Chromebook’ta Dokunmatik Ekran Nasıl Kapatılır?

Zorlu programların üstesinden gelebilecek bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız yoksa, Chromebook’lar mükemmel cihazlardır. Tarayıcı deneyimine meraklıysanız, bir Chromebook almak harika bir fikir. Ancak, bazı özellikler biraz fazla gelebilir. Dokunmatik ekran en iyi örnektir. Kolay göz atma için iyidir ve akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar benzeri navigasyonun harika bir kombinasyonunu sağlar. Ancak, zaman zaman Chromebook’unuzdaki dokunmatik ekranı […]

Chromebook’ta Dokunmatik Ekran Nasıl Kapatılır?

Zorlu programların üstesinden gelebilecek bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız yoksa, Chromebook’lar mükemmel cihazlardır. Tarayıcı deneyimine meraklıysanız, bir Chromebook almak harika bir fikir. Ancak, bazı özellikler biraz fazla gelebilir.

Dokunmatik ekran en iyi örnektir. Kolay göz atma için iyidir ve akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar benzeri navigasyonun harika bir kombinasyonunu sağlar. Ancak, zaman zaman Chromebook’unuzdaki dokunmatik ekranı ve dokunmatik yüzeyi kapatmak isteyeceksiniz. Şans eseri, Google bunu iyice düşündü ve dokunmatik ekranı açmayı/kapatmayı çok kolaylaştırdı.

Dokunmatik ekran ve dokunmatik yüzeyle nasıl başa çıkacağınız ve ayrıca bazı ekstra dokunmatik yüzey ipuçları.

Dokunmatik Ekranı Neden Devre Dışı Bırakın?

Bir dizüstü bilgisayarda dokunmatik ekrana sahip olmak harika. Klavyeyi kullanarak yazmaya devam ederken, dokunmatik yüzeye başvurmadan ekranı kullanabilirsiniz. Ancak bazen ekranı işaret etmek isteyeceksiniz ve hiçbir şey olmayacak. Bu nedenle Google, onu istediği zaman kapatıp açma seçeneğini sunmuştur.

Dokunmatik Yüzeyi Neden Devre Dışı Bırakın?

Diyelim ki touchpad seçeneği yerine dokunmatik ekran özelliğini kullanıyorsunuz. Ya da normal fareyi Chromebook’unuza bağlamış olabilirsiniz. Arada bir, yazarken yanlışlıkla dokunmatik yüzeye dokunursunuz ve işaretçi sinir bozucu bir şekilde hareket eder. Daha da kötüsü, tıklayıp yapmak istemediğiniz bir eylemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu nedenle, dokunmatik yüzey özelliği Chromebook’larda kolayca açılıp kapatılabilir.

Dokunmatik Ekranı/Dokunmatik Yüzeyi Devre Dışı Bırakma

Chromebook’lar normal dizüstü bilgisayarlarınız gibi değildir. Windows cihazlarına ve MacBook’lara göre daha basit özelliklere sahiptirler. Aslında çoğu ince ayar, dizüstü bilgisayardaki gerçek Chrome tarayıcısından yapılır. Bu biraz can sıkıcı gelebilir, ancak kesinlikle buradaki basitlik yönüne katkıda bulunuyor.

 1. Dokunmatik ekranı ve/veya dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakmak için Chromebook’unuzda Chrome tarayıcıyı açın. Chromebook başlatıcı
 2. Ardından, “chrome://flags/#ash-debug-kısayolları” adres çubuğunda. Google Chrome Arama Çubuğu
 3. Şimdi yerini bul Klavye kısayollarında hata ayıklamaaçılır menüyü tıklayın ve seçin Olanak vermek Bu seçeneği etkinleştirmek için Google Chrome Bayrakları - Hata Ayıklama
 4. Şimdi, cihazı yeniden başlatın ve Arama + Üst Karakter + T dokunmatik ekran işlevini devre dışı bırakmak için.
 5. Dokunmatik yüzey işlevini devre dışı bırakmak için, Arama + Üst Karakter + P.

Dokunmatik Yüzeyi Kullanmayla İlgili Ek İpuçları

bir chromebook'ta dokunmatik ekran nasıl kapatılır

Öyle görünmeyebilir, ancak Chromebook dokunmatik yüzey, normal dizüstü bilgisayar dokunmatik yüzeyinizden daha fazla işleve sahiptir. Bu nedenle, dokunmatik yüzeyi sonsuza kadar devre dışı bırakmadan önce bu ipuçlarına göz atın ve deneyin.

 • Tıklamak için dokunmatik yüzeyin alt yarısına dokunun veya basın.
 • Bir sağ tıklama eylemi gerçekleştirmek için, aynı anda iki parmağınızı kullanarak dokunmatik yüzeye basmanız/dokunmanız yeterlidir. Alternatif olarak, basın Alternatif ve ardından tek parmağınızla tıklayın/dokunun.
 • Kaydırmak için, iki parmağınızı dokunmatik yüzeye koyun ve yatay kaydırma yapmak için sola/sağa veya dikey kaydırma yapmak için yukarı/aşağı hareket ettirin.
 • Bulunduğunuz bir sayfaya geri dönmek isterseniz, iki parmağınızı sola kaydırın. İleri gitmek için iki parmağınızı kullanarak sağa kaydırın.
 • Tüm açık pencereleri görmek için üç parmağınızı kullanın ve aşağı veya yukarı kaydırın.
 • Bir sekmeyi kapatmak için imlecinizi sekmenin üzerine getirin ve üç parmağınızı kullanarak dokunmatik yüzeye dokunun/tıklayın. Bir web bağlantısını yeni bir sekmede açmak için, bağlantının üzerine gelin ve üç parmağınızı kullanarak dokunmatik yüzeye dokunun/tıklayın. Birden çok sekme arasında geçiş yapmak için üç parmağınızı kullanarak sola/sağa kaydırın.
 • Son olarak, bir öğeyi A noktasından B noktasına taşımak için öğeye tıklayın ve tek parmağınızı kullanarak basılı tutun. Ardından, öğeyi istediğiniz konuma sürükleyin.
 • Dokunmatik yüzeyin çalışma şeklini değiştirmek için şuraya gidin: Ayarlar ve içindeki ayarları değiştirin Dokunmatik yüzey/Dokunmatik yüzey ve fare bölüm.

Sıkça Sorulan Sorular

Klavye kısayolu neden dokunmatik ekranı devre dışı bırakmıyor?

Eğer Arama + Üst Karakter + T komutu çalışmıyorsa, yukarıda belirtildiği gibi kısayolu Chrome tarayıcısında etkinleştirmeniz veya daha önce devre dışı bıraktıysanız Arama tuşunu etkinleştirmeniz gerekir.

Dokunmatik ekranı devre dışı bıraktıktan sonra nasıl etkinleştiririm?

Dokunmatik ekranı etkinleştirmek için, sadece Arama + Üst Karakter + T tekrar komut

Dokunmatik Ekranı ve Dokunmatik Yüzeyi Kapatma

Gördüğünüz gibi, Chromebook’unuzdaki dokunmatik ekranı ve dokunmatik yüzeyi kapatmak oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken klavye kısayollarında hata ayıklama seçeneğini etkinleştirmektir. Dokunmatik yüzey ve dokunmatik ekran arasında geçiş yapın ve Chromebook’unuzda sorunsuz bir tarama deneyimi için belirtilen ipuçlarını kullanın.

Bu öğreticiyi faydalı buldunuz mu? Chromebook’unuzda dokunmatik ekranı ve dokunmatik yüzeyi nasıl çalıştıracağınızı öğrendiniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Herhangi bir soru sormaktan veya ekstra ipuçları eklemekten korkmayın.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow