarca insan var. BandLab, çok kanallı bir mikser, günlük sıcak vuruşlar listesi, yüzden fazla önceden ayarlanmış enstrüman, bir döngüleyici ve yerleşik bir akort aleti ve metronom içeren sağlam bir stüdyo paketiyle başlar. Tüm bunlar, diğer müzisyenlerle buluşan, eleştiren ve işbirliği yapan diğer içerik oluşturuculardan oluşan devasa bir ekosistemle olur. Mart 2019 itibariyle oluşturulan 6 milyondan fazla parça ile BandLab çok sıcak ve keşfedilmeye değer bir platform.

yürüyüş bandı

Walk Band, birçok yerleşik enstrümana sahip tam özellikli bir müzik stüdyosu uygulamasıdır. Yerleşik piyano, gitar, bas ve davul pedi sunar ve bir USB bağlantı noktası aracılığıyla MIDI enstrümanlarını destekler. Walk Band, MIDI ve ses parçası kaydetme ve düzenleme özellikli çok kanallı bir sentezleyiciye sahiptir ve uygulama, müzik dosyalarının buluta yüklenmesini destekler. Walk Band, ücretsiz sürümde reklam desteklidir ancak reklamlardan kurtulmak için bir yükseltme sunar ve ayrıca uygulamayı genişletmek isteyen kullanıcılar için mevcut eklentilere sahiptir.

Edjing Mix: DJ müzik karıştırıcı

Edjing Mix başlı başına bir müzik oluşturma uygulaması değildir; bunun yerine, DJ’lik için yüksek derecede işlevselliğe sahip bir karıştırma ve örnekleme uygulamasıdır. Ücretsiz örneklerden oluşan bir kitaplığa ve birçok ücretli örnek paketine erişim de dahil olmak üzere örnekleme ve yeniden karıştırma işlevlerine sahiptir. Uygulama ayrıca kendi müzik kitaplığınızla, Soundcloud ve (ücretli abonelikle) Deezer ile entegre olur.

Mix, yalnızca kendi orijinal bestelerinizi yaratmak istiyorsanız almanız gereken bir program değildir, ancak DJ’lik yapmayı veya yeni ve eski müziği orijinal bir şeye sentezlemeyi planlayan herkes için sahip olunması gereken bir programdır.

Son düşünceler

Chromebook’lar birçok nedenden dolayı harikadır, ancak medya ürünleri söz konusu olduğunda kesinlikle zorlanırlar. İster müzik prodüksiyonu, ister video düzenleme, fotoğraf düzenleme veya diğer benzer görevler olsun, Chromebook’lar Windows ve Mac bilgisayarlarla rekabet edemez.

Ancak bu, tamamen şanssız olduğunuz anlamına gelmez. GarageBand’e bir alternatif arıyorsanız, bu makaledeki seçeneklerden herhangi biri işinizi görecektir.

Chromebook tabanlı müzik üretimi için harika web siteleri veya uygulamalar için önerileriniz var mı? Aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın!

Bu makaleyi beğendiyseniz, aşağıdakiler için seçimlerimize göz attığınızdan emin olun: 300 Doların Altındaki En İyi Chromebook’lar.

Teknory