Google, sahte Pixel 4 reklamları için dava açtı, etkileyiciler telefonu kullanma konusunda yalan söyledi

Oliver Cragg / Android Yetkilisi TL;DR Google’ın, aslında telefonları hiç kullanmadıkları halde Pixel 4 serisi hakkında güzel şeyler söylemeleri için etkileyicilere para ödediği iddia edildi. FTC’ye göre şirket ayrıca bu “aldatıcı” reklamları yayınlaması için iHeartMedia’ya ödeme yaptı. Hem Google hem de iHeartMedia, davayı FTC ve yedi eyaletle çözüyor. 9.4 milyon dolarlık bir ceza ödemek zorunda […]

Google, sahte Pixel 4 reklamları için dava açtı, etkileyiciler telefonu kullanma konusunda yalan söyledi

Oliver Cragg / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Google’ın, aslında telefonları hiç kullanmadıkları halde Pixel 4 serisi hakkında güzel şeyler söylemeleri için etkileyicilere para ödediği iddia edildi.
  • FTC’ye göre şirket ayrıca bu “aldatıcı” reklamları yayınlaması için iHeartMedia’ya ödeme yaptı.
  • Hem Google hem de iHeartMedia, davayı FTC ve yedi eyaletle çözüyor. 9.4 milyon dolarlık bir ceza ödemek zorunda kalacaklar.

Google ve iHeartMedia, “aldatıcı” Pixel 4 reklamları nedeniyle dava ediliyor. Şirketler, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve yedi eyalet tarafından, 2019 ve 2020’de Pixel 4 telefonlarının kullanımlarını tanıtan radyo şahsiyetlerinin yer aldığı yaklaşık 29.000 yanlış reklam yayınladığı için dava ediliyor.

Göre bir yayın FTC tarafından yayınlanan Google ve iHeartMedia, “Gece Görüş Modu sayesinde, özellikle loş ışıkta, oradaki en sevdiğim telefon kamerası,” gibi yazılı satırlarla Pixel amiral gemilerini tanıtmaları için etkileyicileri işe aldı. her şeyin fotoğrafları” ve “Aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilen, sesle etkinleştirilen yeni Google Asistan sayesinde işleri halletmeme yardımcı olması da harika.”

İşe alınan etkileyiciler, reklamların kaydedilmesi ve yayınlanmasından önce telefonları hiç kullanmadı.

Google’ın Pixel 4’ü destekleyen aldatıcı reklamlar için iHeartRadio’ya 2,6 milyon dolardan fazla ve “on bir küçük radyo ağıyla bağlantılı olarak” 2 milyon dolar ödediği iddia ediliyor. Dava, işe alınan etkileyicilerin reklamların kaydedilip yayınlanmasından önce telefonları hiç kullanmadıklarını iddia ediyor.

“İnsanların ilk elden deneyimlere daha fazla önem vermesi sağduyulu. Massachusetts Başsavcısı Maura Healey, “Tüketiciler, radyo reklamlarının ürünler hakkında doğru ve şeffaf olmasını, sahte onaylarla yanıltıcı olmamasını bekliyor” dedi.

Önerilen FTC emri ve iddiaları çözen eyalet kararları, Google ve iHeartMedia’yı gelecekte benzer aldatıcı reklamlardan men ediyor. Ayrıca şirketlerin 9,4 milyon dolar ceza ödemesini şart koşuyorlar.

Teknory