Elveda Intel Core i5, i7, vb. İşte yeni isimlerin anlamı!

TL;DR Intel, işlemcilerinin marka yapısını değiştiriyor. Bu isim değişikliği, hem ana akım hem de gelişmiş çip hatlarını etkileyecektir. Intel’in Evo sertifikalı ve profesyonel sistemleri de yeniden markalanıyor. Çeşitli katmanlar arasında, Intel Core çip adları bazıları için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ancak Intel, markasını ortalama bir tüketici için biraz daha net hale getirmeye yardımcı olacak bir […]

Elveda Intel Core i5, i7, vb. İşte yeni isimlerin anlamı!

TL;DR

  • Intel, işlemcilerinin marka yapısını değiştiriyor.
  • Bu isim değişikliği, hem ana akım hem de gelişmiş çip hatlarını etkileyecektir.
  • Intel’in Evo sertifikalı ve profesyonel sistemleri de yeniden markalanıyor.

Çeşitli katmanlar arasında, Intel Core çip adları bazıları için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ancak Intel, markasını ortalama bir tüketici için biraz daha net hale getirmeye yardımcı olacak bir değişiklik yapmak üzere.

2006 yılında Intel, Intel Core 2 Duo ile Intel Core işlemcilerini dünyaya tanıttı. Sonunda, bu marka, i3, i5, i7 ve i9’u içeren birden çok katmana ayrıldı. Hatta Intel, 2010 yılında X serisinin oluşturulmasıyla bu yongaların daha gelişmiş bir sürümünü piyasaya sürmeye başladı.

Şimdi Intel, yaklaşmakta olan Meteor Lake yongalarından başlayarak bu markayı değiştiriyor. İleriye dönük olarak Intel, ana akım işlemcilerinden “i” harfini kaldırdığını söylüyor, bu da katmanların bunun yerine 3, 5, 7 ve 9’a gideceği anlamına geliyor. En gelişmiş işlemcilerine gelince, X serisi adı değiştiriliyor Ultra ile. Örneğin, Intel Core i7 artık Intel Core 7 olacak ve Intel Core i7 X serisi Intel Core 7 Ultra olacak.

Bu işlemciler, marka değişikliğine giden tek ürünler değil. Intel ayrıca Evo sertifikalı sistemlerinin artık Intel Evo Sürümü olarak adlandırılacağını da belirtiyor. Aynı zamanda, ticari sistemleri Intel vPro Enterprise veya vPro Essentials unvanını alacak.

Markalama yapısındaki bu değişiklik, şirketin Intel Core hattının ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana yaptığı ilk değişiklik. Bu yılın başlarında, Intel’in dizüstü bilgisayarlar için üretilmiş 24 çekirdekli bir işlemci üzerinde de çalıştığı ortaya çıkmıştı. Bu, bu tür bir yapılandırmayı destekleyen ilk dizüstü bilgisayar CPU’su olacaktır.

Elveda Intel Core i5, i7, vb. İşte yeni isimlerin anlamı!

Teknory