İşte Yamaha GTS1000’i 1993’te Olağanüstü Fütürist Yapan Şey

Yamaha GTS1000’i öne çıkaran şey, geleneksel motosiklet tasarımından ilginç bir şekilde ayrılan radikal çatalsız ön ucudur. Ön tekerleği, süspansiyonu ve gidonu yerinde tutmak için standart bir çatala sahip olan bisikletler ve motosikletler gibi iki veya üç tekerlekli mucizelere hepimiz alışkınız, ancak Yamaha GTS1000’de bunların hiçbiri yok. RADD (Rasyonel Olarak Gelişmiş Tasarım Geliştirme) ön süspansiyonu ile […]

İşte Yamaha GTS1000’i 1993’te Olağanüstü Fütürist Yapan Şey

Yamaha GTS1000’i öne çıkaran şey, geleneksel motosiklet tasarımından ilginç bir şekilde ayrılan radikal çatalsız ön ucudur. Ön tekerleği, süspansiyonu ve gidonu yerinde tutmak için standart bir çatala sahip olan bisikletler ve motosikletler gibi iki veya üç tekerlekli mucizelere hepimiz alışkınız, ancak Yamaha GTS1000’de bunların hiçbiri yok. RADD (Rasyonel Olarak Gelişmiş Tasarım Geliştirme) ön süspansiyonu ile donatılmış ilk üretim motosikletiydi. Motosiklete yüksek teknoloji, bu dünyanın dışında bir hava vermenin yanı sıra, Bisiklet Dünyası RADD tasarımının direksiyonu süspansiyon sisteminden ayırarak motosiklete daha düşük bir ağırlık merkezi ve daha iyi yol tutuşu sağladığını ekliyor.

Ancak Yamaha, RADD süspansiyonunu icat etmedi. Kredi, tasarımın patentini 1985’te alan Amerikalı mucit James Parker’a gidiyor. Tarafından yeniden yayınlanan bir röportaja göre Motosiklet Klasikleri, Parker, 1983’te RADD donanımlı bir motosiklet prototipi üzerinde çalışmaya başladı ve 1985’te bunun patentini aldı. Yamaha, tasarımın patentini 1990’da aldı ve 1992’de Yamaha GTS1000 prototipine uyarladı.

Teknory