Seagate, HDD’leri Huawei’ye sattığı için 300 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Eric Zeman / Android Otoritesi TL;DR ABD hükümeti, ABD teknolojisiyle yapılan bazı yabancı ürünlerin HUAWEI’ye satışını kısıtlamak için bir kural uyguladı. Seagate, kara listedeki şirkete sabit disk satarken yakalandı. Seagate şimdi ABD makamlarıyla bir anlaşmada 300 milyon dolar ödeyecek. En çok veri depolama çözümleriyle tanınan şirket olan Seagate, biraz sıcak suya indi. Şirket şimdi Çinli […]

Seagate, HDD’leri Huawei’ye sattığı için 300 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Eric Zeman / Android Otoritesi

TL;DR

  • ABD hükümeti, ABD teknolojisiyle yapılan bazı yabancı ürünlerin HUAWEI’ye satışını kısıtlamak için bir kural uyguladı.
  • Seagate, kara listedeki şirkete sabit disk satarken yakalandı.
  • Seagate şimdi ABD makamlarıyla bir anlaşmada 300 milyon dolar ödeyecek.

En çok veri depolama çözümleriyle tanınan şirket olan Seagate, biraz sıcak suya indi. Şirket şimdi Çinli teknoloji üreticisi HUAWEI’ye sabit disk sattığı için ağır bir para cezası ve diğer cezalarla karşı karşıya.

ABD Ticaret Bakanlığı iddialar Seagate, sabit diskleri HUAWEI’ye satarken ABD ihracat yasalarını ihlal etti. Ağustos 2020 ile Eylül 2021 arasında, Seagate’in kara listeye alınan şirkete toplam değeri 1,1 milyar doları aşan 7,4 milyon sabit disk sürücüsü (HDD) gönderdiği söyleniyor.

Ticaret Bakanlığı, HUAWEI’yi 2019’da ABD ticaret kara listesi olan “Kuruluş Listesine” koydu. Varlık Listesi, HUAWEI’nin ABD hükümetinin onayı olmadan ABD şirketlerinden parça ve bileşen satın almasını yasaklıyor. Ağustos 2020’de, ABD teknolojisiyle yapılan bazı yabancı ürünlerin üreticiye satışını kısıtlayan bir kural eklendi.

Ağustos 2020’de yürürlüğe giren kurala rağmen Seagate, bir yılı aşkın bir süredir şirkete HDD satmaya devam etti. HUAWEI’nin diğer tedarikçilerinin sevkiyatları durdurması, Seagate’i bu ekipmanın tek tedarikçisi haline getirdi.

İhracat İcradan Sorumlu Bakan Yardımcısı, “HUAWEI, ulusal güvenliğimize zarar verdiği için Varlık Listesine alındıktan ve rakipleri doğrudan yabancı ürün kuralımız nedeniyle onlara satış yapmayı durdurduktan sonra bile, Seagate HUAWEI’ye sabit disk sürücüleri göndermeye devam etti” dedi. Matthew S. Axelrod. “Bugünün eylemi sonuçtur: ajansımızın alanındaki en büyük bağımsız idari karar
tarih.”

Buna göre Reuters, Seagate, yabancı yapımı disklerinin ABD ihracat kontrol düzenlemelerine tabi olmadığına inanıyor. Seagate CEO’su Dave Mosley yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Söz konusu sabit disk sürücüsünü sattığımız sırada ilgili tüm ihracat denetimi yasalarına uyduğumuza inanıyor olsak da, en iyi eylem yolunun bu konuyu halletmek olduğuna karar verdik.

Seagate masum olduğuna inansa da, şirket ABD makamlarıyla uzlaşmak için 300 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Şirket, tutarı önümüzdeki beş yıl boyunca her üç ayda bir 15 milyon dolarlık artışlarla ödemek zorunda kalacak. Seagate ayrıca uyumluluk programı için üç kez denetim yapmayı kabul etti ve ihracat ayrıcalıklarının beş yıl süreyle askıya alınmasına tabidir.

Seagate, HDD’leri Huawei’ye sattığı için 300 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Teknory