Google, Qualcomm devreye girmeden önce Nuvia’yı satın almak için görüşmelerde bulunuyordu.

C. Scott Brown / Android Yetkilisi TL;DR Google’ın CPU girişimi Nuvia’yı satın almak için görüşmelerde bulunduğu bildirildi. Microsoft ve Intel, girişimle görüştüğü iddia edilen diğer iki oyuncuydu. Qualcomm, şirketi 2021’de 1,4 milyar dolara satın alacaktı. Qualcomm, şirketin özel CPU teknolojisinin 2023’te Snapdragon yonga setlerinde piyasaya sürülmesi ile 2021’de CPU girişimi Nuvia’yı satın aldı. Ancak başka […]

Google, Qualcomm devreye girmeden önce Nuvia’yı satın almak için görüşmelerde bulunuyordu.

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Google’ın CPU girişimi Nuvia’yı satın almak için görüşmelerde bulunduğu bildirildi.
  • Microsoft ve Intel, girişimle görüştüğü iddia edilen diğer iki oyuncuydu.
  • Qualcomm, şirketi 2021’de 1,4 milyar dolara satın alacaktı.

Qualcomm, şirketin özel CPU teknolojisinin 2023’te Snapdragon yonga setlerinde piyasaya sürülmesi ile 2021’de CPU girişimi Nuvia’yı satın aldı. Ancak başka bir büyük şirketin firmayı satın almak için görüşmelerde bulunduğu ortaya çıktı.

Bilgi raporlar (h/t: 9to5GoogleNuvia’nın Google, Intel ve Microsoft tarafından satın alınması için görüşmelerde bulunduğu, Qualcomm’un tartışmalardan haberdar bir kaynağa atıfta bulunarak firmayı 1,4 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın aldığı.

Nuvia, 2019 yılında eski Apple çip mühendisleri tarafından şirketle birlikte kuruldu. iddia etmek özel Phoenix CPU’sunun Apple A13, Snapdragon 865 ve AMD Ryzen 4700U Zen 2 işlemci gibi yonga setlerine üstün tek çekirdek performansı sunacağını. Qualcomm, o zamandan beri ileri sürülen yaklaşmakta olan Nuvia tabanlı Oryon CPU’sunun “yeni bir performans düzeyi” sunacağını.

Google/Nuvia nasıl görünürdü?

google piksel 7 ekranı ve düğmeleri

Ryan Haines / Android Otoritesi

Google’a ait bir Nuvia, özellikle merak uyandıran bir ne olursa olsun senaryosudur. Google’ın, Tensor işlemci serisi için girişimin özel CPU’larını kullanması mantıklı. En yeni Tensor G2 (Pixel 7 serisinde kullanılan) Arm’ın daha eski, kullanıma hazır Cortex-X1, Cortex-A78 ve Cortex’e dayandığından, bu muhtemelen Tensor serisi için en son teknolojiye geçiş olacaktır. -A55 CPU çekirdekleri.

Ancak Google altındaki Nuvia da pek çok soruyu gündeme getiriyor. Örneğin, Google şu anda Tensor yongalarını tasarlamak ve üretmek için Samsung LSI’ye güveniyor ve bu işlemciler, Samsung’un Exynos SoC’leri ile bol miktarda DNA paylaşıyor. Karışıma mevcut özel TPU ile birlikte özel CPU çekirdekleri eklemek, muhtemelen daha karmaşık bir çip geliştirme süreci sağlayacaktır. Ne de olsa bu, Google’ın Tensor yonga setlerinin özel bir CPU ve TPU, bir Arm GPU ve bir Samsung modemden oluşacağı anlamına gelir.

Google’ın sahibi olduğu Nuvia pek çok soruyu gündeme getiriyor, ancak Qualcomm’un daha uygun sahip olmadığını iddia etmek zor.

Ayrıca, Google’ın bir anlaşmanın parçası olarak Nuvia CPU teknolojisini Samsung’a lisanslayıp özel CPU’lara sahip Exynos yonga setlerine yol açıp açmayacağını da merak etmelisiniz. Değeri ne olursa olsun, Exynos işlemciler, Samsung LSI’nin bu teknolojiyle Tensor SoC’ler yapmasına rağmen Google’ın TPU silikonunu makine öğrenimi için kullanmıyor.

Google’ın Nuvia’ya sahip olmasının maliyeti muhtemelen Qualcomm’un başlangıç ​​için ödediği 1,4 milyar dolardan fazla olacaktır. Mountain View şirketi, CPU’ları ve yonga setlerini optimize etmek ve geliştirmek için çok sayıda kaynak ve insan getirmek zorunda kalırken, Qualcomm gibi bir şirket çok daha fazla mühendis ve ilgili kaynağa sahip. Google’ın şu anda çip tasarımı ve geliştirmesi için Samsung’a güvenmesinin bir nedeni var. İşin çoğunu kendi başınıza yapmaktan daha ucuzdur.

Google’ın Nuvia’ya sahip olması sizce iyi bir fikir olur muydu?

53 oy

Google ayrıca, tarihsel olarak, donanım ve yazılımları bir kapris gibi görünen şeylerle öldürme konusunda bir üne sahipti. 2016’dan beri Pixel serisine bağlı kaldığı için mobil bölümü için durum böyle görünmüyor. Ayrıca, Pixel 6 ve Pixel 7 serileri, Google’ın nihayet ayakları yere bastığını ve mobil cihazlara her zamankinden daha fazla odaklandığını gösteriyor. Ancak şirketin itibarı, Qualcomm’un uzun vadede Nuvia için daha iyi bir yuva olabileceğini gösteriyor.

Qualcomm yonga setleri, Google’ın yongalarının yalnızca telefonlarında bulunmasına kıyasla birçok üretici tarafından da kullanılabilir. Bu nedenle, Qualcomm’a ait bir Nuvia muhtemelen tüketiciler için de daha fazla seçenek anlamına gelir.

Google, Qualcomm devreye girmeden önce Nuvia’yı satın almak için görüşmelerde bulunuyordu.

Teknory