Etkilemekten Hiç Vazgeçmeyen Elektronik Harp Uçağı

Prowler’ın hikayesi, bir elektronik taarruz uçağı olarak değeriyle başlar. ABD’ye göre uçak, Vietnam Savaşı’nın başlarında tanıtıldı ve sonunda ABD ordusunun “en önde gelen elektronik saldırı platformu” haline geldi. Ulusal Deniz Havacılığı Müzesi. Bu uçak, ABD ordusunun cephaneliğinde amaca yönelik ilk elektronik harp sistemi olarak görev yaptı. Prowler, geçici bir boşluk sağlayabilecek mevcut teknolojinin yeniden yapılandırılması […]

Etkilemekten Hiç Vazgeçmeyen Elektronik Harp Uçağı

Prowler’ın hikayesi, bir elektronik taarruz uçağı olarak değeriyle başlar. ABD’ye göre uçak, Vietnam Savaşı’nın başlarında tanıtıldı ve sonunda ABD ordusunun “en önde gelen elektronik saldırı platformu” haline geldi. Ulusal Deniz Havacılığı Müzesi.

Bu uçak, ABD ordusunun cephaneliğinde amaca yönelik ilk elektronik harp sistemi olarak görev yaptı. Prowler, geçici bir boşluk sağlayabilecek mevcut teknolojinin yeniden yapılandırılması olarak gelmek yerine, bu görevi hassas ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek için karmaşık bir şekilde inşa edildi. Aktif hizmette olan bir Prowler, 30’dan fazla bireysel algılama anteni tarafından desteklenen dört adede kadar AGM-88 HARM füzesi ve beş adede kadar ALQ-99F sinyal bozucu bölme ile silahlanmış olabilirdi. HARM füzeleri, düşman radar sistemleri üzerinde patlayan ve etkili bir savunma yapma yeteneğini yok eden radyasyon önleyici silahlardır. Tamamen elektronik silahlara gelince, karıştırma bölmeleri düşman iletişim ekipmanlarını, radar sistemlerini ve diğer gemileri tanımlamak için kullanılır. Prowler’ın mürettebatı daha sonra ekipmanı, düşman savaşçılarını havadaki ve başka yerlerdeki Amerikan operasyonlarına ayak uyduramaz hale getirmek için algılama yeteneklerini, iletişim kanallarını ve rehberlik sistemlerini devre dışı bırakmak için kullanacaktı.

Daha yeni iyileştirmeler arasında kokpitin bilgi okumasının yenilenmesi, gelişmiş düşman karıştırma yetenekleri ve daha da fazla düşman tanımlama yeteneği için güçlendirilmiş bir tehdit algılama platformu yer alıyor. Prowler sistemi, iki Pratt & Whitney J52-P-408 turbojet üzerinde çalışıyor ve uçağın 2.400 millik bir menzilde saatte 610 millik maksimum hıza ve 38.000 fit irtifa tavanına ulaşmasını sağlıyor.

Teknory