Yörüngede Toplam 10 Yıl Geçiren Gizli Uzay Uçağı

X-37, 1999 yılında bir NASA programı olarak başladıysa da bu şekilde çok uzun süre kalmadı. 2004 yılında program, “Yaklaşma ve İniş Test Aracı (ALTV) ve bir Yörünge Aracı”nı kullanabilmek için Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’na (DARPA) devredildi. uzay.com. İlki 2006’da tamamlandı ve X-37’yi çevreleyen faaliyetler sınıflandırılırken. ABD Hava Kuvvetleri daha sonra DARPA’nın X-37A’sına benzer bir […]

Yörüngede Toplam 10 Yıl Geçiren Gizli Uzay Uçağı

X-37, 1999 yılında bir NASA programı olarak başladıysa da bu şekilde çok uzun süre kalmadı. 2004 yılında program, “Yaklaşma ve İniş Test Aracı (ALTV) ve bir Yörünge Aracı”nı kullanabilmek için Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’na (DARPA) devredildi. uzay.com. İlki 2006’da tamamlandı ve X-37’yi çevreleyen faaliyetler sınıflandırılırken. ABD Hava Kuvvetleri daha sonra DARPA’nın X-37A’sına benzer bir uzay uçağı olan X-37B’yi geliştirdi ve bazı belirsiz tasarım değişiklikleri yaptı.

Boeing Space and Launch Kıdemli Başkan Yardımcısı Jim Chilton, “X-37B’nin 2010’daki ilk lansmanından bu yana, rekorları alt üst etti ve ulusumuza yeni uzay teknolojilerini hızla test etme ve entegre etme konusunda rakipsiz bir yetenek sağladı.” bir basın açıklamasında söyledi.

2019’da ABD Uzay Kuvvetleri, hâlâ bir Hava Kuvvetleri varlığı olmasına rağmen X-37B’nin fırlatılması, çalıştırılması ve indirilmesi sorumluluğunu üstlendi.

İki X-37B uzay uçağı, en sonuncusu Kasım 2022’ye inmeden önce 908 gün boyunca yörüngede kalmak üzere, giderek daha uzun süreli 6 görevi tamamladı. canlı bilim, bu misyonlar yörüngede yaklaşık 10 yıllık bir zaman harcadı ve yaklaşık 1,3 milyar mil yol kat etti. Bazı yerleşik bilimsel deneyler ortaya çıkmış olsa da, X-37B’nin etkinliklerinin çoğu bir sır olarak kalıyor. Ancak bir konuda hiç şüphe yok: Bu uzay uçağı şimdiden yarının teknolojilerini kullanıyor.

Teknory