Facebook Marketplace ve Craigslist

Çevrimiçi olarak kullanılmış veya yeni ürünler satmaya veya satın almaya çalışıyorsanız, Facebook Marketplace of Craigslist’i kullanmayı düşünmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni, piyasadaki en popüler e-ticaret platformları arasında yer almalarıdır. Ancak iki platform arasında birçok fark bulunuyor. Ne olabileceğini merak ediyorsanız, bu makale cevapları sağlayacaktır. Facebook Marketplace ve Craigslist: Temel Farklar Hangisinin sizin için daha iyi bir […]

Facebook Marketplace ve Craigslist

Çevrimiçi olarak kullanılmış veya yeni ürünler satmaya veya satın almaya çalışıyorsanız, Facebook Marketplace of Craigslist’i kullanmayı düşünmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni, piyasadaki en popüler e-ticaret platformları arasında yer almalarıdır.

Ancak iki platform arasında birçok fark bulunuyor. Ne olabileceğini merak ediyorsanız, bu makale cevapları sağlayacaktır.

Facebook Marketplace ve Craigslist: Temel Farklar

Hangisinin sizin için daha iyi bir seçenek olduğunu bulmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken şeyler şunlardır.

Temel Bilgiler

Bunu biliyor muydun Craigslist hala kullanımda olan en eski web sitelerinden biri mi? 1995 yılında başlatılan, insanların yerel bölgelerinde iş, satılık ürün, çeşitli hizmetler sunmak ve bulmak için kullandıkları platform haline geldi.

Facebook Marketplace 2016 yılında hayata geçti. Lansmanından bu yana popülaritesi artıyor. Şu anda, önde gelen e-ticaret platformlarından biridir.

Listeleme Politikaları

Muhtemelen Facebook Marketplace ve Craigslist arasındaki en önemli fark listeleme politikalarında yatmaktadır. Bu politikalar, neleri satış için listelemenize izin verildiğini açıklar ve iki site arasında seçim yapmanıza yardımcı olur.

Facebook Marketplace yalnızca fiziksel şeyler almanıza veya satmanıza izin verir. Başka bir deyişle, hizmet satamaz veya kiralayamazsınız. Ayrıca, dijital ürünler de hayır-hayır. Elbette Facebook Marketplace’te satamayacağınız bazı “fiziksel şeyler” vardır. Hayvanlardan, alkolden, sağlık hizmetlerinden vb. bahsediyoruz.

Öte yandan, orada ne satabileceğiniz veya satın alabileceğiniz konusunda Craigslist’in daha az kısıtlaması vardır. Hem fiziksel hem de dijital ürünleri listelemenize ve hizmetlerinizi sunmanıza izin verilir.

Mobil Uyumluluk

Craigslist’in daha geniş bir listeleme politikası olsa da, resmi bir uygulaması yoktur. Bu nedenle, mobil tarayıcınız üzerinden reklam oluşturmak veya reklamlara göz atmak o kadar kolay değildir. Buna karşılık, Facebook uygulaması, çevrimiçi pazarında kolayca gezinmenizi veya reklam yayınlamanızı sağlar.

Genel Kullanım Kolaylığı

Varsayılan olarak Facebook Marketplace’te reklam oluşturmak daha basittir. Ürün kategorisine girmek, bazı fotoğraflar eklemek, kazanan bir başlık yazmak, hızlı bir açıklama bulmak ve fiyatınızı belirtmek dışında yapacak çok şey yok.

Son olarak, daha önce de belirtildiği gibi, Craigslist daha eski bir web sitesidir. Bu nedenle, kullanımı zor olabilir. UX söz konusu olduğunda, savaşı Facebook Marketplace kazanır.

İletişim

İşte Craigslist’i kullanmanın başka bir dezavantajı: alıcılar ve satıcılar e-posta yoluyla iletişim kurar. Tabii ki, Craigslist’e bir telefon numarası ekleyebilirsiniz. Ancak spam nedeniyle böyle bir şey yapmaktan kaçınmalısınız. Facebook Marketplace, kullanıcı iletişimini ve işlemlerini yürütmek için habercisini kullanır.

Hedef Kitleniz

Facebook Marketplace, Craigslist’ten daha fazla günlük kullanıcıya sahiptir. Facebook Marketplace’in bir milyardan fazla kullanıcısı var. Buna karşılık, Craigslist’in ABD’de yaklaşık altmış milyon kullanıcısı var.

Emniyet

Çeşitli dolandırıcılıklara karşı asla tamamen bağışık değilsiniz. Ancak, bazı Craigslist onlara karşı daha savunmasızdır. Örneğin, bu e-ticaret platformu tam bir anonimlik sağlar. Alıcılar hemen hemen her şeyi taklit edebilir (söz konusu ürün, adresleri vb.). Ayrıca, kişisel bilgilerle bir hesap oluşturma zorunluluğu yoktur.

Facebook Marketplace farklı bir hikaye. Her zaman kullanıcı profillerine daha yakından bakabilir, ne kadar süredir çevrimiçi olduklarını, önceki Facebook Marketplace etkinliklerini vb. kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, şüpheli bir şey olursa bunları bildirme seçeneğiniz de vardır.

Listeleme ücretleri

Facebook Marketplace, öğelerin listelenmesi için herhangi bir ücret talep etmez. Nihai satışlar için herhangi bir ücret de koymaz. Bu işlemlerin çoğu şahsen, nakit olarak yapılır. Bu nedenle, bir alıcı olarak tüm geliri kendinize saklayabileceksiniz.

Craigslist de ücretsizdir, ancak her zaman değil. Belirli listeleme kategorilerinin ücretleri vardır: arabalar (veya diğer araçlar), emlak, hizmetler, iş ilanları vb.

Satış Oranları

Birçok kullanıcı, Facebook Marketplace’te satış şansınızın Craigslist’te olduğundan daha yüksek olduğunu iddia ediyor. Kullanıcı tabanlarını düşündüğünüzde, bu varsayım yerinde görünüyor. Popüler bir deyişin dediği gibi: Craigslist’te insanlar arama yapar; Facebook Marketplace’te gezinirler.

Facebook Marketplace’te Nasıl Satış Yapılır?

İşte Facebook Marketplace’te reklam yayınlama ve tanıtmayla ilgili iki adım adım kılavuz.

Facebook Market Reklamı Nasıl Yayınlanır?

 1. Facebook hesabınıza giriş yapın.
 2. “Pazar Yeri” sekmesine gidin.
 3. “Sat”ı tıklayın.
 4. Bir kategori seçin. Bu, Facebook’un öğenizi tanıtmasına yardımcı olacaktır.
 5. Söz konusu öğenin resimlerini yükleyin.
 6. Başlık, fiyat ve diğer bilgileri ekleyin. Fiyat makul olmalı ve ürün açıklaması kısa ve eksiksiz olmalıdır.
 7. Gönderim ile yerel teslim alma (bırakma) karşılaştırması hakkında bazı ayrıntılar sağlayın.
 8. “Yayınla”ya tıklayarak öğeyi listeleyin. Ek olarak, öğeyi Facebook’ta takip ettiğiniz belirli gruplarda veya kanallarda listelemeyi seçebilirsiniz.

Facebook Marketplace Reklamı Nasıl Tanıtılır?

 1. “Pazar Yeri” bölümünde “Hesabınız” butonuna tıklayın.
 2. İstediğiniz öğeyi görüntülemek için “İlanlarınız” bölümünü bulun.
 3. “Listeyi Yükselt” düğmesine tıklayın.
 4. Bütçenizi ve önerilen kampanyayı seçin. İkincisini özelleştirebileceksiniz.
 5. Kitlenizi seçin (gönderi ile bir ürün listeliyorsanız).
 6. Ödeme yönteminizi doğrulayın.
 7. “Reklam Önizlemenize” bir göz atın ve “Ödeme Özetinizi” inceleyin.
 8. Yukarıdakilerin hepsini yaptıktan sonra, “Şimdi Tanıt” düğmesini tıklayın.

Craigslist’te Nasıl Satış Yapılır?

Craigslist’te ilanlarınızı nasıl satacağınız ve tanıtacağınızla ilgili bazı değerli bilgiler burada.

Bir Craigslist Listesi Nasıl Yayınlanır?

Daha ileri gitmeden önce şunu unutmayın: İlanı yalnızca bir kez gönderebilirsiniz. Birden çok kez gönderi paylaşmak, platformun politikasına aykırıdır.

 1. Web sitesini ziyaret edin ve konumunuzu seçin.
 2. “İlan Oluştur” düğmesini bulun ve tıklayın.
 3. İstediğiniz gönderi türünü seçin. Merak ediyorsanız, sahibinden satılık, özel bir birey olduğunuz anlamına gelir. Öte yandan, satıcı tarafından satışa sunulması, stokta birden fazla ürün olduğunu gösterir.
 4. Göndermeden önce, satmaya çalıştığınız ürünün yasaklı ürünler listesinde olmadığından emin olun. “Bilgileri Geri Çağır” bölümünü kontrol edin. Örneğin silah, cephane, alkol/tütün satamazsınız.
 5. Bir öğe kategorisi seçin. Birçok seçenek var, bu yüzden her şeyi dikkatle gözden geçirdiğinizden emin olun. Öğenize uygun seçeneği bulduğunuzda devam edebilirsiniz.
 6. Söz konusu öğenin/hizmetin bir açıklamasını bulun. Craigslist’te satış yapmaya çalışırken belirli bilgiler önemli olduğundan ayrıntılara girmekten korkmayın.
 7. Konumunuzu iki kez kontrol edin (son derece önemli).
 8. Öğenin birkaç fotoğrafını çekin. Bunlardan 24 tanesini (fotoğraf) yükleyebilirsiniz.

Craigslist Listenizi Nasıl Görünür Hale Getirirsiniz?

İşte ideal bir Craigslist reklamı oluşturmak için bazı ipuçları.

 • Hedef kitlenizi tanıyın Öğeyi göndermeden önce, ideal alıcısını hayal etmeniz gerekir. Bu, onlara hitap edecek bir reklam bulmanızda yardımcı olacaktır. Öncelikle insanların ilgisini çekecek bir başlık oluşturun. Kabartmak kullanmaktan kaçının ve başlığı büyük harfle yazın. Ayrıca, hem başlığın hem de öğe açıklamasının kulağa profesyonelce geldiğinden emin olun.
 • Küçük bir makyaj, reklamınıza herhangi bir zarar vermez Reklamınızın görünümünü iyileştirmek için resimleri ve çeşitli HTML seçeneklerini kullanmaktan çekinmeyin. Yazı tipi boyutunu, türünü ve rengini değiştirin ve küçük bir makyajın ne kadar uzun bir yol kat edebileceğini göreceksiniz. Ayrıca, işletmenizin logosunu ve diğer alakalı görselleri reklama eklemenizi öneririz. Bu, marka bilinirliğinizi ve şirket kimliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kurtarma için en kaliteli fotoğrafçılık Düşük kaliteli fotoğraflar gerçek bir hayır-hayırdır. Satmaya çalıştığınız ürünün durumu hakkında şüphe yaratırlar. Düşük kaliteli bir fotoğrafı olan (kullanılmış) bir bilgisayar reklamı hakkında ne düşündüğünüzü hayal edin. Önceki sahibinin ona pek iyi davranmadığını varsayarsınız.
 • Ayrıntılarda kısa olmayın – Sattığınız ürünün veya sunduğunuz hizmetin ayrıntılı bir açıklamasını yazın. Söz konusu öğe hakkında söylenebilecek hemen hemen her şeyi yazmaktan korkmayın. Her ayrıntı bir alıcı bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca açıklamanızda dürüst olmamaya çalışın.
 • Kaydınızı sosyal medyada paylaşın – Avantajınız için çeşitli sosyal medya profillerini kullanın. İlanınızı paylaşın ve daha geniş bir kitleye ulaşın. Ayrıca, arkadaşlarınızdan da aynısını yapmalarını isteyebilirsiniz.

Not: Yapay ışık yerine doğal ışığa güvenin. Ayrıca, arka planda hiçbir şey olmadığından emin olun.

Rekabete Dikkat Edin

Çevrimiçi bir şey satmak istiyorsanız, Facebook Marketplace ve Craigslist harika seçeneklerdir. Hiç şüphesiz tahmin ettiğiniz gibi, maddi öğeler satmaya çalışıyorsanız Facebook Marketplace daha iyi bir seçenektir. Ayrıca platformun daha akıllı bir kullanıcı arayüzüne sahip olduğunu, kullanımının tamamen ücretsiz olduğunu ve satıcılar ile alıcılar arasında daha sorunsuz iletişim sağlayacağını gördünüz.

Öte yandan Craigslist, hizmetlerinizi listelemenize izin verir, ki bu Facebook Marketplace’in yapmadığı bir şeydir. Ayrıca, listeleme politikası açısından daha az kısıtlama vardır ve anonimlik faktörü bazı kullanıcılara çekici gelebilir.

Hiç Facebook Marketplace veya Craigslist kullandınız mı? Eğer öyleyse, deneyiminizi nasıl derecelendirdiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory