Facebook Filtreleme Yorumları Nasıl Durdurulur

Facebook, özgün konuşmaları iyileştirmek için gönderilerdeki yorumları otomatik olarak filtreleyen algoritmalar geliştirdi. Bu işlev, yorum sıralaması adı verilen daha geniş bir çerçevenin parçasıdır. Facebook, yorumları filtrelemenin spam ve “haydut” kullanıcılardan gelen istenmeyen yanıtları ayıkladığını savunuyor. Bununla birlikte, bazıları bunu değerli yorumları bastırma girişimi olarak görüyor ve neyin önemli neyin önemsiz olduğuna karar veren bazı rastgele […]

Facebook Filtreleme Yorumları Nasıl Durdurulur

Facebook, özgün konuşmaları iyileştirmek için gönderilerdeki yorumları otomatik olarak filtreleyen algoritmalar geliştirdi. Bu işlev, yorum sıralaması adı verilen daha geniş bir çerçevenin parçasıdır.

Facebook, yorumları filtrelemenin spam ve “haydut” kullanıcılardan gelen istenmeyen yanıtları ayıkladığını savunuyor. Bununla birlikte, bazıları bunu değerli yorumları bastırma girişimi olarak görüyor ve neyin önemli neyin önemsiz olduğuna karar veren bazı rastgele algoritmalar olmadan tüm yorumları kronolojik sırayla görmeyi tercih ediyorlar.

Facebook’un kişisel profiliniz, işletme sayfanız veya favori grubunuzdaki yorumları filtrelemesini durdurmak istiyorsanız, bunu sadece birkaç adımda yapabilirsiniz. Bu makale, Facebook sayfanızdaki filtre yorum bölümlerini nasıl değiştireceğinizi gösterecektir.

Facebook’un Yorumları Filtrelemesini Durdurabilir misiniz?

Sayfa Yöneticisi veya Moderatörüyseniz, yorumları filtrelemeyi durdurmak için sayfanın ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ancak değilseniz, her gönderideki filtre ayarlarını manuel olarak değiştirmeniz gerekir. Kişisel profillere gelince, tüm gönderiler için filtreleme seçeneğini kapatmak için ayarlara gidebilirsiniz.

Sistem, arka planda çalışan karmaşık algoritmalara sahip olsa da, Facebook yorumları şu parametreleri kullanarak filtreler:

 • En yüksek etkileşim oranına sahip yorumlar ilk önce görünür.
 • Bir gönderiyle ilgisi olmayan yanıtlar daha da geriye itilir.
 • Rahatsız edici yorumlar ya geri itilir ya da platformdan silinir.

Yorum sıralamasını kullanmak zorunda değilsiniz. Ne kadar tartışmalı olursa olsun, onu kapatabilir ve yorumların tam, seyreltilmemiş listesini görüntüleyebilirsiniz. Bazı yanıtları/yorumları gizlemeye devam edecek küfür veya anahtar kelime filtreleriniz olabileceğini unutmayın.

Nasıl yapabileceğinizi görelim.

Facebook’un bir Facebook Sayfasındaki Yorumları Filtrelemesini Durdurma

Bir Facebook sayfasının Yöneticisi olduğunuzu varsayalım. Facebook profil filtreleme için, makalenin ilerisindeki içeriğe bakın. Yorum filtreleme, daha düzenli bir sayfa oluşturmanıza, spam gönderenlerden kaçınmanıza ve işinize ve müşterilerinize değer katan anlamlı etkileşime öncelik vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca kitlenizin dikkatini dağıtabilecek hoş olmayan veya olumsuz görüşleri ortadan kaldırarak markanızın güvenilirliğini koruyabilir.

Ancak yorum filtreleme, ürününüzü veya hizmetinizi iyileştirme arayışınızı da engelleyebilir. Müşterilerinizi her zaman dinleme ve isteklerine göre hareket etme sözünüzü istemeden yerine getirmemenize neden olabilir.

Şans eseri, Facebook Sayfalarındaki filtrelenmiş yorumları sadece birkaç adımda kapatabilirsiniz.

Bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız:

 1. aç senin “Facebook Sayfası” ve tıklayın “Ayarlar” sol alt köşede.
 2. Tıklamak “Genel.”
 3. Aşağı kaydırın ve tıklayın “Düzenlemek” “Yorum Sıralaması”nın sağında.
 4. İşareti kaldır “Varsayılan olarak en alakalı yorumları görün” ve tıklayın “Değişiklikleri Kaydet.”

Facebook sayfanızı ziyaret eden ve gönderilerinizi görüntüleyen kişiler, filtrelenmiş bir görünüm yerine tüm yorumları görecektir. Tabii ki, bu seçeneği etkinleştirebilir ve Yorumların nasıl görüntüleneceğine diğer kullanıcıların karar vermesine izin verin. Bunu aşağıda biraz daha açıklayacağız.

Facebook mobil uygulamasını kullanıyorsanız, Facebook Sayfalarında yorum sıralamasını değiştirme seçeneğini görmezsiniz. Ancak, yapabilirsiniz küfür filtresini değiştirin ve anahtar kelimelerin engellemesini kaldırın. Yapmanız gerekenler:

 1. Sayfanıza gidin ve simgesine dokunun. “dişli simgesi” Ayarlar bölümünü açmak için sağ üst köşedeki
 2. Üzerine dokunun “Genel.”
 3. Aşağı kaydırın ve üzerine dokunun “İçerik Denetimi.”
 4. Kapamak “Küfür Filtresi.”
 5. “Sayfa Denetimi” altında, Facebook’un algoritmalarının gizlemesini istemediğiniz herhangi bir kelimeyi veya tümceciği silin ve ardından “Değişiklikleri Kaydet.”

Bu adımları uygulayarak, saldırgan olarak kabul edilebilecek bir dil kullananlar da dahil olmak üzere tüm kullanıcılar için sayfayı açmış olursunuz. Böyle bir taşınmanın iyi yanı, müşterilerinizin kullandığı kelimeler veya deyimler uygun olmasa bile işinizi geliştirebilecek kritik sorunları belirleyebilecek olmanızdır.

Facebook’un bir Facebook Profilindeki Yorumları Filtrelemesini Durdurma

Yorum filtreleme yalnızca Facebook sayfalarında kullanılmaz; ayrıca kişisel ve iş profilleri için etkinleştirilir. Takipçi çekmeyi ve hedef kitlenizi büyütmeyi başardıysanız, Facebook bazı yorumları küfürlü veya uygunsuz bir dille filtreleyebilir. Ayrıca, Facebook’un hepsini sırayla göstermek yerine hangi yorumların önce görüntüleneceğini seçtiği sıralanmış yorumlar da alırsınız.

Kişisel ve iş profillerinde Facebook yorum filtrelemeyi durdurmanın sonuçları vardır. Örneğin, bazı kullanıcılar seslerinin duyulmadığını fark ettiklerinde uzaklaşmaya karar verdikleri için markanızın büyümesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca bu ayar, Facebook duvarınızdaki kullanıcı katılım oranını etkileyerek, erişiminizi genişletme ve Facebook’un popüler gönderilerin görünürlüğünü otomatik olarak artıran algoritmalarından yararlanma şansınızı engelleyebilir.

Kişisel profiller için, yorum filtrelemeyi devre dışı bırakmak gönderinize hava katabilir, arkadaşlarınızın akışlarında bir sonrakine geçmesini sağlayabilir ve profil etkileşimini azaltabilir.

Yorum filtrelemeyi devre dışı bırakmanın olumsuz etkileri ne olursa olsun, yerleştirdiğiniz filtrelenmiş ifadeler dışındaki her şeyi görmenize olanak tanır.

Şans eseri, kişisel profillerde yorum filtrelemeyi kapatmak basittir.

Windows/Mac kullanan Facebook Profillerinde Yorum filtrelemeyi Kapatma

Windows veya Mac masaüstü kullanıyorsanız aşağıdakileri yapın:

 1. tıklayın “profil simgesi” sağ üst bölümde, ardından “Ayarlar ve Gizlilik” açılır menüden.
 2. Tıklamak “Ayarlar.”
 3. Seçme “Herkese açık gönderiler” soldaki “Ayarlar” menüsünde.
 4. Kapat “Yorum Sıralaması” ana bölümde.

Android/iOS kullanan Facebook Profillerinde Yorum filtrelemeyi Kapatma

Facebook’u bir Android telefonda/tablette veya iOS iPhone/iPad cihazında çalıştırıyorsanız aşağıdakileri yapın:

 1. Şuna dokunun: “hamburger simgesi” (üç yatay çizgi) sağ üst köşede.
 2. Üzerine dokunun “Ayarlar ve Gizlilik.”
 3. Üzerine dokunun “Ayarlar.”
 4. Seçme “Takipçiler ve Herkese Açık İçerik.”
 5. Dönüş “Yorum Sıralaması” kapalı.

Yorum sıralaması kapatıldığında, herkese açık gönderilerinize verilen tüm yanıtlar kronolojik olarak görüntülenecektir. Olası istenmeyen postalar da dahil olmak üzere tüm yorumlar görünür olacaktır.

Facebook’un Kullanıcı Olarak Yorumları Filtrelemesini Durdurma

Facebook’un favori Facebook sayfanız, popüler profiliniz veya grubunuzdaki yorumları sıralamasını veya filtrelemesini istemiyorsanız, bu kısıtlamaları yalnızca gönderi başına kaldırabilirsiniz. Başka bir deyişle, Akışınızda görünen her gönderide yorum filtrelemeyi devre dışı bırakmanız gerekir. Bu zaman alıcı olabilir, ancak bir gönderinin çektiği tüm yorumları görmenize ve etkileşim oranınızı daha iyi değerlendirmenize olanak tanır.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. İlgilenilen gönderiye gidin.
 2. Gönderinin aldığı yorum sayısını gösteren sekmeye tıklayın.
 3. Tıkla “aşağı ok” Gönderinin sağ alt kısmında, “Paylaş” düğmesinin hemen altında. Bu, otomatik olarak “En Alakalı” olarak ayarlanan yorum sıralaması açılır menüsünü açacaktır.
 4. Tıklamak “Tüm yorumlar.”

Ve bu kadar. Artık tüm yorumlar gönderinin altında kronolojik sırayla görüntülenecektir.

Bir mobil cihazda tüm yorumları sırayla görmeyi de seçebilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

 1. Facebook gönderisine gidin ve üzerine dokunun. “Yorumlar.”
 2. Şuna dokunun: “yıkılmak” yorumların üstünde.
 3. Seçme “Tüm yorumlar.”

Artık gönderiyle ilgili iyi ve kötü tüm yorumları göreceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook, diğer birçok sosyal medya sitesi gibi, alanı daha uyumlu hale getirmek için araçlar sunsa da, sayfanızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Facebook yorum filtreleme hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Küfür filtresini nasıl açarım veya kapatırım?

Sayfa Yöneticisi iseniz, rahatsız edici kelimeleri gizlemek gibi yönetici kararlar alabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

1. “Sayfa ayarlarını” açmak için yukarıdaki adımları izleyin ve “Genel”i tıklayın.

2. “Sayfa Denetimi”nin yanında, yorum bölümünüzde engellenecek kelimelerin bir listesini ekleyebilirsiniz. Bunları silmek istiyorsanız, “Tümünü Sil”i tıklayın.

3. Tüm küfürleri yasaklamak istiyorsanız, “Küfür Filtresi”nin yanındaki kutuyu işaretleyebilirsiniz. Filtreyi kaldırmak istiyorsanız kutunun işaretini kaldırın.

Erişiminizi Genişletin

Facebook, işletmenizin büyümesine yardımcı olabilecek güçlü bir sosyal medya platformudur. Yine de yorum filtreleme araçları, erişiminizi sınırlayabilir ve mutlu veya memnun görünmeseler bile markanıza ilgi gösteren her kullanıcıyla etkileşim kurmanızı engelleyebilir.

Facebook’ta popüler bir sayfa veya profil işletiyor musunuz? Facebook’un belirli yorumları filtreleme kararı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory