Çıkış tarihi, özellikler, söylentiler, fiyat, şu ana kadar bildiğimiz her şey

Güncelleme, 6 Mart 2023 (11:38 ET): Google Pixel Fold hub’ını, Fold’un piliyle ilgili söylentileri içerecek şekilde güncelledik. Orijinal makale: Son birkaç yılda akıllı telefon arenasındaki yeniliklerin çoğu katlanabilir formda geldi. Samsung öncülük etti, ancak HUAWEI, OPPO, HONOR ve Motorola gibilerinin tümü katlanır ekranlı (değişen başarı dereceleriyle) cihazlar piyasaya sürdü. Google henüz elini göstermedi, ancak 2023’te […]

Çıkış tarihi, özellikler, söylentiler, fiyat, şu ana kadar bildiğimiz her şey

Güncelleme, 6 Mart 2023 (11:38 ET): Google Pixel Fold hub’ını, Fold’un piliyle ilgili söylentileri içerecek şekilde güncelledik.


Orijinal makale: Son birkaç yılda akıllı telefon arenasındaki yeniliklerin çoğu katlanabilir formda geldi. Samsung öncülük etti, ancak HUAWEI, OPPO, HONOR ve Motorola gibilerinin tümü katlanır ekranlı (değişen başarı dereceleriyle) cihazlar piyasaya sürdü. Google henüz elini göstermedi, ancak 2023’te Pixel Fold akıllı telefonunu piyasaya sürmesini bekliyoruz.

Android 12L’nin kullanıma sunulmasıyla Google, mobil işletim sisteminin daha büyük ekranlara ve daha esnek düzenlere sahip bu yeni nesil cihazlar için optimize edilmesini sağlamayı hedefliyor. Aynı zamanda şirketin katlanabilir pazara ilk girişinin yolunu açıyor. Google Pixel Fold hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeye daha yakından bakalım.

Kesinlikle bir Google Pixel Fold olacak mı?

piksel katlama çerçeve maketi

Google’ın yazılım ürünlerini iptal etme konusundaki itibarı iyi bilinir, ancak aynı şey donanım için de geçerlidir. Rafa kaldırılmış bir Pixel Book güncellemesi, asla gün ışığını görmeyecek planlanmış bir cihazın en son örneği olarak hizmet ediyor. Bununla birlikte, ilk katlanabilirinin gelişimi görünüşte çok daha ileride, bu nedenle bu aşamada iptal edildiğini görmek çok şaşırtıcı olurdu. Spesifikasyonlar, CAD render’ları ve hatta doğru olduğu iddia edilen boyutlara sahip tam bir kukla birim dahil olmak üzere (daha sonra daha ayrıntılı olarak ele alacağız) çok sayıda Pixel Fold sızıntısı gördük. Üretim planları hakkında tedarik zinciri söylentileri de var, bu nedenle bu noktada bir Pixel Fold’un geleceğinden oldukça emin olabiliriz.

Kesin olarak bilmediğimiz şey adı. Dahili olarak Google, bir tür katlanabilir ürüne atıfta bulunmak için Passport (mantıklı) ve Pipit kod adlarını kullandı. Daha yakın zamanlarda, Felix’ten daha belirgin bir şekilde bahsedildi. Bunların hepsinin aynı cihaz mı yoksa prototipi oluşturulmuş ve test edilmiş biraz farklı varyasyonlar mı olduğu net değil. Telefon mağaza raflarına çıktığında, şu anda Pixel Fold en olası takma ad gibi görünüyor, ancak görünüşe göre Pixel Notepad bir zamanlar önde gidiyordu. Google’ın sonunda ne yapacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Google Pixel Fold çıkış tarihi ne zaman?

Samsung’un birinci nesil Galaxy Z Fold’un piyasaya sürülmesinden bu yana, birkaç yıldır Pixel Fold’un çıkış tarihi hakkında fısıltılar duyuyoruz. Daha önce kartlarda olduğu varsayılan 2022 sürümüyle en az bir kez ertelendiğini de biliyoruz. Daha yakın zamanlarda, raporlar, Mayıs ayında Google I/O sırasında Pixel 7a ile birlikte lansman olasılığının yüksek olduğunu öne sürdü. Çelişkili bilgiler, çıkış tarihini sonbahara koyuyor ve seri üretim en erken Q3’e kadar başlamayacak.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, en iyi tahminimiz, Google’ın Mayıs ayı geliştirici konferansında tam bir açıklama olmasa bile en azından bir ön bilgi göstereceğidir. Şirketin yıllık Made by Google donanım fuarında muhtemelen Eylül/Ekim aylarında daha fazla ayrıntı gelecek ve Pixel Fold umarız aynı zamanda veya biraz sonra satışa çıkacak. Bu yıl Noel Baba’ya sorun ve zamanlama mükemmel bir şekilde sıralanabilir.

Pixel Fold hangi özelliklere sahip olacak?

Google Pixel Fold Nasıl Çözülür 1

Pixel Fold sızıntıları son aylarda arttı, bu nedenle burada tartışılacak çok şey var. Bu söylentiler oldukça güvenilir kaynaklardan gelse de, ürün nihayet ortaya çıktığında bazı farklılıklar olmayacağının garantisi yok. Buna rağmen, ne olacağına dair iyi bir resmimiz olduğunu düşünüyoruz.

Henüz resmi görüntüler veya uygulamalı videolar sızdırılmamış olsa da, her zaman güvenilir olan CAD render’larına tabi tutulduk. OnLeaks (aracılığıyla Nasıl Çözülür?). Telefon, ortalanmış G logosu ve yatay kamera çubuğu gibi Pixel 6 ve Pixel 7 ile birkaç ortak noktayı paylaşırken, Google’ın en yeni tasarım dilinden de bazı sapmalar var. Kamera modülünün yuvarlatılmış dikdörtgen şekli ve dahili ekranın etrafındaki daha büyük çerçeveler, daha az modern görünen özellikler olarak öne çıkıyor (belki Surface Duo 2’yi anımsatıyor). Bununla birlikte, metal çerçeveye hoş bir kıvrım ve göze çarpmayan bir menteşe ile hala çekici bir cihaz. Gerçeğinin nasıl göründüğünü görmek için sabırsızlanıyoruz.

Mütevazı ekran teknolojisi

En güncel bilgiler, Pixel Fold’un ekranları söz konusu olduğunda Google’ın tamamen dışarı çıkmadığını gösteriyor. İç kısımda ultra ince camdan yapılmış 7,57 inçlik (1.840 x 2.208) esnek bir panel bekliyoruz. Buna göre 91 cep, parlaklık ortalama 800 nit olacak ve maksimum 1.200 nit olacaktır. Bu ekranın daha yüksek yenileme hızlarını destekleyeceği düşünülüyor, ancak 120Hz’e kadar çıkıp çıkmayacağı belli değil. Bu ekranın üst ve alt kısmı, görünüşe göre oldukça büyük çerçevelere sahip olacak ve bir selfie kamerası ekranın altında veya bir kesik içinde değil, üzerinde yer alacak. Her iki panelin de Samsung Displays tarafından yapıldığı söylense de, Google’ın Galaxy Z Fold 4’te görüldüğü gibi en gelişmiş katlanabilir ekran teknolojisini kullanmayacağı bildiriliyor. Maliyet tasarrufu, burada durmamızın olası nedenidir, bu yüzden bunun fiyata yansıtılacağını umuyoruz.

Akıllı menteşe tasarımı

İç ekranla ilgili daha iyi haberler var. Son zamanlarda Dave 2D YouTube’a bir video gönderdi Pixel Fold manken modelini sergileyen, kırışıklığın muhtemelen Galaxy Fold’unkinden daha yumuşak olacağını düşünüyor. Bu göze çarpan kırışıklıklar genellikle oldukça rahatsız edicidir, bu nedenle bunu en aza indirmek popüler bir hareket olacaktır.

Kapatıldığında, Pixel Fold’un Galaxy Fold’dan önemli ölçüde daha kısa ve daha kalın olan 5.79 inç (1.080 x 1.900) ön ekrana sahip olduğu söyleniyor. Bir delikli özçekim kamerası da bekleniyor. Bu noktaya kadar duyduğumuz her şey, Pixel Fold’un Samsung’un uzun ve dar teklifinden çok Oppo’nun Find N’sine daha yakın olacağına inanmamıza neden olur.

Pixel Fold vs Galaxy Z Fold 4 vs OPPO Find N

Hadlee Simons / Android Yetkilisi

Ekran görüntüsü

Bu su damlası menteşe sayesinde, Google’ın katlanabilirinin kapatıldığında tamamen aynı hizada olmasını bekliyoruz – bu, bir Samsung’da bulacağınız can sıkıcı boşluğa kıyasla başka bir artı nokta olacaktır. İç ekranın sol üst ve sağ alt kısmındaki stereo hoparlörler, daha büyük çerçevelere gerekçe ekleyebilir ve Pixel Fold’u hareket halindeyken medya tüketimi için mükemmel hale getirebilir.

Maliyeti düşürmek için belirli alanlarda bazı köşeler kesilmiş olsa da, Pixel Fold yine de birinci sınıf bir cihaz gibi hissedecek gibi görünüyor. Sahte modele göre telefonun her bir yarısı 5,7 mm boyutunda. Bu, Samsung Galaxy Z Fold’dan daha ince olacağı anlamına geliyor. Ölçüye kamera çıkıntısının da dahil edilmesiyle kalınlık 8,3 mm’ye çıkmış ama en azından Pixel 6 ve 7 serisine benzer yatay çubuk formatında. Burada herhangi bir masa sallanması olmayacak. Ahize katlandığında, kamera çıkıntısı olmadan 11,4 mm ve onunla birlikte 14 mm kalınlığında olacaktır. Bu tür bir telefon için yine de fena sayılmaz.

Tanıdık özellikler ve özellikler

Samsung Galaxy Z Fold 4 gibi, Google’ın katlanabilir özelliği de büyük olasılıkla güç düğmesi olarak da işlev gören yana monte edilmiş bir parmak izi sensörüne sahip olacaktır (üzerinden 9to5Google). Bu, ister açık ister kapalı olsun, kilidini aynı şekilde açmanıza izin verir. Umarım, Google’ın Pixel 7 ve 7 Pro ile birlikte sunduğu daha az kullanışlı/güvenli çeşit olsa bile, bir tür yüz kilidi açma da olacaktır.

Geliştirici, Android 13 QPR1 beta sürümünü araştırırken Kuba Wojciechowski Pixel Fold’un kamera dizisi hakkında ortaya çıkarılan ayrıntılar. Kod, telefoto ve dış selfie kamerası için bir Sony IMX787 ana kamera, bir IMX386 ultrawide ve bir Samsung S5K3J1 sensörünü ifade eder. Ayrıca iç ekranın üzerinde bir IMX355 sensörü var. 64MP IMX787, Sony’nin yeni bir amiral gemisi sensörü olsa da, diğer kamera donanımı oldukça tanıdık. Yine de, Pixel fotoğraflarının parlamasını sağlayan yazılımdır ve aynı hesaplama sihrini burada Google’dan bekleyebiliriz.

Şimdiye kadarki tüm kanıtlar, Pixel Fold’un Pixel 7 ve 7 Pro’ya güç veren aynı çip olan Tensor G2 SoC ile donatılacağını gösteriyor. Google’ın şirket içi işlemcileri, Qualcomm ve Apple’ın en son silikonlarından daha düşük bir kıyaslamada bulunsalar da, birinci sınıf bir mobil deneyim için yeterince hızlı olduklarından, performansla ilgili herhangi bir endişe olmamalıdır. Büyük dahili ekranda birden fazla uygulamayı yan yana çalıştırırken sorunsuz performans sağlamak için 12 GB RAM bekleriz.

Pixel Fold’un kalem desteği içerebileceğine dair spekülasyonlar vardı, ancak bu artık daha az kesin görünüyor. Siyah ve gümüş/beyaz renk seçenekleri de bekleniyor ancak bu değişebilir.

Katlanabilir bir cihazdaki en büyük pil

Konuya yakın kaynaklara göre Pixel Fold ağır olabilir. Kesin bir bilgi olmasa da söylentiye göre Pixel Fold, rakiplerinden sadece daha geniş değil, aynı zamanda daha ağır olacak. Ağırlığın pilin boyutundan kaynaklandığına inanılıyor. Söylentilere göre, Google’ın Pixel Fold’a bugüne kadarki en büyük pili vermesi bekleniyor. Batarya 5.000 mAh olmayacak ancak iddiaya göre o kadar da uzakta olmayacak.

Pixel Fold’un maliyeti ne kadar olacak?

arasında değişen farklı rakamlar ortaya çıktı. 1.400 dolar 1.800 dolara. Daha önce tartıştığımız teknik özellikler doğruysa, Google’ın rekabet gücünü korumak için bu aralığın alt sınırını hedefleyeceğini umarız. En son Samsung Galaxy Z Fold ile benzer bir tutara mal olursa, muhtemelen zor bir satış olur. Google için araştırma ve geliştirme harcamaları ucuz olmayacak, bu nedenle çoğu, şirketin bunun ne kadarını telafi etmeye niyetli olduğuna bağlı olacak. Şansımız varsa, tüketicilerin eline olabildiğince çok birim almak öncelik olacaktır ve bunu başarmanın en iyi yolu daha düşük bir fiyat etiketi olacaktır. Yine de buna güvenmeyin.


Google Pixel Fold: Ne görmek istiyoruz?

Rahat bir form faktörü

OPPO Find N2 iç ekranı kutuya göre

Robert Triggs / Android Otoritesi

Samsung’un Galaxy Z Fold serisi harika ama aynı zamanda uzlaşmanın da tanımı. Dış ekranlar doğal olmayan bir şekilde uzun ve dardır ve açıldığında portre odaklı bir tablet hissi veren bir ekran elde edersiniz. Her iki form faktörü de ideal değildir. OPPO Find N ve kısa süre önce duyurulan halefi ile gördüklerimizi beğendik çünkü bunlar daha kısa ve daha geniş en boy oranına sahip bir dahili ekrana sahip, bu da daha çok yatay bir tableti andırıyor. Umarız Google burada OPPO’nun kitabından bir parça alır ve bize tutması daha rahat ve kullanımı daha sezgisel bir cihaz verir.

Yeni yazılım deneyimleri

Serin faktörün yanı sıra, katlanabilir bir telefon almanın en iyi nedenlerinden biri, geleneksel donanımda bulunmayan yeni yazılım deneyimleridir. Bu, Samsung’un biraz başarılı bir şekilde odaklandığı bir şey. Galaxy Z Flip telefonlardaki FlexCam, selfie çekmek için geçici bir tripod gibi telefonu L şeklinde bir yüzeye koymanıza olanak tanır. Benzer şekilde, Galaxy Z Fold ile ekranın üst yarısında video veya toplantı izlerken alt kısımda not alabilirsiniz. Pixel Fold’un başarılı olması için Google’ın, gelişmiş çoklu görev özelliklerinin ve iyi optimize edilmiş geniş ekran uygulamalarının ötesine geçen yeni yazılım deneyimleri sunması gerekiyor; bunlar, bu cihazdan beklenen minimum özellikler.

Stylus desteği

S Pen ve not defteri ile Galaxy Z Fold 4

Ryan Whitwam / Android Otoritesi

Önceki noktanın bir uzantısı – kalem desteği, Samsung’un katlanabilirlerini en başından ayıran bir şeydir. OPPO bunu birinci nesil katlanabilir modeline dahil edemedi ancak Find N2 ile düzeltti. Google, kullanıcıların Pixel Fold’dan ve not defteri potansiyelinden en iyi şekilde yararlanabilmesi için davayı takip edip ekran kalemi girişini desteklese iyi eder.

Uygun bir fiyat etiketi

Tamam, muhtemelen ucuz olma ihtimalinin düşük olduğunu biliyoruz, ancak bu şeyi 1.500 dolardan fazla bir fiyata başlatın ve muhtemelen DOA’dır. Google, neredeyse bir Samsung eşdeğeri kadar maliyet olmadan iyi bir özellik seti ve harika kameralarla tatlı bir noktaya ulaşabilirse, bir şansı olacaktır. Önümüzdeki birkaç yıl, katlanır telefonlar için çok önemli olabilir. Gerçekten ana akıma ulaşacaklarsa, fiyatın doğru olması gerekir. Ve doğru derken, yakacak parası olan teknoloji meraklıları dışındaki insanların dahil olabilmesi için makul fiyatlı demek istiyorum.

Pixel Fold’da en çok ne görmek istersiniz?

209 oy


Çıkış tarihi, özellikler, söylentiler, fiyat, şu ana kadar bildiğimiz her şey

Teknory