ChatGPT’nin doğum gününde OpenAI, Sam Altman’ı CEO olarak tekrar karşılıyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR ChatGPT, 30 Kasım 2022’de piyasaya sürülmesiyle bugün bir yaşını dolduruyor. OpenAI, ilk doğum gününün arifesinde, Sam Altman’ın CEO olarak geri döndüğünü resmen duyurdu ve haftalardır süren dramayı sona erdirdi. Microsoft ayrıca OpenAI’nin Yönetim Kurulu’nda oy hakkı olmayan bir gözlemci pozisyonu da alıyor. ChatGPT, tam olarak bir yıl önce 30 […]

ChatGPT’nin doğum gününde OpenAI, Sam Altman’ı CEO olarak tekrar karşılıyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • ChatGPT, 30 Kasım 2022’de piyasaya sürülmesiyle bugün bir yaşını dolduruyor.
  • OpenAI, ilk doğum gününün arifesinde, Sam Altman’ın CEO olarak geri döndüğünü resmen duyurdu ve haftalardır süren dramayı sona erdirdi.
  • Microsoft ayrıca OpenAI’nin Yönetim Kurulu’nda oy hakkı olmayan bir gözlemci pozisyonu da alıyor.

ChatGPT, tam olarak bir yıl önce 30 Kasım 2022’de piyasaya sürüldü ve internetin temellerinden bazılarını değiştirdi. İnternette rastgele arama yapmak artık en iyi cevabı bulmak için onlarca web sitesini ziyaret etmeyi gerektirmiyor. Bunun yerine, en iyi yanıt artık tam olarak ihtiyacınız olan biçimde size sunuluyor. ChatGPT’nin ilk doğum gününün arifesinde OpenAI, Sam Altman’ın CEO olarak geri döndüğünü resmen duyurarak ve yeni bir Yönetim Kurulu atayarak son dönemdeki dramlarının bir kısmını geride bırakıyor.

Aracılığıyla resmi blogOpenAI, Sam Altman ve Greg Brockman’ın OpenAI ekibine geri dönüşlerini duyuran mesajlar paylaştı. Mektuplar, Sam Altman’ın dönüşüne ilişkin önceki duyuruyu büyük ölçüde yineliyor, çünkü anlaşma artık prensipte bir anlaşmanın ötesinde resmi bir anlaşmaya doğru ilerledi. Bu nihayet OpenAI liderlik dramasının çoğuna son veriyor.

OpenAI’nin kurucu ortağı Sam Altman, bu ayın başlarında OpenAI Yönetim Kurulu tarafından haksız yere kovuldu. Kurul daha sonra OpenAI’nin Baş teknoloji Sorumlusu Mira Murati’yi geçici CEO olarak atadı ve onun yerine Twitch eski CEO’su Emmett Shear’ı getirdi. Shear’ın geçici CEO olarak görev süresi, Sam Altman’ın CEO olarak geri dönmesine yol açtığından, sadece iki gün gibi uzun bir süre boyunca Murati’ninki kadar sürdü.

Murtai, Altman yönetiminde CTO görevine geri dönecek. Altman’ın kovulmasının hemen ardından istifasını açıklayan OpenAI eski Başkanı Greg Brockman da şirkete geri dönüyor. Altman, Brockman ile olan çalışma ilişkisini “bu şirketi yöneten ortaklar” olarak tanımlıyor ve OpenAI yakında aynısını yansıtan bir organizasyon şemasına sahip olacak.

Bu arada OpenAI için yeni bir Yönetim Kurulu seçildi. Başkanlığını Bret Taylor’ın yanı sıra Larry Summers ve Adam D’Angelo üstlenecek.

Altman’ın CEO’luk görevinden alınmasına yönelik darbeye öncülük ettiğine yaygın olarak inanılan Ilya Sutskever, yönetim kurulunda görev yapmayacak ancak şirket, onun OpenAI’deki çalışmalarına nasıl devam edebileceğini tartışıyor. Daha önce OpenAI’nin Baş Bilim Adamıydı.

Altman, OpenAI’nin sonraki adımlarını vurguluyor. Şirket, araştırma planında ilerleyecek ve tam kapsamlı güvenlik çalışmalarına daha fazla yatırım yapacak. Ayrıca ürünlerini geliştirmeye ve müşterilere dağıtmaya devam edecek. Ve son olarak kurul, yönetim yapısını iyileştirmek için yeni üyeler almaya çalışacak ve son olayların bağımsız bir şekilde incelenmesini denetleyecek.

Değişikliklerin bir parçası olarak Microsoft, OpenAI’nin yönetim kurulunda oy hakkı olmayan bir gözlemci pozisyonunu da alacak. Microsoft’un seçilen yetkilisi yönetim kurulu toplantılarına katılabilecek ancak herhangi bir oy hakkına sahip olmayacak.

ChatGPT’nin doğum gününde OpenAI, Sam Altman’ı CEO olarak tekrar karşılıyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow