Google Drive’ı Dosya Gezgini’ne Nasıl Eklersiniz?

Windows PC kullanıcısıysanız, Dosya Gezgini’ne aşinasınızdır. Windows 10, One Drive’a kolayca erişmenizi sağlayan geliştirilmiş bir sürüm getirdi. Ancak, birincil bulut tabanlı depolamanız Google Drive ise ne olacak? Dosya Gezgini’ni kullanarak Google Drive’ınıza doğrudan erişim oluşturabilir misiniz? Cevap evet, yapabilirsiniz. Ancak, biraz çaba gerektirir. İşte yapmanız gerekenler. Google Drive’ı Dosya Gezgini’ne Ekleme Tüm değerli dosyalarınız Google […]

Google Drive’ı Dosya Gezgini’ne Nasıl Eklersiniz?

Windows PC kullanıcısıysanız, Dosya Gezgini’ne aşinasınızdır. Windows 10, One Drive’a kolayca erişmenizi sağlayan geliştirilmiş bir sürüm getirdi. Ancak, birincil bulut tabanlı depolamanız Google Drive ise ne olacak?

Dosya Gezgini’ni kullanarak Google Drive’ınıza doğrudan erişim oluşturabilir misiniz? Cevap evet, yapabilirsiniz. Ancak, biraz çaba gerektirir. İşte yapmanız gerekenler.

Google Drive’ı Dosya Gezgini’ne Ekleme

Tüm değerli dosyalarınız Google Drive’daysa, bunlara erişmenin hızlı ve kolay bir yolunu istemek son derece mantıklıdır.

Windows Dosya Gezgini harika bir araçtır, ancak Google Drive’ınıza varsayılan olarak bir web tarayıcısı üzerinden erişmeniz gerekir. Çözüm, Windows için Masaüstü için Google Drive aracını (eski adıyla Drive Dosya Senkronizasyonu) indirmektir.

Masaüstü için Google Drive’ı kullanırken iki seçenek vardır: Yansıtma ve akış. Yansıtma, buluttaki dosyaları G: sürücüsü aracılığıyla bilgisayarınıza kopyalar, böylece gerekirse çevrimdışı düzenleyebilirsiniz. Akış, dosyaları bulutta bırakır ve yalnızca seçeneği belirlediğinizde veya bir dosyayı çevrimdışı yaptığınızda indirir. Yapmanız gereken her şey burada.

  1. İndir Google Drive Windows masaüstü aracı arasında seçim yapabilirsiniz “Bireysel,” “Takım,” Ve “Girişim” sayfanın üst kısmındaki gezinme bağlantılarından seçenekler. Google Drive İndirme Sayfası
  2. Masaüstü için Google Drive’ı yükleyin, ardından tercih ettiğiniz Google Hesabı ile oturum açın.
  3. Kurulduktan ve oturum açıldıktan sonra Google Drive, kullanılabilir olduğu varsayılarak Dosya Gezgini’nde Windows’ta G: sürücüsü olarak görünecektir.

G: sürücünüz, bilgisayarınızda yerel bir sürücü olarak çalışacaktır. Herhangi bir şey eklediğinizde veya düzenlediğinizde Google Drive hesabınızla otomatik olarak senkronize edilir. PC’deki silme işlemleri güvenlik nedeniyle bulutta silinmez, ancak seçeneği değiştirebilirsiniz.

Google Drive'ı Dosya Gezgini'ne ekleyin

Google Drive’ı Dosya Gezgini Hızlı Erişim Menüsüne Ekleme

Gezinme bölmesinin üst kısmındaki Dosya Gezgini simgesine tıkladığınızda, küçük bir mavi yıldız ve “Hızlı Erişim” etiketini göreceksiniz. Bilgili Windows kullanıcılarının çoğu, favori ve sık kullandığınız klasörlerin listesinin orada olduğunu zaten biliyor. İsterseniz Google Drive’ı hemen oraya ekleyebilirsiniz.

  1. Tek yapmanız gereken Google Drive klasörüne sağ tıklayın ve seçin “Hızlı Erişime Sabitle.” Bu şekilde, Google Drive her zaman parmaklarınızın ucunda olacak.

Google Drive’ı Harika Kılan Nedir?

Pek çok bulut depolama hizmeti, dikkatinizi çekmek için sürekli rekabet halindedir. İnsanlar, depolama sınırlamaları ve farklı özellikler nedeniyle genellikle yalnızca birini kullanmazlar.

Ancak bir Google Hesabınız varsa, Google Drive’ınız da vardır. Peki onunla ne yapabilirsiniz?

Android kullanıcıları, telefonda gezinmek için bir Google Hesabına ihtiyaç duyduklarından Google Drive uygulamasını cihazlarına önceden yüklenmiş olarak alırlar. Ve iOS kullanıcıları da onu indirebilir ve bundan en iyi şekilde yararlanabilir.

Uygulama çok duyarlı ve hafiftir. Gmail hesabınıza bağlı olduğundan, e-postaları sürekli olarak mobil üzerinden göndermeniz üretkenliğinize yardımcı olabilir.

Optimum kullanıcı deneyimi için uygulamanın en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Güncellemeleri kontrol edin Google oyun mağazası ya da iOS Uygulama Mağazası.

Google Drive’ın bilgisayarınızda ve telefonunuzda olmasının bir başka nedeni de çok fazla depolama alanı sunmasıdır. Başlangıçta, Google hesabı olan herkes ücretsiz olarak 15 GB alır.


Günlük olarak Windows bilgisayarınızda çalışıyorsanız, muhtemelen Dosya Gezgini’ni sıklıkla kullanıyorsunuzdur. Dosyalarınızı ve klasörlerinizi nasıl düzenlediğinize bağlı olarak Google Drive, süper verimli kalmanıza yardımcı olabilir.

Bu nedenle, Google Drive’a Dosya Gezgini aracılığıyla erişmek, faydalı olmaktan çok daha fazlasıdır. Tek yapmanız gereken, yalnızca birkaç dakika süren Windows için Drive masaüstü uygulamasını yüklemek.

Dosya Gezgini’nde Google Drive SSS

Google Drive Çevrimdışı Çalışıyor mu?

İnternet bağlantınızı kaybederseniz ve Google Drive Dosyalarınıza erişmeniz gerekirse bunun işe yarayıp yaramayacağını merak edebilirsiniz. Yanıt, Google Drive Masaüstü uygulamanızı nasıl kurduğunuza bağlıdır. Klasörleri ve dosyaları yansıtırsanız, hem bulutta hem de cihazınızda bulunur. Klasörleri ve dosyaları akışla yayınlarsanız, siz onları çevrimdışı yapmaya karar vermediğiniz sürece bulutta kalırlar.

Akış seçeneği, Windows Dosya Gezgini’nizde Dropbox veya One Drive ile aynı şekilde çalışır. Google Drive’ınızdaki belirli dosyaların her zaman elinizin altında olmasını istiyorsanız, bunları indirebilirsiniz. Ve bulutta güvende oldukları için bunları yerel masaüstü sürücüsünden silebilir ve tekrar indirebilirsiniz.

1. Tek yapmanız gereken indirmek istediğiniz Dosyaya sağ tıklayıp seçmek “Çevrimdışı kullanılabilir.”

2. Nadir durumlarda, bu seçenek devre dışı kaldığında, Dosyaya Chrome aracılığıyla erişebilir ve şu adrese gidebilirsiniz: “Dosya > Çevrimiçi kullanılabilir yap.”

Daha uygunsa, Windows Başlat Menünüzden Google Drive’a da erişebileceksiniz. Daha kolay erişim için Google Drive’ı Windows görev çubuğuna bile sabitleyebilirsiniz.

Google Drive'dan Dosya Gezgini'ne

Teknory