Gemini Nano, orta sınıf telefonlarda cihaz içi AI özelliklerini etkinleştiriyor

TL;DR MediaTek, Dimensity 8300 çipinin artık Google’ın Gemini Nano modelini desteklediğini duyurdu. Bu, orta sınıf telefonların artık cihazda üretken yapay zeka özelliklerini çalıştırabileceği anlamına geliyor. Gemini Nano, Google’ın akıllı telefonlarda ve diğer düşük güçlü cihazlarda yerel olarak çalışacak şekilde tasarlanmış en küçük yapay zeka modelidir. Model zaten amiral gemisi telefonların özelliklerini güçlendirmek için kullanılıyor, ancak […]

Gemini Nano, orta sınıf telefonlarda cihaz içi AI özelliklerini etkinleştiriyor

TL;DR

  • MediaTek, Dimensity 8300 çipinin artık Google’ın Gemini Nano modelini desteklediğini duyurdu.
  • Bu, orta sınıf telefonların artık cihazda üretken yapay zeka özelliklerini çalıştırabileceği anlamına geliyor.

Gemini Nano, Google’ın akıllı telefonlarda ve diğer düşük güçlü cihazlarda yerel olarak çalışacak şekilde tasarlanmış en küçük yapay zeka modelidir. Model zaten amiral gemisi telefonların özelliklerini güçlendirmek için kullanılıyor, ancak orta sınıf telefonların da bu aksiyona katılabileceği ortaya çıktı.

MediaTek’in sahip olduğu duyuruldu Dimensity 9300 amiral gemisi işlemcisi ve orta sınıf Dimensity 8300 yonga seti için Gemini Nano’yu entegre etmek ve optimize etmek amacıyla Google ile birlikte çalıştığını söyledi.

Tayvanlı çip tasarımcısı, “MediaTek ve Google, geliştiricilere ve OEM’lere Gemini Nano uygulamalarını dağıtmada yardımcı olmak için Dimensity 9300 ve 8300 üzerinde çalışan bir APK çıkarmayı planlıyor” diye ekledi.

Gemini Nano’nun yerel olarak Dimensity 9300’de çalıştığını duymak sürpriz değil. Google daha önce Qualcomm, MediaTek ve Samsung’un en yeni amiral gemisi yonga setlerinin Gemini Nano’yu ve beraberindeki AICore paketini desteklediğini belirtmişti.

Orta düzey korucularda üretken yapay zekanın kapısını mı açıyorsunuz?

Ancak dikkate değer olan şey, AI modelinin artık orta sınıf bir akıllı telefon işlemcisini desteklemesi (ve bunun için optimize edilmiş olmasıdır). Bu, gelişmiş cihaz içi yapay zeka özelliklerine sahip olmak için en son teknolojiye sahip telefonu satın almanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir.

Gemini Nano, günümüzde amiral gemisi Google ve/veya Samsung telefonlarındaki çeşitli özelliklere güç vermektedir. Buna mesajların tonunu ayarlamak için Magic Compose, Google Recorder uygulamasındaki özetler, metin özetleri ve Gboard’daki Akıllı Yanıt dahildir.

Dimensity 8300’e sahip dünya çapında piyasaya sürülen tek telefonun POCO X6 Pro olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak bu yonga seti ve Nano destekli yapay zeka özelliklerinin daha fazla cihaza gelmesini umuyoruz.

MediaTek, Dimensity 8300’ün 10 milyara kadar parametreye sahip büyük dil modellerini destekleyebildiğini söylüyor ancak şirket, yonga setinin desteklenen belirteç hızı (yani AI modelleri için işlem süresi) konusunda sessiz kaldı. Dolayısıyla, çeşitli cihaz içi AI özelliklerini çalıştırırken Dimensity 8300 telefonlarda daha yavaş performans görmemiz teorik olarak mümkün.

Gemini Nano, orta sınıf telefonlarda cihaz içi AI özelliklerini etkinleştiriyor

Teknory