Facebook’ta Birinin Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

Sosyal medya, başkalarıyla etkileşim kurmak ve tanışmak için kullanılan harika bir araçtır. Sizin veya bir başkasının başka bir kullanıcı tarafından ‘engellenebileceği’ zamanlar olabilir. Bu özellik, herhangi bir nedenle herkesin kullanımına açıktır. Kullanıcıların gizliliğini veya başkalarının duygularını korumak için, Facebook sizi kimin engellediğini göstermiyor. Engellendiğinize dair herhangi bir bildirim almazsınız ve hesabınızı bloke eden kullanıcıların bir […]

Facebook’ta Birinin Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

Sosyal medya, başkalarıyla etkileşim kurmak ve tanışmak için kullanılan harika bir araçtır. Sizin veya bir başkasının başka bir kullanıcı tarafından ‘engellenebileceği’ zamanlar olabilir. Bu özellik, herhangi bir nedenle herkesin kullanımına açıktır.

Kullanıcıların gizliliğini veya başkalarının duygularını korumak için, Facebook sizi kimin engellediğini göstermiyor. Engellendiğinize dair herhangi bir bildirim almazsınız ve hesabınızı bloke eden kullanıcıların bir listesi de yoktur.

Birinin sizi engellediğini nasıl anlayacağınızı merak edebilirsiniz. Bu makale, birisinin sizi Facebook’ta engelleyip engellemediğini öğrenmenin çeşitli yollarını gösterir.

Engellenmiş ve Arkadaşsız Arasındaki Fark Nedir?

Her şeyden önce, engellenmekle arkadaşlıktan çıkmak arasında büyük bir fark olduğunu anlamalısınız. Başka bir kullanıcı sizi arkadaşlıktan çıkardığında, onun profilini, ortak sayfalardaki yorumları ve paylaştığı herkese açık içeriği görmeye devam edebilirsiniz. Onlara başka bir arkadaşlık isteği bile gönderebilirsiniz.

Ancak birisi hesabınızı bloke ederse, o kişinin profilini göremezsiniz ve yorumları, etkileşimleri veya güncellemeleri görüntüleyemezsiniz. Ayrıca onlarla hiçbir şekilde iletişim kuramazsınız.

Kısacası, birisi sizi engellerse, Facebook’ta etkili bir şekilde kaybolur (en azından sizin için). Dolayısıyla, onları Arkadaş listenizde görmüyorsanız ancak sitede hâlâ görebiliyorsanız, engellenmediniz; arkadaşsız kaldın

Facebook’ta Birinin Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız?

Ne yazık ki, sizi engelleyen bir hesap ile devre dışı bırakılmış bir hesap arasında ayrım yapmak zor olabilir. Her ikisinin de artık Facebook’ta görünmemeleri, onlara mesaj gönderememeniz ve geçmiş yorumları veya beğenileri görememeniz konusunda benzerlikleri var.

Facebook, engellendiğinizi, diğer kişinin hesabını sildiğini veya hesabının yasaklandığını size bildirmese de deneyebileceğiniz birkaç şey var. Hemen konuya girelim.

Facebook Profillerini Arayın

Bir arkadaşınız artık Zaman Çizelgenizde veya Arkadaşlar listenizde görünmüyorsa, önce Facebook’un kullanıcı arama işlevini kullanarak profillerini aramalısınız.. Bu kusursuz değildir, ancak yakın zamanda yaptığınız bir konuşma veya anlaşmazlığa dayalı olarak engellendiğinizi düşünüyorsanız, bunun yerine arkadaşlıktan çıkmadığınızı tekrar kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Facebook’a git “arama çubuğu” sayfanın üst kısmında

 2. Bulmak için aradığınız profilin adını yazın.

Profil görünmüyorsa (ve doğru adı aradığınızdan emin olduysanız), kullanıcı hesabınızı bloke etmiş olabilir.

Geçmiş Facebook Gönderilerini ve Yorumlarını Kontrol Edin

Arkadaşınızdan yeni ayrıldıysanız, eski arkadaşınızın aktivitelerini duvarınızda görmeye devam edeceksiniz. Duvarınıza hiç bir şey gönderdiler mi? Gönderilerinizden herhangi birine yorum yaptılar mı? Ortak arkadaşlardan gelen gönderilere ne dersiniz? Belirli gönderileri hızlı bir şekilde kontrol etmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Sağ üstteki oka tıklayın ve seçin “Ayarlar ve Gizlilik.”

 2. Seçme “Etkinlik Günlüğü.”

 3. Altında “Filtreler” içinde “Etkinlik Günlüğü” seçme “İnsanlar.”

 4. Bulmak istediğiniz kişinin adını arayın.

 5. Gönderileri ve yorumları sayfanızdan kaybolmaz. Ancak, adlarının tıklanabilir bir bağlantı olarak görünmesi yerine kalın siyah metin olarak görünür; bu, engellendiğinizin olası bir işaretidir.

Birini Aramak İçin Messenger’ı Kullanın

Facebook Messenger, birisinin sizi Facebook’ta engelleyip engellemediği konusunda fikir verebilir. Messenger aracılığıyla engellenip engellenmediğinizi kontrol etmenin iki değerli yolu vardır.

 1. Messenger’ın arama çubuğunu kullanın ve bulmanız gereken kişinin adını yazın.

 2. Kullanıcı listede görünmüyorsa bu, engellendiğinizin çok önemli bir göstergesidir.

 3. Facebook kullanıcısına bir mesaj göndermeyi deneyin. Bu kişinin şu anda müsait olmadığına dair bir istem alırsanız, büyük olasılıkla engellenmişsinizdir.

Facebook’ta Engellenip Engellenmediğinizi Doğrulamak için Bir Arkadaşınızdan Yardım Alın

Bir arkadaşınızdan veya bir aile üyenizden Facebook hesabını açmasını isteyin. Bu süreç, ilgisiz bir üçüncü tarafla, muhtemelen engellemeyecekleri biriyle en iyi şekilde çalışır. Sayfa görünürse, profilleri devre dışı bırakılmaz.

Sonuçta, profili göremiyorsanız ama başka biri görebiliyorsa, kullanıcı sizi gerçekten engellemiştir.

Not: Facebook’ta sizi engelleyen herhangi birinin, size mesaj gönderebilmesi, sizinle yeniden arkadaş olabilmesi veya profilinizi görüntüleyebilmesi için engellemenizi kaldırdıktan sonra 48 saat beklemesi gerekir, bu yüzden sabırlı olun.

Sizi Engelleyen Bir Facebook Kullanıcısıyla Nasıl İletişime Geçilir?

Bazen, bir Facebook kullanıcısının sizi engellemesinin belirli bir nedeni vardır ve nedenini size söylemek istemeyebilir. Sorun değil çünkü bu onların nedenleri olduğu anlamına geliyor. Ancak, sizi yanlışlıkla engelledilerse veya aylar/yıllar önce olmuşsa fikirlerini değiştirdilerse, büyük olasılıkla mesajınıza yanıt vereceklerdir.

Yeni bir Facebook Hesabı oluştur

Diğer kullanıcı ile iletişim kurmak için yeni bir Facebook sayfası oluşturabilirsiniz. Ancak arkadaşlık isteğinizi kabul etmezlerse mesajlarınız Mesaj İsteği klasörüne gider.

Birisi sizi yanlışlıkla engellediyse, engeli kaldırmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Yeni bir e-posta, yeni kullanıcı adı gibi benzersiz kimlik bilgileriyle yeni bir Facebook hesabı oluşturun.

 2. Yanlışlıkla sizi engellemiş olabilecek belirli kişiyi arayın.

 3. Onlara sormak için Messenger’ı kullanarak bir mesaj gönderin. Saygılı olmaya çalışın ve onları cevap vermek zorunda hissettirmeyin.

Yukarıdaki adımların, sizi engelleyen kullanıcıyı sizi şikayet etme noktasına kadar hayal kırıklığına uğratabileceğini ve aşağıda belirtilen notta bulunan kınamalara yol açabileceğini unutmayın. Neden? Diğer kullanıcı kim olduğunuzu biliyor. Sizi gerçek FB hesabınızla ilişkilendirilen Facebook’a kolayca şikayet edebilirler.

Not: Yukarıdaki adımlar, Facebook’un Hizmet Şartlarını (kişi başına bir kişisel hesap) ihlal eder, dolayısıyla bunları kullanmanın riski size aittir. Olası sonuçlar, ana Facebook hesabınızın yasaklanması/kaldırılması, tanımlanabilir bilgilere dayalı olarak sizi kara listeye alma, 30 güne kadar yorum yapma/gönderim yapma yeteneklerinizi kaybetme vb. olabilir.

Mesaj Göndermek için Bir Arkadaşınızın Facebook Hesabını Kullanın

Alıcıya mesaj göndermek için başka bir kişinin Facebook hesabını da kullanabilirsiniz, ancak bu her zaman iyi sonuçlanmayabilir. Bu eylem, sizi neden engellediklerini öğrenmek için çaresiz veya ısrarcı görünmenize neden olur. Ayrıca “gönderenin” hesabının kullanıcı tarafından engellenmesi riskini de taşır. Her şeyden önce, sizi engelleyen kişiyi hayal kırıklığına uğratabilir ve daha kötü sonuçlara yol açabilir.

Facebook’tan Çıkış Yapın, Ardından Facebook Kullanıcısını Misafir Olarak Arayın

Bu bölüm, yalnızca ihtiyacınız olan bilgileri alma şansınızın zayıf olduğunu bildirmek için eklenmiştir.. Ayrıca, bu yöntem sadece cep telefonlarında çalışır.

Facebook’tan çıkış yaparak kimliğiniz belirlenemez. Sizi engelleyen kullanıcıyı sosyal medya devinde kolayca arayabilirsiniz. Elbette, bilgiler “Genel” ayarlarına göre kısıtlanır, ancak yine de profillerine bir göz atabilirsiniz. Bu hedef, telefon numarası veya e-posta gibi iletişim kurulabilir ayrıntıları almayı amaçlar. Bu bilgilere zaten sahipseniz, onlara kısa mesaj/e-posta/mesaj gönderebilirsiniz, ancak Android/iOS’ta telefon numaranızı da engellemiş olabilirler.

 1. çıkış yap “Facebook” bir tarayıcıdan giriş yaptıysanız. Uygulamadan çıkış yapmanıza gerek yoktur.

 2. Facebook profillerini bulmak için bir arama motoru kullanın. Tip “Facebook [name]” arama kutusunda, “[name]” gerçek adlarıyla.

 3. Tıkla “arama motoru bağlantısı” Facebook profillerine.

“Herkese Açık” olarak belirledikleri şeye göre profil sayfalarına bir göz atacaksınız.

Referans: Facebook’ta Birinin Engeli Nasıl Kaldırılır

Birisi sizi engellediyse, aşağıdaki yönergeleri kullanarak engelinizin kaldırılmasına yardımcı olabilirsiniz. Gereken çabayı azaltmak için işlemi e-postanıza veya kısa mesajınıza kopyalayın/yapıştırın. Aksi takdirde, buna değmeyeceğini düşünebilirler veya engelinizi nasıl kaldıracaklarını bulmak için zamanları olmayabilir.

Engelleyicinin engellemenizi kaldırmasına yardım etmeden önce, engelleyiciden bir yanıt alana kadar beklediğinizden emin olun. Baskıcı veya çaresiz görünmek ya da engelleyiciyi aşağılanmış hissettirmek istemezsiniz. Kişi engelinizi kaldırmakla ilgileniyorsa, bu adımları ona sağlayarak yardımcı olabilirsiniz.

 1. Tıkla “ok” sağ üstte ve seçin “Ayarlar ve Gizlilik.”

 2. Seçmek “Ayarlar.”

 3. Solda, üzerine tıklayın veya dokunun “Engellemek.”

 4. Söz konusu profili bulun ve tıklayın “Engeli kaldırmak.”

 5. Birinin engellemesini kaldırdığınız andan itibaren 48 saat geçtikten sonra, o kişinin profilini tekrar yanıtlayabilir veya görüntüleyebilirsiniz.

yapmayı unutmayın bu eylem, onları tekrar engellemek için kısa bir süre beklemeniz gerekeceği anlamına gelir. Birinin profilini gözetlemek için engellemesini kaldırıyorsanız, siz onları tekrar engelleyene kadar sizinkini de görebilecekler. Daha fazla bilgi için Facebook’ta Birinin Engeli Nasıl Kaldırılır makalemize bakın.

Facebook Engelleme SSS

Birçok önemli iletişim için Facebook’a güveniyoruz. İşte Facebook’ta engellenirken gezinmenize yardımcı olacak bazı bilgiler.

Beni engelleyen birini engelleyebilir miyim?

Kesinlikle! Belki başka bir kullanıcı sizi yumrukladı ve profilinizi gözetlemelerini istemiyorsunuz. Neyse ki, sizi engelleyen birini yine de engelleyebilirsiniz. İşte nasıl:

Sizi engelleyen birini şu şekilde engelleyebilirsiniz:

1. Facebook’un Ayarlarını açın ve “ üzerine dokunun.engelleme

2. “ öğesine dokunun.Düzenlemek” yanında ‘Kullanıcıları engelle

3. “ öğesine dokunun.Engellenenler listesine ekle

4. Engellemek istediğiniz kullanıcıyı arayın. Seçme “EngellemekKullanıcı adının yanında ”.

Sizi engelleyen Facebook kullanıcısı, engellemenizi kaldırır ve profilinizi görüntülemeye çalışırsa bunu yapamaz.

Facebook Messenger’da beni engelleyen birine mesaj gönderebilir miyim?

Evet. Ancak yalnızca bir grup sohbetinde. Kullanıcı sizi engellemeden önce birlikte bir grup sohbetindeyseniz, yine de grupta mesaj gönderebilirsiniz. Diğer kullanıcı sohbeti açabilir, mesajınızı görebilir ve yanıtlamayı seçebilir.


Sarma

Bitirirken, birisinin sizi kin veya öfke yüzünden engellediğini düşünebilirsiniz, ancak bu her zaman böyle değildir. Bu makale, birisinin sırf sizinle arkadaş olmadığı veya yasaklandığı için arkadaş listenizden kaybolabileceğinden ve birinin gizlilik ayarlarını değiştirdiği için aranamaz olabileceğinden bahsediyordu.

Çevrimiçi olarak engellendiyseniz, bunun arkasında iyi bir neden olabilir ve çevrimiçi olarak kendi davranışlarınızı değerlendirmek için iyi bir şans olabilir. Başka bir kişiyle çevrimiçi arkadaşlığınız konusunda endişeleriniz varsa, ona hesabını devre dışı bırakıp bırakmadığını her zaman sorabilirsiniz. Tepki ya da yanıtsızlık, gerçekte neler olup bittiği konusunda endişelenmek yerine sizi aydınlatacaktır.

Teknory