Facebook nihayet kullanıcıların izlemeyi devre dışı bırakmasına izin veriyor, ancak bir sorun var

TL;DR Kullanıcılar, Facebook ve Instagram kullanıcı takibini devre dışı bırakabilecek, ancak yalnızca AB’de. Nedeni, AB düzenleyicilerinin Meta’yı zorlamasından kaynaklanmaktadır. Meta’nın kullanıcıların devre dışı kalmasını zorlaştırdığı bildiriliyor. Nihayet gün geldi, Meta, kullanıcıların platformlarında izlemeyi devre dışı bırakmalarına izin veriyor. Ancak çok heyecanlanmadan önce bilmeniz gereken bazı uyarılar var. Avrupa Birliği (AB) düzenleyicileri tarafından birçok kez toplam […]

Facebook nihayet kullanıcıların izlemeyi devre dışı bırakmasına izin veriyor, ancak bir sorun var

TL;DR

  • Kullanıcılar, Facebook ve Instagram kullanıcı takibini devre dışı bırakabilecek, ancak yalnızca AB’de.
  • Nedeni, AB düzenleyicilerinin Meta’yı zorlamasından kaynaklanmaktadır.
  • Meta’nın kullanıcıların devre dışı kalmasını zorlaştırdığı bildiriliyor.

Nihayet gün geldi, Meta, kullanıcıların platformlarında izlemeyi devre dışı bırakmalarına izin veriyor. Ancak çok heyecanlanmadan önce bilmeniz gereken bazı uyarılar var.

Avrupa Birliği (AB) düzenleyicileri tarafından birçok kez toplam 400 milyon doları aşan para cezasına çarptırılan Meta, izleme uygulamalarında bir değişiklik yapıyor. İlk başta Meta, Facebook ve Instagram uygulamalarını Avrupa pazarından kaldırmakla tehdit etti, ancak bu blöf boşa çıktı. Şimdi şirket yeni bir çözüm buldu; kullanıcıların izlemeyi devre dışı bırakmasına izin verin, ancak yalnızca AB’de.

Buna göre Wall Street Gazetesi, Meta, AB kullanıcılarının Çarşamba gününden itibaren platformlarında takipten kaçınmasına izin verecek. Bu kullanıcılar, “hizmetlerinin, şimdi olduğu gibi hangi videoları izledikleri veya izledikleri gibi verileri kullanmadan, yalnızca yaş aralıkları ve genel konumları gibi geniş kategorilere dayalı reklamlarla hedefleyecek bir sürümünü seçebilecekler”. Meta’nın uygulamalarında tıkladıkları içerik.

Bu, yüzeyde kulağa iyi ve iyi gelse de, görünüşe göre Meta, devre dışı bırakma sürecini bir baş ağrısı haline getirmeyi planlıyor. WSJ’nin raporuna göre, devre dışı bırakmak isteyen AB kullanıcılarının “Meta’nın uygulama içi etkinliklerini reklamlar için kullanmasına itiraz eden çevrimiçi bir form” göndermeleri gerekecek. Oradan, Meta gönderimi değerlendirecek ve değişikliğin uygulanıp uygulanmayacağına karar verecektir.

AB’nin gizlilik yasaları Meta’yı izleme uygulamalarını değiştirmeye zorluyor olsa da, görünüşe göre şirket savaşmadan vazgeçmeyecek.

Facebook nihayet kullanıcıların izlemeyi devre dışı bırakmasına izin veriyor, ancak bir sorun var

Teknory