Çıkış tarihi, fiyat, teknik özellikler, söylentiler ve görmek istediklerimiz

Dhruv Butani / Android Otoritesi Güncelleme: 29 Eylül 2023 (06:00 ET): iPhone SE 4 söylenti merkezimizi bir Twitter tahmincisinden gelen yeni iddialarla güncelledik. Orijinal makale: Apple’ın iPhone SE serisi uzun zamandır satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı yeni iPhone serisi olmuştur. Fiyatı 500 doların altında olan bu telefonlar hâlâ güçlü bir işlemciye, suya dayanıklılığa ve kablosuz […]

Çıkış tarihi, fiyat, teknik özellikler, söylentiler ve görmek istediklerimiz

Dhruv Butani / Android Otoritesi

Güncelleme: 29 Eylül 2023 (06:00 ET): iPhone SE 4 söylenti merkezimizi bir Twitter tahmincisinden gelen yeni iddialarla güncelledik.

Orijinal makale: Apple’ın iPhone SE serisi uzun zamandır satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı yeni iPhone serisi olmuştur. Fiyatı 500 doların altında olan bu telefonlar hâlâ güçlü bir işlemciye, suya dayanıklılığa ve kablosuz şarja sahip. Son iPhone SE modeli 2022’de piyasaya çıktı ancak Apple’ın bir noktada yeni bir model duyurmasını bekliyoruz. Peki iPhone SE 4’ten ne beklemelisiniz? Şu ana kadar bildiğimiz her şey burada.

iPhone SE 4 olacak mı?

Apple, iPhone SE (4. nesil) üzerinde çalıştığına dair herhangi bir onay yayınlamadı. Sızıntılar da çok az olduğundan iPhone SE 4’ü göreceğimizden henüz %100 emin değiliz.

Öyle söylenirse son iki iPhone SE modeli amiral gemisi altı fiyat etiketleri sayesinde popüler oldu. Dolayısıyla Apple’ın yeni bir model üzerinde çalıştığı kaçınılmaz bir sonuç gibi görünüyor. Ne zaman yayınlanacaktı? Bu daha zor bir soru.

iPhone SE 4’ün çıkış tarihi nedir?

iphone se dik

Ryan Haines / Android Otoritesi

  • Apple iPhone SE: 21 Mart 2016
  • Apple iPhone SE 2020: 15 Nisan 2020
  • Apple iPhone SE 2022: 8 Mart 2022

Apple, ikinci iPhone SE’yi 2020’de, üçüncü modeli ise 2022’de piyasaya sürdü; dolayısıyla iPhone SE’nin (4. nesil) 2024’te geleceğini varsayarsınız.

Maalesef güvenilir analist Ming-Chi Kuo önerildi Nisan ayında iPhone SE 4’ün Apple’ın 2024 veya 2025 planlarının bir parçası olmadığını söyledi. Elektrikli iPhone SE 4’ün seri üretiminin bir yıl ertelenerek 2025’e ertelendiği iddia edildi.

Her iki durumda da Apple, iPhone SE’yi (4. nesil) 2024’te piyasaya sürmeyecek gibi görünüyor. Yani çok uzun bir bekleyiş içinde olabiliriz. Yeni telefon, istikrarlı arkadaşlarının izinden giderse, Mart veya Nisan ayında piyasaya sürülmesi muhtemel görünüyor.

iPhone SE 4 hangi teknik özelliklere ve özelliklere sahip olacak?

iPhone SE 2022 genellikle cep dostu form faktöründe bir amiral gemisi işlemci sunuyordu. Apple ayrıca son yıllarda seriye kablosuz şarj ve suya dayanıklılık gibi birkaç premium ekstra da getirdi.

iPhone SE 4 için pek fazla sızıntı yok ancak derlediklerimiz ve sahip olacağını düşündüklerimiz bunlar.

Tasarım

iPhone SE 2022 incelemesi, ekranı açıkken ikinci görüşle birlikte

Dhruv Butani / Android Otoritesi

iPhone SE 2020 ve 2022’nin her ikisi de 2017’nin iPhone 8 serisiyle büyük ölçüde uyumlu eski tasarımlar sunuyordu. Şirket bu tasarımı üçüncü kez elinde tutacak mı?

Apple izleme analisti Ming Chi-Kuo daha önce talep edilmiş Şubat 2023’te iPhone SE’nin (4. nesil) 6,1 inç ekrana sahip olacağı ve iPhone 14’ün “küçük bir modifikasyonu” olacağı açıklandı. Bu, daha büyük, daha modern bir tasarımın yolda olduğunu gösteriyordu. Ekran boyutu iddiası yinelendi Elektrikli Mart 2023’te.

Elbette analistin yorumları, yeni iPhone SE’nin 2024 veya 2025 için üzerinde çalışılmayacağını öne sürmesinden önce geldi. Ancak ekran boyutundaki herhangi bir artışın, bir tür ince ayarlı tasarımla birlikte gelmesi de olası gibi görünüyor. özellikle bu çerçevelerin boyutu.

iPhone SE 4’ün iPhone 14’ü temel aldığı iddiaları, MacSöylentiler 27 Eylül’de kendi kaynaklarından alınan ön bilgilere dayanarak. Çıkış, cihazın iPhone 15 Pro’nun işlem düğmesine sahip olacağını ekledi.

Twitter ihbarcısı Bilinmeyenz21 13 Ağustos’ta iPhone SE 4’ün gerçekten de iPhone 14’ü temel alan bir tasarıma sahip olacağını iddia ettiler. Ayrıca cihazın bir işlem düğmesine sahip olacağını da ileri sürdüler.

Özellikler

iPhone SE 4’ün 6,1 inç ekrana sahip olacağına dair iddiaları zaten duymuştuk ancak bunun bir OLED panel olabileceğine de inanılıyor. Yıllarca Apple’ın LCD panel kullanmasının ardından bu, bir iPhone SE modelinde ilk kez OLED ekran göreceğimiz anlamına geliyor.

Ming Chi-Kuo da talep edildi Şubat ayında yeni cihazın Qualcomm bileşeni yerine Apple tasarımı bir modem içereceği duyuruldu. Bu modemin, daha hızlı ama daha değişken mmWave standardı yerine şimdilik yalnızca 6GHz altı 5G’yi destekleyeceğini iddia etti.

Apple uzun yıllardır şirket içi bir hücresel modem üzerinde çalışıyor ancak bunun zorlu ve uzun süren bir süreç olduğu kanıtlandı. Dolayısıyla bunu 2025 yılına kadar iPhone SE 4’te görüp görmeyeceğimizden emin değiliz (eğer telefon o zamana kadar çıkarsa). Qualcomm’un yakın zamanda Apple ile 2024, 2025 ve 2026 yıllarında iPhone’larda Qualcomm modemleri sunmak üzere yeni bir anlaşma imzaladığını da belirtmekte fayda var.

iPhone SE 4’ten daha büyük bir OLED ekran ve amiral gemisi seviyesinde bir yonga seti bekliyoruz ancak henüz bilinecek fazla bir şey yok.

Twitter tahmincisi Unknownz21, iPhone SE’nin (4. nesil) USB-C, Face ID ve tek bir arka kameraya sahip olacağını iddia etti. Bu, bir iPhone SE modelinde yüz tanıma kilidini ilk kez görüyoruz.

MacSöylentiler kendi iPhone SE 4 ayrıntılarını açıkladı. OLED panel, USB-C ve Face ID iddialarını doğruladı. Ayrıca yeni iPhone’un 48MP tek arka kamera sunacağı da öne sürüldü. Çıkış, Apple’ın iPhone 15 Pro Max ve iPhone SE 4 modellerini özel modemlerle test ettiğini doğruladı. Ancak iPhone 15 Pro Max bir Qualcomm modemle birlikte gönderildiğinden bu varyantlar muhtemelen yalnızca dahili testler içindir.

iPhone SE 2022 incelemesi, Lightning konnektörünü gösteren ikinci görüş

Dhruv Butani / Android Otoritesi

Yonga seti seçimi henüz bilinmiyor ancak üç iPhone SE modelinin tümü, o zamanın en yeni ana iPhone’larıyla aynı işlemciyi kullanıyordu. Bu, orijinal modelin iPhone 6S serisinde A9 çipini kullandığı, ikinci nesil iPhone SE’nin ise iPhone 11 serisinde A13 çipini kullandığı anlamına geliyor. Son olarak iPhone SE 2022, iPhone 13 serisinde çıkış yapan A15 işlemciyi kullandı.

Bu, iPhone SE 4’ün piyasada satılan en son iPhone’ların kullandığı yonga setini kullanacağı anlamına geliyor, değil mi? Çok hızlı değil. Apple, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ın 2021’in A15 Bionic çipini kullanması, iPhone 14 Pro modellerinin ise yepyeni A16 işlemciyi kullanması nedeniyle geçen yıl ana iPhone serisini etkili bir şekilde ikiye bölme kararı aldı. Bu nedenle, iPhone SE modelinin daha eski (ama yine de güçlü) bir yonga setiyle de aynı grupta yer alma ihtimalinin olduğunu düşünüyoruz.

Diğer özellikler henüz güvenilir kaynaklardan gelmiyor. Ancak ekran boyutundaki artışa pil kapasitesi artışının da eşlik edebileceğini düşünüyoruz. Ancak Apple’ın iPhone SE serisine ilk kez ikinci bir arka kamera getirip getirmeyeceğinden emin değiliz. Sonuçta Cupertino şirketi iPhone SE 2022’de gece modunu atlayacak kadar cimri davranmıştı.

iPhone SE 4 fiyatı ne olacak?

iPhone SE 2022 incelemesi ikinci görüş arka logosu

Dhruv Butani / Android Otoritesi

  • Apple iPhone SE 2016: 399$
  • Apple iPhone SE 2020: 399$
  • Apple iPhone SE 2022: 429$

İlk iki iPhone 399 dolarlık harika bir fiyata sabitlenmişti, ancak iPhone SE 2022’nin fiyatı 30 dolarlık bir artışla hala cazip olan 429 dolara yükseldi. Apple’ın bu fiyat etiketini koruduğunu görmek isteriz ancak iyimser değiliz.

Geçtiğimiz yıl pek çok Android telefon üreticisi, enflasyon ve diğer faktörler nedeniyle fiyatlarını artırdı. Apple’ın gerçekten de iPhone 15 serisi için fiyat artışları başlatması bekleniyor, bu nedenle iPhone SE’nin (4. nesil) de fiyat artışı alması muhtemel görünüyor.

Pahalı bir OLED ekran gibi belirgin yükseltmeleri de hesaba katarsak, yeni iPhone SE modelinin mevcut 429 dolarlık fiyat etiketinde kalması daha da şaşırırız. Peki 500 doların üzerine çıkacak mı? Bunu öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

iPhone SE 4’ü beklemeli misiniz?

Elinizde ekranı açık iPhone 12

Dhruv Butani / Android Otoritesi

iPhone SE 4’ün çıkış yılı hakkında kesin bir ifadenin bulunmaması (belirsiz bir çıkış aralığı bir yana), yeni modelin ortaya çıkması için yıllarca bekleyebileceğiniz anlamına geliyor. Bu yüzden bu telefonu beklemenizi tavsiye etmiyoruz.

Eğer Apple hayranıysanız, iPhone 12 (Amazon’da 369 dolar) veya iPhone SE 2022 (Amazon’da 429 dolar). Bu telefonlar, birkaç premium özelliğiyle hâlâ yüksek performanslı bir deneyim sunuyor. Ve elbette, Apple’ın hizmet ekosistemini satın alıyorsunuz.

Aksi takdirde Android alanında Google Pixel 7a (Amazon’da 477 dolar) ve Samsung Galaxy A54 5G (Samsung’da 449,99 dolar). Her iki telefon da saygın güncelleme taahhütleri ve suya dayanıklılık sunuyor. Ancak Pixel 7a aynı zamanda amiral gemisi düzeyinde kameralar, çok yetenekli Tensor G2 çipi ve kablosuz şarjı da beraberinde getiriyor.

iPhone SE 4: Görmek istediklerimiz

Artık iPhone SE 4’ten neler bekleyebileceğimize dair kabaca bir fikrimiz var, ancak yeni telefonda aslında ne görmek istiyoruz? Kısa bir istek listesi hazırladık. Ancak bunun herhangi bir sızıntıya veya söylentiye dayanmadığını unutmayın.

Modern (ama yine de kompakt) bir tasarım

iphone se ürünü kırmızı ve yıldırım bağlantı noktası

Ryan Haines / Android Otoritesi

iPhone SE 2022 aslında iPhone SE 2020’dir ve bu da iPhone 8 serisini temel almıştır. Bu, özellikle devasa çerçeveler nedeniyle birkaç yıldır son derece eski bir tasarım oldu.

Bu nedenle Apple’ın iPhone SE (4. nesil) için daha modern ama yine de cep dostu bir tasarım getirmesini istiyoruz. Önceki sızıntılar, yaklaşan modelin iPhone 14’ten ipuçları aldığını gösteriyor ki bu hoş bir hareket olacaktır.

Çok gelişmiş bir kamera deneyimi

iphone se kamera uygulaması

Ryan Haines / Android Otoritesi

İPhone SE serisinin en kötü sınırlamalarından biri, kamera uygulaması için gece modu sunmamasıdır. Beygir gücü ve düşük kaliteli Android telefonların bile beş yıldan fazla bir süredir gece modu sunduğu gerçeği göz önüne alındığında bu çok saçma bir sınırlama. Bu nedenle Apple’ın nihayet programa uyması ve bu temel fotoğrafçılık özelliğini bir sonraki SE modeline getirmesi gerekiyor.

Ayrıca iPhone SE 4’te ikinci bir arka kamera (muhtemelen ultra geniş kamera) görmek isteriz. Ancak bu eklemeye pek güvenemeyiz.

En az 128 GB temel depolama

iphone se uygulama çekmecesi

Ryan Haines / Android Otoritesi

iPhone SE 2022 ile ilgili ana şikayetlerimizden biri, temel depolama alanının yetersiz olmasıydı. En ucuz model yalnızca 64 GB dahili depolama alanıyla geldi ve bu da 2023’te bu rakamı gerçekten karşılamıyor.

Bu amaçla iPhone SE 4’ün en az 128 GB temel depolama alanı getirmesini gerçekten umuyoruz. 128 GB bile videolar, kamera rulomuz ve daha fazlası sayesinde hızla doluyor. Ancak bu yine de 64GB’tan çok daha mantıklı bir başlangıç ​​noktası olacaktır.


Çıkış tarihi, fiyat, teknik özellikler, söylentiler ve görmek istediklerimiz

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow