Google, Gemini destekli yazma asistanı NotebookLM’yi piyasaya sürüyor

TL;DR Google, NotebookLM’yi ABD’de genel kullanıma sunuyor. NotebookLM’nin yetenekleri Gemini Pro tarafından geliştirilmiştir. Google önümüzdeki birkaç hafta içinde birçok yeni özellik sunacak. Google, yapay zeka destekli not alma uygulaması Project Tailwind’i ilk kez Mayıs ayında Google I/O sırasında ortaya çıkarmıştı. İki ay sonra Project Tailwind’in adı NotebookLM olarak değiştirildi ve bir bekleme listesiyle birlikte erken […]

Google, Gemini destekli yazma asistanı NotebookLM’yi piyasaya sürüyor

TL;DR

 • Google, NotebookLM’yi ABD’de genel kullanıma sunuyor.
 • NotebookLM’nin yetenekleri Gemini Pro tarafından geliştirilmiştir.
 • Google önümüzdeki birkaç hafta içinde birçok yeni özellik sunacak.

Google, yapay zeka destekli not alma uygulaması Project Tailwind’i ilk kez Mayıs ayında Google I/O sırasında ortaya çıkarmıştı. İki ay sonra Project Tailwind’in adı NotebookLM olarak değiştirildi ve bir bekleme listesiyle birlikte erken erişime sunuldu. Artık Google bu bekleme listesini kaldırıyor, yakın zamanda piyasaya sürülen Gemini Pro ile güçlendiriyor ve genel kullanıma sunuyor.

Bugün Google, NotebookLM’yi ABD’de genel kullanıma sunacağını duyurdu. Deneysel ürün, kullanıcıların aldıkları notlardan daha hızlı kritik bilgiler elde etmelerine yardımcı olmak için tasarlandı. Diğer sohbet robotlarından farklı olarak NotebookLM’nin internete değil, yalnızca sizin verdiğiniz bilgilere erişebildiği söyleniyor.

Genel kullanılabilirlik lansmanının yanı sıra teknoloji devi, uygulamaya birkaç yeni özellik de eklediğini açıkladı. Bu özelliklerin amacı okumadan not almaya, oradan da yazmaya geçişi kolaylaştırmaktır. Yakında gelmesi gereken yeni özellikler arasında şunlar yer alıyor:

 • Not tahtası: Noteboard, kullanıcıların not almasına veya yazmasına ve bunları sohbet kutusunun üzerindeki alana sabitlemesine olanak tanır.
 • Yanıtları notlara dönüştürün: Kullanıcılar artık NotebookLM yanıtlarını daha sonra görüntülemek üzere sabitlenebilecek notlar olarak kaydedebilir.
 • Kaynak bölümünü genişlet/daralt: Kullanıcılar artık isterlerse kaynak bölümünü gizleyebilecekler.
 • Belirli kaynaklara odaklanın: Kullanıcılar, bunları ayrı ayrı seçerek yapay zekanın belirli kaynaklara odaklanmasını sağlayabilir.
 • Alıntı kaynağına atla: Kullanıcı bir sohbet yanıtında veya kayıtlı notta bir alıntı numarasını tıklarsa orijinal alıntıya yönlendirilir.
 • Önerilen eylemler: NotebookLM artık özetleme, notları tek bir notta birleştirme, taslak oluşturma ve çalışma kılavuzları oluşturma gibi önerilen eylemleri sunacak.
  • Google, bu özelliğin şu anda yalnızca seçilen notları desteklediğini söylüyor.
 • Artan kaynak sınırı: Kullanıcılar artık 100’e kadar kaynağa sahip olabilir.
 • Kaynak, bireysel kaynaklarla entegrasyonu yönlendirir: Kaynak kılavuzları artık kaynak kenar çubuğundaki her kaynağın üstünde görünecek.

Bu yeni işlevlerin önümüzdeki haftalarda uygulamaya geleceği bildiriliyor. NotebookLM’yi şu adrese giderek deneyebilirsiniz: uygulamanın sayfası.

Google, Gemini destekli yazma asistanı NotebookLM’yi piyasaya sürüyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow