Google çalışanları, Google Bard’ın kullanıma sunulmasından memnun değil, Pichai

C. Scott Brown / Android Yetkilisi TL;DR Google’ın içinden gelen raporlar, çalışanların ChatGPT benzeri yapay zekası olan Google Bard’ın piyasaya sürülmesinden oldukça memnun olduğunu gösteriyor. Çalışanlar, duyurunun aceleye getirildiğini düşünüyor ve Sundar Pichai’yi suçluyor. Çalışanlar ayrıca, şirket çapındaki işten çıkarmaların perde arkasında neler olup bittiğine dair iyi bir tablo çizmediğini hemen fark ediyorlar. Pazartesi günü […]

Google çalışanları, Google Bard’ın kullanıma sunulmasından memnun değil, Pichai

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Google’ın içinden gelen raporlar, çalışanların ChatGPT benzeri yapay zekası olan Google Bard’ın piyasaya sürülmesinden oldukça memnun olduğunu gösteriyor.
  • Çalışanlar, duyurunun aceleye getirildiğini düşünüyor ve Sundar Pichai’yi suçluyor.
  • Çalışanlar ayrıca, şirket çapındaki işten çıkarmaların perde arkasında neler olup bittiğine dair iyi bir tablo çizmediğini hemen fark ediyorlar.

Pazartesi günü Google, Google Bard olarak bilinen ilk tüketici düzeyinde yapay zeka tabanlı sohbet robotunu kullanıma sundu. Bu duyuru, CEO Sundar Pichai’nin toplantıları “kırmızı kod” olarak adlandırması da dahil olmak üzere Google’daki yoğun kargaşa haberlerinden sadece haftalar sonra geldi. Şirket ayrıca büyük bir işten çıkarma turunu da tamamladı.

Şimdi, gelen bir rapor CNBC sevgiyle “Google çalışanları” olarak adlandırılan Google çalışanlarının, Bard’ın piyasaya sürülmesinin zamanlamasından memnun olmadığını öne sürüyor. Google çalışanları tarafından kullanılan dahili bir mesaj panosunun Google’ı, Pichai’yi, Bard sunumunu, işten çıkarmaları ve daha fazlasını eleştiren memlerle dolu olduğu iddia ediliyor.

Pichai’nin bir resmini içerdiği iddia edilen bir mem, “Sevgili Sundar, Bard lansmanı ve işten çıkarmalar aceleye getirildi, beceriksizce yapıldı ve miyoptu” dedi. “Lütfen uzun vadeli bir bakış açısına geri dönün.”

Ancak işten çıkarmalara üzülen sadece çalışanlar değil. Bard, Google için önemli bir adım olsa ve Arama işinin geleceğini temsil edebilecek olsa da, çalışanlar onun prime time için hazır olduğunu düşünmüyor. Bu haftanın başlarında, Bard’ın Google’ın kendi teknoloji örneğindeki bir soruya verdiği yanıtın gerçeklere dayalı olarak yanlış bilgiler içerdiği ortaya çıktı. Kısa bir süre sonra, Google’ın hisseleri %8’in üzerinde düştü ve şu anda %9 düştü.

Bir mem, “Bard’ı panik içinde pazara sürmek, pazarın bizim hakkımızdaki korkusunu doğruladı” dedi. Metin, yüzünü avuçlayan bir kuşun fotoğrafının üzerinde göründü.

Google’ın Bard’ı kapıdan çıkarmak için acele etmesi, her taraftan gelen tehditlerden kaynaklanıyor. ChatGPT’nin halihazırda 100 milyondan fazla kullanıcısı var ve bu da onu şimdiye kadarki en hızlı büyüyen hizmetlerden biri yapıyor. Bu arada Microsoft, ChatGPT benzeri programları arama motoru Bing’e ve tarayıcısı Edge’e dahil ediyor ve ayrıca AI’nın Office uygulamaları grubuna geleceğini vaat ediyor. Google bir köşeye sıkışmış durumda ve Pichai, şimdi bir şeyler bulup gidişatı durdurması gerektiğini biliyor.

İşten çıkarmaları, aslında yanlış olan Google Bard duyurusunu ve rekabeti bir araya getirdiğinizde, Google zor durumda. Ancak Google çalışanları, şirketin bu sorunlara yanıt olarak aldığı kararlardan memnun değil gibi görünüyor.

Bu duygu, Google çalışanı olduğu iddia edilen bir mem tarafından özetleniyor: Üzerinde Google “G” logosu bulunan bir çöp tenekesinin yangın görüntüsü. Metinde, “Geçen yıldan beri her şey nasıl hissettirdi” yazıyordu.

Google çalışanları, Google Bard’ın kullanıma sunulmasından memnun değil, Pichai

Teknory