Ekran altı arka (?) kameralı bir telefon için yeni patent ipuçları

TL;DR Xiaomi, oldukça tuhaf bir akıllı telefon tasarımı için patent aldı. Tasarım, telefonun hem önüne hem de arkasına yerleştirilmiş ekran altı kameraları görüyor. Bu tasarımın ticari bir sürüm görmeyeceğini tahmin ediyoruz. Xiaomi, 2019’da talihsiz Mi Mix Alpha’yı tanıttı ve cihazın arkasını saran ekrana sahip bir akıllı telefon gösterdi (yukarıda görülüyor). Bu telefon nihayetinde iptal edilmiş […]

Ekran altı arka (?) kameralı bir telefon için yeni patent ipuçları

TL;DR

  • Xiaomi, oldukça tuhaf bir akıllı telefon tasarımı için patent aldı.
  • Tasarım, telefonun hem önüne hem de arkasına yerleştirilmiş ekran altı kameraları görüyor.
  • Bu tasarımın ticari bir sürüm görmeyeceğini tahmin ediyoruz.

Xiaomi, 2019’da talihsiz Mi Mix Alpha’yı tanıttı ve cihazın arkasını saran ekrana sahip bir akıllı telefon gösterdi (yukarıda görülüyor). Bu telefon nihayetinde iptal edilmiş olabilir, ancak yeni alınan bir patent, Xiaomi’nin daha iddialı bir tasarım düşündüğünü gösterdi.

ITHome Xiaomi’ye Çin’in ulusal fikri mülkiyet kurumu tarafından hem ön hem de arkada ekran altı kameralara sahip bir akıllı telefon için patent verildiği bildirildi.

Ekran altı arka kameralı Xiaomi Mix patenti ITHome 2

Satış noktası tarafından yayınlanan resimler (yukarıda ve aşağıda görülüyor), gerçekten de Mix Alpha’ya çok benzeyen, arka tarafı saran bir ekrana sahip bir telefonu gösteriyor. Arka kapağın ortasından aşağı doğru uzanan dikey bir şerit var ve bunun tam 360 derecelik bir ekran olmasını engelliyor. Telefonun ön tarafında bir, arkasında ise üç adet yer alan ekran altı kameraların konumlarını da görebiliyoruz.

Ekran altı arka kameralı Xiaomi Mix patenti ITHome 1

2021’in Mix Mix 4’ü bu özelliği paketlediğinden, bu, ekran altı kameralı bir Xiaomi telefonunu ilk kez görmeyeceğiz. Bununla birlikte, arka kameraların da ekran altı muamelesine maruz kaldığını ilk kez görüyoruz.

Ekran altı özçekim kameraları, bütçeye uygun akıllı telefonların bile gerisinde kalıyor çünkü bu kameralarla çekilen özçekimler bulanıklık, zayıf düşük ışık performansı ve garip eserler gösteriyor. Bu nedenle, ekran altı arka kameralara sahip herhangi bir ticari telefonun benzer şekilde düşük görüntü kalitesi sunmasını bekleriz.

Ekran altı selfie kamerası olan telefonları denediniz mi?

2 oy

Patentteki tasarımda arkadan aşağı inen dev bir arka şerit varken Xiaomi’nin bu yaklaşımı neden düşündüğünü de merak ediyoruz. Elbette şirket bunun yerine arka kameraları buraya yerleştirebilir mi? Tüm kameralar için delikli kesikler bile daha iyi görüntü kalitesi sağlar. Ayrıca, bu zaten sadece bir patent, dolayısıyla buradaki genel tasarım nihai ürünü temsil etmeyebilir.

Aslında, şirketlerin her türlü çılgınca şey için patent başvurusunda bulunduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle, gelecekte ekran altı arka kameralara sahip bir Xiaomi telefonu göreceğimizin garantisi yok.

Ekran altı arka (?) kameralı bir telefon için yeni patent ipuçları

Teknory