Google, AB sayesinde hangi hizmetlerinin bağlantılı olacağını seçmenize izin verebilir

Damien Wilde / Android Otoritesi TL;DR Google, AB’nin Dijital Pazar Kanunu’na uymak amacıyla kullanıcıların kullandıkları Google hizmetlerinin bağlantısını kaldırmalarına izin verecektir. Kullanıcılar, DMA 6 Mart 2024’te yürürlüğe girdiğinde bu seçimi yapabilecek. Google, bağlantı kaldırıldıktan sonra Google hizmetlerinde veri paylaşan bazı özelliklerin sınırlı olabileceği veya kullanılamayabileceği konusunda uyarıyor. Bu yıl, AB’nin Dijital Piyasalar Yasası’nın (DMA) kuralları, […]

Google, AB sayesinde hangi hizmetlerinin bağlantılı olacağını seçmenize izin verebilir

Damien Wilde / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, AB’nin Dijital Pazar Kanunu’na uymak amacıyla kullanıcıların kullandıkları Google hizmetlerinin bağlantısını kaldırmalarına izin verecektir.
  • Kullanıcılar, DMA 6 Mart 2024’te yürürlüğe girdiğinde bu seçimi yapabilecek.
  • Google, bağlantı kaldırıldıktan sonra Google hizmetlerinde veri paylaşan bazı özelliklerin sınırlı olabileceği veya kullanılamayabileceği konusunda uyarıyor.

Bu yıl, AB’nin Dijital Piyasalar Yasası’nın (DMA) kuralları, Google ve Apple gibi eşik bekçisi olarak kabul edilen şirketlere uygulanmaya başlayacak. Google artık DMA’ya nasıl uyum sağlayacağını ayrıntılı olarak açıkladı ve bunun YouTube, Google Play ve daha fazlası gibi hizmetleri nasıl kullandığınızı etkileyebileceği belirtiliyor.

Google, “adlı bir destek belgesi yayınladı.DMA ve bağlı hizmetleriniz hakkında.” Söz konusu belgede, DMA’nın 6 Mart 2024’te yürürlüğe girmesiyle birlikte kullanıcıların isterlerse Google hizmetlerinin bağlantısını kaldırabilecekleri açıklanıyor. Bu hizmetler şunları içerir:

  • Aramak
  • Youtube
  • Reklam hizmetleri
  • Google oyun
  • Krom
  • Google Alışveriş
  • Google Haritalar

Ek olarak, hangi hizmetlerin bağlı kalacağını seçme ve seçme seçeneğiniz olacak veya hepsini bağlı tutabilirsiniz. Ancak Google, bağlantı kaldırıldıktan sonra Google hizmetleri genelinde veri paylaşan özelliklerin sınırlı olabileceği veya kullanılamayabileceği konusunda uyarıyor. Örneğin, Arama ve Haritalar’ın bağlantısı kaldırılırsa Arama’da yapılan Rezervasyonlar Google Haritalar’da görünmez.

DMA’daki kurallar çoğunlukla Mayıs 2023’te yürürlüğe girdi, ancak bekçilerin resmi olarak isimlendirilmesi Eylül 2023’e kadar gerçekleşmedi. Bekçi olarak atanan tüm şirketlerin 6 Mart 2024’e kadar DMA’ya uyması gerekiyordu.

Google’ın uyguladığı bu değişiklik büyük ölçüde AB’deki müşterileri etkiliyor. Ancak Google’ın sonunda AB dışındaki müşterilerin de bunu yapmasına izin verme ihtimali var.

Google, AB sayesinde hangi hizmetlerinin bağlantılı olacağını seçmenize izin verebilir

Teknory