Elon Musk muhabirleri çürütmeye çalışıyor, ancak Twitter’ın kendi verileri onun yanıldığını kanıtlıyor

Elon Musk’ın en büyük düşmanı kendi web sitesi olabilir. Cuma günü, Twitter’ın sahibi Elon Musk zorlamaya başladı geri(Yeni bir sekmede açılır) aykırı raporlar şirketin, geçen hafta Musk’ın kendi tweet’lerini özellikle artırmak için platformun algoritmasını değiştirdiğini söyledi. Tweet silinmiş olabilir (yeni bir sekmede açılır) (Yeni bir sekmede açılır) Musk, “Birkaç büyük medya kaynağı, Tweetlerimin bu hafta […]

Elon Musk muhabirleri çürütmeye çalışıyor, ancak Twitter’ın kendi verileri onun yanıldığını kanıtlıyor

Elon Musk’ın en büyük düşmanı kendi web sitesi olabilir.

Cuma günü, Twitter’ın sahibi Elon Musk zorlamaya başladı geri(Yeni bir sekmede açılır) aykırı raporlar şirketin, geçen hafta Musk’ın kendi tweet’lerini özellikle artırmak için platformun algoritmasını değiştirdiğini söyledi.

Musk, “Birkaç büyük medya kaynağı, Tweetlerimin bu hafta başlarında normal seviyelerin üzerine çıktığını yanlış bir şekilde bildirdi.” “Son 6 aydaki Tweet beğenilerime ve görüntülemelerime, özellikle de takipçi oranıma ilişkin bir inceleme, bunun yanlış olduğunu gösteriyor.”

Musk ayrıca, “yanıtların birincil Tweet’lerle aynı öneme sahip olmasına kısa bir süre neden olan bir hata olduğunu, ancak bunun şimdi düzeltildiğini” açıkladı. O sırada Musk yaptı kabullenmek(Yeni bir sekmede açılır) “algoritma” ile ilgili bir sorun.

Bununla birlikte, Musk’ın iddiaları, Twitter’ın algoritma değişiklikleri için bildirilen zaman çizelgesiyle aynı hizada olan Musk’ın tweet’lerindeki gösterimlerde büyük bir artış olduğunu gösteren Twitter’ın kendi verileri tarafından çürütülmektedir.

Queensland teknoloji Üniversitesi araştırmacısı Timothy Graham analiz edildi(Yeni bir sekmede açılır) doğrudan Twitter’ın resmi API’sinden alınan veriler ve kurmak(Yeni bir sekmede açılır) Super Bowl’dan sonraki gün olan 13 Şubat’ta, bildirilen algoritma değişikliklerinin yapılmasından kısa bir süre sonra Musk’ın tweet’lerinin izlenimlerinin yüzde 737 arttığını. Takip eden günlerde, Musk’ın tweet’inin bir algoritma sorununu kabul etmesinden çok sonra, Musk’ın tweet’lerinin günlük izlenimleri neredeyse üç katına çıktı.

Musk, “son 6 aydaki Tweet beğenileri ve görüntülemeleri”nin “incelemesi” dediği şeyi tweetleyerek hikayenin kendi versiyonunu destekledi. Bu incelemenin kanıtı olarak, bir ekran görüntüsü(Yeni bir sekmede açılır) 311 milyon gösterimden biri – Coca-Cola’daki kokaini geri koymakla ilgili olan – tweet’lerinden biri geçen yılın Nisan ayında aldı ve sonraki tweet’lerinin hiçbirinin henüz bu sayıya “yaklaşmadığını” kaydetti. Ancak, 1.000’den az takipçisi olan kullanıcıların bireysel tweet’lerinin rutin olarak viral hale geldiği ve milyonlarca kez izlendiği belirtilmelidir.

Gibi platform oyunu(Yeni bir sekmede açılır) İlk bildirildiğine göre Twitter mühendisleri, Musk’ın tweet’lerinden birinin ve Başkan Joe Biden’ın benzer bir gönderisinin performans göstermemesinin ardından Pazar günü Super Bowl’dan kısa bir süre sonra web sitesinde değişiklikler yapmakla görevlendirildi. Ertesi öğleden sonra, Twitter’da “Musk’un tweet’lerini yapay olarak 1.000 kat artıran” bir “düzeltme” yayınlandı.

Twitter’ın algoritmasındaki değişiklik o kadar açıktı ki, kullanıcılar şikayet beslemelerinin Musk’ın tweet’leriyle doldurulduğunu.

Ne olursa olsun, Musk iddia etmek(Yeni bir sekmede açılır) Platformer raporunun “sahte” olduğunu ve satış noktasının kaynağının “aylardır ücretli izinli olan, Google’da bir işi çoktan kabul etmiş ve çıkarken kuyuyu zehirleme ihtiyacı hisseden hoşnutsuz bir çalışan” olduğunu söyledi. Musk daha sonra Twitter’ın bu kişiye karşı yasal işlem başlatacağını iddia etti.

Platformer Casey Newton cevap verdi(Yeni bir sekmede açılır) Musk’ın iddialarının yanlış olduğunu ve satış noktasının hikayesinin arkasında durduğunu söyledi.

Bu, Twitter’ın kendi verilerinin bu hafta Musk veya savunucularından gelen iddiaları çürüttüğü ilk sefer değil.

Perşembe günü, Musk hayranları yanlış bir şekilde bir Mashable hikaye Tesla’nın Twitter Blue aboneliğinden çıkması yanlıştı. Mashable’ın tweet’ine, Tesla’nın altın onay işaretiyle ticari olarak doğrulandığı için, başlangıçta bir Twitter Blue abonesi olamayacağı konusunda ısrar eden hikayeye bağlanan bir Topluluk Notu eklendi.

Misk sinyal verdi(Yeni bir sekmede açılır) Twitter’ın Topluluk Notlarının bu kullanımına bir tweet’te verdiği destek.

Bununla birlikte, resmi API’sinden alınan Twitter’ın kendi verileri, Tesla’nın gerçekten de geçen hafta Twitter Blue aboneliğinden çıktığını gösterdi. Ayrıca, veriler tedarik edilen(Yeni bir sekmede açılır) altın onay işaretlerine sahip işletme tarafından doğrulanmış hesap örnekleri Ayrıca(Yeni bir sekmede açılır) Twitter Blue’ya abone olunması, Tesla’nın Twitter Blue üyeliğinin mümkün olmadığı iddiasını çürüttü.

Topluluk Notu daha sonra Twitter Blue hikayesine bağlanan Mashable tweet’inden kaldırıldı.

Teknory