Endişelenmeyin, sızan M2 Max Geekbench puanları tam olarak beklediğimiz gibi

M2 Max işlemci için sızdırılan ilk CPU kıyaslama puanı çıktı ve görünüşe göre… iyi. Aslında tamamen makul. M1’den M2’ye performans sıçramasına bakacak ve aynısını M1 Max’e göre uygulayacak olsaydınız, basketbol sahasında olurdunuz. İlk yazan Twitter’da @VNchocoTaco, bir “Mac14,6” ürünü için iddia edilen Geekbench 5 puanları (bu tür adlandırma yayınlanmamış donanımlarda yaygındır), tek çekirdek için 1.853 […]

Endişelenmeyin, sızan M2 Max Geekbench puanları tam olarak beklediğimiz gibi

M2 Max işlemci için sızdırılan ilk CPU kıyaslama puanı çıktı ve görünüşe göre… iyi. Aslında tamamen makul. M1’den M2’ye performans sıçramasına bakacak ve aynısını M1 Max’e göre uygulayacak olsaydınız, basketbol sahasında olurdunuz.

İlk yazan Twitter’da @VNchocoTaco, bir “Mac14,6” ürünü için iddia edilen Geekbench 5 puanları (bu tür adlandırma yayınlanmamış donanımlarda yaygındır), tek çekirdek için 1.853 ve çok çekirdek için 13.855’tir. Bu, Geekbench 5 veritabanındaki M1 Max ile bir MacBook Pro için sırasıyla yaklaşık 1.746 ve 12.154 puanla karşılaştırılır.

M2 Max’in söylentilere göre Geekbench 5 puanları, çizginin çok dışında görünmüyor.

Geekbench

Başka bir deyişle, M2 Max, tek çekirdekte yaklaşık yüzde 7 ve çok çekirdekli CPU performansında yüzde 14 daha hızlı görünüyor. M1 ve M2 arasındaki fark biraz daha geniş… hangi M1 tabanlı ürüne baktığınıza bağlı olarak genellikle tek çekirdekli için yaklaşık yüzde 8-9 ve çok çekirdekli için yüzde 16-18 civarında.

Apple, en iyi performansı sunmak için aygıt yazılımını, sürücüleri ve soğutmayı değiştirmeye devam ettiğinden, bunun gibi ilk puanlar genellikle nihai ürünün hızına tam olarak ulaşamıyor.

Kıyaslama sonuçları, M1 Max’te bulunan maksimum 64 GB RAM miktarına göre yüzde 50 artışla 96 GB RAM gösteriyor. Yine, çılgın bir sayı değil, özellikle Apple daha geniş bir bellek veriyoluna geçerek daha fazla bellek bant genişliği sağlamayı hedefliyorsa (M1 Max zaten LPDDR5 kullanıyor).

Burada bir sürpriz varsa, o da iddia edilen 12 işlemcili çekirdekler. M1 ve M2, aynı 8 işlemci çekirdeği düzenlemesine sahiptir (dört yüksek performans ve dört yüksek verimlilik). M1 Max 10 çekirdeğe sahiptir (sekiz yüksek performans ve iki yüksek verimlilik) ve M2 Max’in de aynı düzenlemeye sahip olmasını bekleriz. Apple, M1’deki çekirdek sayısını artırdı, ancak yalnızca grafik tarafında. CPU hala aynı sekiz çekirdeğe sahiptir (dört yüksek performans, dört yüksek verimlilik). Yani fazladan iki CPU çekirdeği bir değişikliği temsil eder.

Ancak 12’ye geçiş, iki ek yüksek performanslı çekirdek veya daha büyük olasılıkla dört yüksek verimli çekirdeğe bağlı kalmak anlamına gelir. 14.000’in altındaki çoklu çekirdek puanı, iki ek çekirdek varsa biraz hayal kırıklığı yaratıyor, ancak yine de, erken sızdırılan karşılaştırmalı değerlendirmelerin nihai, tamamen optimize edilmiş ürünlerden daha düşük gelmesi alışılmadık bir durum değil.

çok daha fazlası gelecek

Bu doğru olsa bile, bize M2 Max hakkında pek bir şey söylemiyor. Ne de olsa işlemci kazanımları, M2 ile ilgili en az ilginç olan şeydi. GPU performansındaki, bant genişliğindeki artıştı ve video işleme daha büyük bir anlaşmaydı. Apple’ın M2 Pro, Max ve Ultra ile bu alanlarda ne yapmayı planladığını veya Neural Engine’de büyük bir destek gibi herhangi bir sürprizi olup olmadığını bilmiyoruz.

Ve elbette, bu Geekbench puanı, Apple’ın gelecekteki Macbook Pro dizüstü bilgisayarları için kritik alanlar olan güç verimliliği ve pil ömrü hakkında hiçbir şey söylemiyor. Aslında, bu hafta çıkan bir söylenti, bunların iyileştirilmesi gereken iki temel alan olduğunu ileri sürdü.

Dolayısıyla, sızan bu kıyaslamanın muhtemelen doğru olduğunu ve doğru değilse de makul bir tahmin olduğunu düşünsek de, bunun M2 Max’ten ve içinde bulunacağı ürünlerden ne beklenmesi gerektiğine dair çok eksik bir resim olduğunu size hatırlatırız.

Teknory