Google Haritalar’da Ev Neden Bulanık?

Google Haritalar, tüm ülkelerden tek tek evlere kadar herhangi bir kapsamdaki coğrafi bilgileri gösterebilir. Google, Sokak Görünümü seçeneğini eklediğinden, artık herkes adres arayabilir ve evlere ve binalara yakından bakabilir. Ancak bazen evler Google haritalarında bulanık görünebilir. Bu neden? Bu makale, bazı evlerin Google Haritalar’da neden bulanık göründüğünü açıklayacaktır. Kişisel Bilgiler Nedeniyle Google Harita Evi Bulanık […]

Google Haritalar’da Ev Neden Bulanık?

Google Haritalar, tüm ülkelerden tek tek evlere kadar herhangi bir kapsamdaki coğrafi bilgileri gösterebilir. Google, Sokak Görünümü seçeneğini eklediğinden, artık herkes adres arayabilir ve evlere ve binalara yakından bakabilir. Ancak bazen evler Google haritalarında bulanık görünebilir. Bu neden?

Bu makale, bazı evlerin Google Haritalar’da neden bulanık göründüğünü açıklayacaktır.

Kişisel Bilgiler Nedeniyle Google Harita Evi Bulanık

Sokak Görünümü oluştururken, Google’ın bu kadar ayrıntılı fotoğraflarla karşılaşabilecekleri sorunları düşünmesi gerekiyordu. Ülke çapında görüntü toplamak için hem araçları hem de bireyleri kameralarla donattılar. Google’ın aldığı bir karar, yanlışlıkla fotoğraflara yakalanan tüm yüzleri ve plakaları otomatik olarak bulanıklaştırmaktı. Buna karşılık, ev resminde bulanıklaştırılması gereken bir yüz veya plaka bulunduğundan evler bulanık olabilir.

Kullanıcı İsteği ile Bulanık Google Haritalar Evi

Evlerin bir Google haritasında bulanık olmasının bir başka nedeni de kullanıcı seçimidir. Google, ev ayrıntılarının çevrimiçi ortamda bariz olmasından rahatsız olan kullanıcılara evlerini bulanıklaştırma seçeneği sunar.

“Sorun bildir” aracını kullanarak, isteyen herkes arabasının, yüzünün, vücudunun veya evinin bulanıklaştırılmasını isteyebilir. Bazı durumlarda bulanık bir ev gördüğünüzde, bunun nedeni birisinin onu talep etmesidir.

Bireylerin Evlerini Bulanıklaştırmasının Nedenleri

Bir kişinin evinin Google Haritalar’da bulanıklaştırılmasını istemesinin birkaç nedeni vardır.

Ünlülerin Gizliliği

Ünlü insanlar, özel hayatlarına giren ve mahremiyetlerini istila eden yabancılara alışkındır. Çoğu zaman, ünlülerin koruyabilecekleri tek şey evleridir. Takipçileri ve paparazzileri uzak tutmaya çalışan ünlüler, mülkleriyle ilgili ayrıntıları bulanıklaştıracak. Kişisel mahremiyet ve güvenlik ana kaygılarıdır.

Güvenlik endişeleri

Bazen ev fotoğrafları, kamera konumları, güvenlik sistemi ayrıntıları veya az aydınlatılmış alanların konumları gibi hassas bilgiler içerebilir. Özellikle ev güvenliği ile ilgilenen kişiler, bu nedenle evlerinin resimlerini Google Haritalar’da bulanıklaştırmayı tercih edebilirler. Ayrıca resimler küçük çocukların, kişisel eşyaların veya pahalı çiftlik hayvanlarının varlığını gösterebilir. Aileyi ve eşyalarını korumak için kullanıcılar evlerini bulanıklaştırabilir.

Kimlik Bilgileri

Bazen, belirli durumlar ekstra mahremiyet gerektirir. Tanık koruma altındaki kişiler veya saklanan kişiler, yaşam durumları söz konusu olduğunda ekstra dikkatli davranmalıdır. Bunlar istisnai durumlardır, ancak açıkça Google Haritalar’da ev ayrıntılarının bulanıklaştırılmasını gerektirir.

Google Haritalar’da Uygunsuz veya Utanç Verici Görseller

Google, yakalanan uygunsuz veya hassas resimleri bulanıklaştırmaya çalışır, ancak bazen bunları gözden kaçırır ve kişilerin bulanıklaştırma talebinde bulunmaları gerekir. Her iki durumda da, bu görüntülerin varlığı bir evi bulanıklaştırmak için başka bir nedendir.

Kaza veya Şaka Nedeniyle Bulanık Google Haritalar

İnternet, kazayla veya kasıtlı yaramazlıkla bulanıklaşan evlerin hikayeleriyle doludur. Değişim kalıcı olduğu için bu artan bir sorundur. Kullanıcıların anlayabileceği kadarıyla, Google, bulanıklaştırma talebinde bulunan kişilerin bunu gerçekten yapma hakkına sahip olduğunu doğrulama girişiminde bulunmaz. Bu, hataların yapılmasını kolaylaştırırken aynı zamanda bireylerin diğer insanların mülklerini bulanıklaştırmaya karar vermesini de kolaylaştırır.

Önceki Sahibi Tarafından Bulanıklaştırılan Google Haritalar

Daha önce belirtildiği gibi, Google bir evi bir kez bulanıklaştırdığında, bu bulanıklık geri alınamaz. Kendi evinize veya işyerinize bakıp bulanık bulursanız ve siz talep etmediyseniz önceki sahibi daha önce bulanıklaştırmış olabilir. Ne yazık ki bu, mülkünüzün bulanık kalacağı anlamına gelir.

Kendi Evinizi Google Haritalarda Nasıl Görebilirsiniz?

Kendi mülkünüze bakmak ve başkalarının Google haritalarında gördüklerini görmek eğlencelidir. Kendi evinizi veya işinizi nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Google Haritalar’ı açın.
 2. Ev adresinizi girin.
 3. Evinizin 3D olarak mı yoksa sadece sokak modunda mı görünüp görünmediğini kontrol edin.

Kendi Evinizi veya İş Yerinizi Bulanıklaştırmayı Nasıl Talep Edersiniz?

Artık bunun mümkün olduğunu bildiğinize göre, ya kendi evinizin veya iş yerinizin Google Haritalar’da bulanık görünmesini istiyorsanız? Unutmayın, bu kalıcı bir değişikliktir ve Google tarafından bulanıklaştırıldıktan sonra geri alınamaz. İşte nasıl yapıldığı:

 1. Google Haritalar’ı açın.
 2. Ev adresinizi girin.
 3. Harita menüsünün sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayın.
 4. “Sorun Bildir”i seçin.
 5. Bu sizi 3B görüntüyü gösteren ve bazı seçenekler sunan bir sayfaya yönlendirecektir. İlk olarak, kırmızı kutuda neyi bulanıklaştırmak istediğinizi göstermek için resmin görünümünü ayarlayın.
 6. Ardından, görüntüyü bulanıklaştırmak isteme nedeninizi seçin.
  • Seçenekler şunlardır: Bir yüz, Evim, Arabam/plaka, Farklı bir nesne.
  • Diğer seçenekleri istediğiniz gibi doldurun.
 7. Google, e-posta adresinizi ve robot olmadığınızı doğrulamanızı ister. Ardından “Gönder”i tıklayın.

SSS

Google isteğinizi reddedebilir mi?

Evet! Google, evinizi bulanıklaştırma isteğinizi yerine getirmek zorunda değildir, ancak çoğu durumda bunu yapacaktır. Google bir isteği reddederse bunun nedeni genellikle evin çok aileli bir yaşam alanı olması ve bulanıklığın çok fazla insan için geçerli olmasıdır. Google’ın kararına katılmıyorsanız, müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilir ve sizi bir yere götürüp götürmediğini görebilirsiniz.

Kendi evinizi veya işinizi bulanıklaştırmayı nasıl talep edersiniz?

Daha önce de belirtildiği gibi, Google bir görüntüyü bulanıklaştırdıktan sonra bulanıklığını kaldırmaz. Bazen kullanıcılar, talep etmedikleri halde kendi adreslerini bulanık bulurlar. Umarım, Google gelecekte bir bulanıklaştırma seçeneğine sahip olacaktır.

Google Haritalar Evler Bulanık

Google Haritalar, yararlı bir gezinme aracıdır ve aynı zamanda keşfetmek için kullanması çok eğlencelidir. Artık bulanık bir evle karşılaştığınızda bunun neden böyle olduğunu anlayacaksınız. Ev sahiplerinin mahremiyetle ilgili endişeleri olsun veya mülklerinin incelemeye açık olması fikrinden hoşlanmasınlar, evlerin Google Haritalar’da bulanık olmasının genellikle geçerli bir nedeni vardır.

Google Haritalar’ı düzenli olarak kullanıyor musunuz? Hiç bulanık evlerle ilgili bir deneyiminiz oldu mu? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory